Chaos v nařízeních: Zavíráme koleje, šokovala vláda studenty i univerzity. Po stížnostech otočila
Pořádný šok způsobilo včerejší prohlášení ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Ten v rámci vyhlašování přísnějších opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru, uvedl, že se zakazuje poskytování ubytování na kolejích těm studentům, kteří mají na území ČR jiné bydliště. Výjimku měli mít studenti, kterým byla uložena pracovní povinnost a medici. Studenti i univerzity se ihned začali bouřit, ministr Plaga pak otočil.
„Zakazuje se poskytování ubytování studentům vysokých škol, kteří mají na území ČR jiné bydliště, ve vysokoškolských ubytovacích zařízeních, tedy na kolejích, s výjimkou studentů, kterým byla vládou uložena pracovní povinnost, a studentů, kteří se účastní klinické a praktické výuky, tedy lékařské a pedagogické obory,“ mimo jiné oznámil Plaga v pondělí večer na tiskové konferenci po jednání vlády, na niž celé Česko čekalo řadu hodin. Opatření mělo začít už od středy 14. října.
Vyklizení kolejí není legrace. Jsem zavalena žádostmi studentů, kteří ze dne na den nemají kam jít. A mají den na to, aby se odstěhovali. Může nám rektorům být dána alespoň pravomoc v odůvodněných případech udělit výjimku? Za těmi čísly jsou lidské osudy....
— Danuse Nerudova (@nerudovad) October 13, 2020
Opatření hned vyvolalo paniku mezi ubytovanými studenty i vedením univerzit napříč Českem. „Vyklizení kolejí není legrace. Jsem zavalena žádostmi studentů, kteří ze dne na den nemají kam jít. A mají den na to, aby se odstěhovali. Může nám rektorům být dána alespoň pravomoc v odůvodněných případech udělit výjimku? Za těmi čísly jsou lidské osudy,“ napsala Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně, na twitter v úterý brzy ráno.
Zoufalí byli i studenti. „Moje mamka je třeba sestra na infekčním oddělení, momentálně dělá na covid oddělení. Už mají pozitivní půlku personálu. Mamka teda zatím nic. Já i přesto musím jet domů, i když to znamená, že vystavím další lidi nebezpečí nákazy, a já jedu přímo do jámy lvové. Nehledě na to, že tu mám kytky, papouška atd.,“ napsala na facebook Eliška, studentka Karlovy univerzity, ubytovaná na kolejích 17. listopadu. „Chodím do práce. Nemůžu si dovolit odcestovat z Prahy. Ať mi vlezou na záda,“ rozčiloval se Jakub Č. ubytovaný na koleji Kajetánka.
Exšéf legislativního odboru ministerstva zdravotnictví Jan Klusáček (za ODS) na twitteru studenty uklidňoval. „Nemůžete být vystěhováni, když máte platnou smlouvu a prohlásíte, že v ČR nemáte jiné bydliště. Trvalé bydliště je jen evidenční položka pro stát, nezakládá žádné právo na střechu nad hlavou,“ uvedl.
Tlak univerzit
Naštvaní a nejistí studenti ihned vytvořili petici proti uzavření kolejí, kterou do úterního rána podepsalo 700 studentů, stěžovali si také zástupci univerzit. Už během úterního dopoledne nakonec bylo vše jinak. „Děkuji Robertu Plagovi, že právě došlo k přehodnocení zavření kolejí a že reflektuje všechny námi vznesené připomínky. Jsem ráda, že nebudeme muset posílat domů studenty v karanténě, nebo studenty, kteří se bojí za starými rodiči,“ uvedla Nerudová v úterý ráno a vzápětí o změně rozhodnutí informoval na twitteru také ministr školství.
„S ministerstvem zdravotnictví se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojení. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty,“ napsal minisr školství na twitter krátce po desáté hodině dopolední.
S MZd se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojeni. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 13, 2020
Před polednem také vydaly první oficiální vyjádření Koleje a menzy Univerzity Karlovy (KAM). „Krizový štáb projednával během dopoledne dopady předmětného usnesení na studenty a možnosti řešení vzniklé situace. Během projednávání však byl krizový štáb upozorněn, že na úrovni resortních ministrů je v daném okamžiku jednáno o zmírnění dopadu zavedených opatření s možností rozšíření výjimky na další skupiny studentů," řekl Tomáš Horáček kvestor a vedoucí krizového štábu
„Jednání krizového štábu bylo proto přerušeno za účelem vyčkání rozhodnutí vlády v této věci. V odpoledních hodinách Vám sdělíme další informace s tím, že současně hledáme a připravujeme všechny alternativy a cesty, jak dopady striktního zákazu ubytování studentů zmírnit," dodal Horáček.
Detailní upřesnění přišlo studentům až ve dvě odpoledne
Ministr školství Plaga sice na svém twitterovém úučtu o změnách informoval už ráno, oficiální vyjádření vydalo ministerstvo školství ale až odpoledne. Koleje budou moct ve velmi omezeném režimu fungovat i nadále a ministerstvo dokonce studentům nabízí i možnost testů.
„Pokud je vysokoškolská kolej pro studenta bydlištěm a tuto skutečnost vysoké škole doloží prohlášením, může zůstat ubytován na kolejích," stojí na stránkách ministerstva školství. Co se je a není považováno za bydliště je pak zmíněno v příslušném zákoně.
Stejně tak mohou na kolejích zůstat studenti, kteří jsou zaměstnáváni vysokou školou. Takže například studenti doktorských studijních programů. I přesto ale MŠMT nabádá studenty, aby pokud možno koleje opustili a přesunuli se domů.
MŠMT nabízí testování
„Pokud mají někteří studenti obavy z návratu domů z důvodu možnosti nakažení členů své domácnosti, Ministerstvo zdravotnictví nabízí možnost bezodkladného otestování takových studentů na covid-19 prostřednictvím mobilních odběrových týmů. Pokud se student nechává testovat na covid-19 a/nebo čeká na výsledky těchto testů, předpokládáme, že zůstane do doby získání výsledku testu na koleji. V případě pozitivního výsledku testu, zůstává student na koleji v karanténě/izolaci."
V prohlášení dále stojí, že jsou bezodkladně zrušeny všechny studentské kluby, společné prostory a klubovny musejí být uzavřené a musí být zamezeno shlukování osob.
Univerzita hledá alternativy
Situací se v úterý zabýval krizový štáb Univerzity Karlovy. Odpoledne vedení školy studenty vyzvalo, aby své setrvání na kolejích zvážili, každý se ale bude moct sám rozhodnout. Pokud bude chtít zůstat, musí do středy do 18:00 odevzdat čestné prohlášení s důvody, pro které vyhodnotil svůj odjezd domů jako rizikový pro šíření nákazy. V případě, že někdo bude chtít zrušit ubytovací smlouvu, může to udělat také do středy do 18:00. Smlouva mu pak skončí bez sankcí k 15. říjnu, opustit koleje bude moct do pátku.
Studentům, kteří chtějí zůstat v Praze, nabízí univerzita ubytování v hotelu Krystal za zvýhodněnou cenu 5 000 korun za lůžko na měsíc. Ubytování tam bude možné od čtvrtka. Žádosti o něj mohou studenti směřovat na e-mailovou adresu krystal@centrum-krystal.cz. „Univerzita Karlova současně hledá možnosti dalšího navýšení ubytovacích kapacit hotelového typu ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy,” uvedl kvestor a vedoucí krizového štábu UK Tomáš Horáček na webu školy.
Kapacity nadoraz
Loni se cena za ubytování na kolejích v Praze pohybovala přibližně mezi 2 300 a 4 500 Kč měsíčně. Cenu ovlivňuje především typ a velikost pokoje či lokalita ubytování. Mluvčí školy Václav Hájek v srpnu ČTK řekl, že zájem o ubytování na kolejích byl před začátkem akademického roku jako každý rok obrovský a koleje měly naplněnou kapacitu. „Celoročně zůstává ubytováno přibližně 4000 studentů. Podíl Čechů k cizincům je cca 50 procent,” řekl.
i na Slovensku se řídí epidemiologickým plánem, v Německu mají funkční kurzarbeit, ten okopírovali v Rakousku, v Německu již na jaře tvrdili, že se v případě nepovedených opatření promoří 60-70% populace, u nás vláda tvrdila, že v Německu nejsou schopni, že my světu ukážeme