Na důchody bude vždycky, tvrdí šéfka komise. „Peníze ale budou chybět jinde,“ varuje

Autor: Markéta Volfová - 
17. července 2020
05:40

Koronavirová pandemie odsunula penzijní reformu stranou. Zároveň také přinesla půlbilionový schodek rozpočtu. Podle rektorky Mendelovy univerzity a šéfky Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudové je ale právě krize inpulsem ke změně. Reformu daňového a důchodového systému Česká republika potřebuje co nejdříve.

„Česká republika je v situaci, kdy lidé mají po nejrůznějších selháních malou míru důvěry v nějakou další reformu důchodového systému. Další selhání si nemůžeme dovolit,“ hodnotí Nerudová stávající důchodový systém. Probém vidí jak v nerovnosti penze u mužů a žen, v rozdílu mezi vyměřovacím základem zaměstnanců a OSVČ a v neposlední řadě v neefektivitě nastavení třetího pilíře: „Lidé si v něm příliš nespoří, a když ano, tak je nutno říct, že ty úroky z jejich úspor jsou velmi nízké.“ 

Video Epicentrum - Danuše Nerudová - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Důchody podle rektorky nejsou tím, o co by se Češi měli bát: „Populace nám stárne a právě ta část populace, která stárne, je voličskou základnou. Takže na důchody bude vždycky. Ale je potřeba říci, na které jiné věci finacované ze státního rozpočtu nebude,“ vysvětluje a dodává, že se musí řešit reforma daňového systému tak, aby odpovídal jednadvacátému století: „Největší daňové břemeno u nás nese pracující střední třída, která si reálně od roku 2005 nepolepšila. A tím pádem se radikalizuje, ať už doleva, nebo doprava.“

Krize spojená s koronavirem byla pro Nerudovou zásadním okamžikem i proto, že sama musela rozhodnout o uzavření univerzity. Naše společnost se podle ní ukázala jako flexibilní a angažovaná ve věcech veřejných: „Improvizovat umíme úplně skvěle, ale jako Česká republika kulháme v dlouhodobém plánování.

 

 

liskabystrouska ( 4. srpna 2020 19:02 )

krat5 presne tak ..

muscula ( 17. července 2020 10:17 )

kdo ten důchod bude dostávat až staří důchodci umřou. ti noví 80ti letí

krat5 ( 17. července 2020 09:12 )

Vždycky mě vytočí když slyším, že budou na důchody chybět peníze. Na důchody pro lidi, kteří celý život pracovali. Ještě jsem ale nikdy neslyšela, že nebudou peníze pro lidi, kteří celý život nedělali a žijí ze sociálních dávek. Byla bych ráda, kdyby mi to někdo vysvětlil.

Vaclav Trefil ( 17. července 2020 07:28 )

Důchody jsou jenom otázkou priorit. Důchodové připojištění je zlodějina,ze které těží jen pár soukromníků,kteří fondy vlastní. Zhodnocení u VŠECH fondů pod inflací.

fotrpjotr ( 17. července 2020 07:17 )

Na důchody možná bude vždycky,ale jde o to,zda budou stačit aspoň na jídlo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud