Úterý 15. června 2021
Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk
Polojasno 27°C

Mendelova univerzita: První vysoká škola u nás testuje metodou PCR ze slin

Autor: mat - 
26. dubna 2021
12:10

Mendelova univerzita v Brně v pondělí jako vůbec první česká univerzita spustila testování metodou PCR ze slin. To se v první fázi týká zaměstnanců, v další pak i studentů. Někteří z nich se dnes po zhruba půl roce do univerzitního kampusu vrátili. Díky rozvolňování opatření souvisejících s epidemií covidu-19 mohou dokončit například laboratorní měření, která využijí ve svých závěrečných pracích.

„Chceme jít dobrým příkladem k tomu, jak by se mohli vracet studenti do škol, a ukázat, jak by se mohla otevírat ekonomika, protože při uvolňování opatření, která budou platit od 3. května, bude po lidech, například při využívání služeb, požadován test,“ vysvětlila rektorka Danuše Nerudová.

Univerzita spustila pilotní projekt PCR testování v rámci tzv. poolingu. Zaměstnanci odeberou vzorek ze slin, který po dvaceti v jedné nádobce dopraví škola do laboratoře. Právě hromadná forma testování metodu zlevňuje na cca 130 korun za osobu. Testy jsou tak levnější než antigenní, ale stát je zatím nehradí.

Náklady, které nikdo nečekal

„Stát by měl jednat jako řádný hospodář,“ podotkla rektorka s tím, že očekává, že ministerstvo zdravotnictví časem přístup k hrazení antigenních a PCR testů srovná. Univerzita zatím testy financuje z vlastního rozpočtu, týdně půjde o přibližně 150 tisíc korun. „Pro nás jsou to náklady, se kterými nikdo nepočítal,“ řekla rektorka.

Marie: Konečně ve škole

Od pondělí se do univerzitního kampusu vrátila menší část studentů, kteří mají laboratorní cvičení či praktický výcvik například v lese, zahradnictví. Jednou z nich byla studentka z Ústavu chemie a biochemie AF Marie Šulová, která se věnuje léčbě nádorových onemocnění pomocí nanočástic.

V ústavu v pondělí dělala pokusy, které budou součástí její diplomové práce. Doma v mezidobí připravovala protokoly k pokusům. Jinak se věnovala online přednáškám a studiu.

„Mě to ani moc nebaví online, ráda chodím do školy a na cvičení a vyzkouším si věci prakticky, ne jen online z domu,“ svěřila se studentka, která by v budoucnu ráda pracovala ve výzkumu a nadále se věnovala některému z perspektivních projektů.

VIDEO: Takhle vypadala oslava 100 let od založení Mendelovy univerzity.

Video Mendelova univerzita zahájila oslavy 100. výročí založení výstavou na Agronomické fakultě. - Hynek Zdeněk, blesk.cz

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa