Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Ředitel ČT Dvořák: Strach o rodinu kvůli koronaviru. A miliardář Dlouhý zažil peklo

Autor: simao - 
14. června 2020
05:02

Ředitel ČT Petr Dvořák je otcem čtyř dcer a přiznává, že doba pandemie mu přinesla velký strach o rodinu. O jeho děti, ale i o prarodiče. Ale také výzvy pro ČT, která dle něj zvládla krizi skvěle. Včetně 11 zahraničních zpravodajů, kteří se ani v těžké době nestáhli do Česka, i když měli tu možnost. Na videokonferenci, týkající se paniky v době koronaviru, zavřených hranic a omezení cestování vystoupil Dvořák mj. společně s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) či zakladatelem letenkového portálu, miliardářem Oliverem Dlouhým, který promluvil o „pekle“ i kritickém červenci.

„Z hlediska obavy, která nastala ve chvíli, kdy začala situace, se kterou nikdo neměl zkušenost, se kterou nikdo dopředu nepočítal, se hlavně dotknula soukromé roviny, kdy jsem začal přemýšlet, jakým způsobem ta celá věc může postihnou mojí rodinu, ať už směrem k těm starším generacím - k mojí mámě, rodičům mé ženy, kteří patří do té nejrizikovější skupiny, nebo co se bude dít s mými dětmi, kdy tři ze čtyřech byly někde po světě, a teď jsem přemýšlel, jakým způsobem se budou vracet a jestli se budou vracet a jak celá situace na ně dopadne,“ říkal Petr Dvořák tento týden ve videokonferenci na webu antipanic.live.

Zahraničí se však týkaly i starosti o pracovníky ČT, kteří reportují pravidelně o dění ve světě. Dvořák během debaty připomněl, že ČT má 11 zahraničních zpravodajů, kteří dle něj odvedli skvělou práci. Od Číny, přes Izrael, kde je zpravodajem David Borek, po USA.

Zahraniční zpravodajové návrat domů odmítli

„Se všemi z nich jsme byli ve velmi úzké komunikaci, nabídli jsme jim veškerou podporu, veškeré možnosti toho, jak danou situaci v tom daném místě řešit. Všichni zůstali na svých místech, přestože jsme jim nabídli možnost ty krizové země opustit, případně aspoň poslat domů svoje rodiny,“ upozorňuje Dvořák. A poohlédl se i za začátkem pandemie, kdy „Barbora Šámalová velmi dlouho a velmi dobře reportovala, jak z Číny, tak Hongkongu“.

„Jediné místo, které nám trochu chybělo a tam jsme to řešili formou spolupráce, nebo potom vysláním vlastního reportéra, byla Moskva, kde se nám zrovna střídali zahraniční reportérové, kdy Mirek Karas přecházel na trochu jinou pozici,“ doplnil Dvořák.

Reportérka ČT Barbora Šámalová během koronavirové pandemie reportovala z Číny a Hongkongu.Reportérka ČT Barbora Šámalová během koronavirové pandemie reportovala z Číny a Hongkongu. | Reprofoto ČT

UčíTelka i ČT 3 pro seniory za 26 milionů

Dostalo se však i na slova o domácí produkci. Coby ředitel ČT Dvořák změny, výzvy a neočekávané situace, které koronakrize přinesla, přivítal. Prý ho dění posledních měsíců inspirovalo a dodalo mu novou energii. „Hned od začátku jsem věděl, že pro nás to bude znamenat velký zásah do zpravodajství, věděl jsem, že zpravodajství je na mimořádné události připraveno, že ty věci umíme dělat dobře,“ uvedl na akci pořádané Aspen Institutem.

Dvořák je přesvědčený, že veřejnoprávní média splnila svou roli skvěle. Vyzdvihl i projekty, které narychlo připravili. „Byl jsem si jistý, že mě zpravodajství v tomhle podrží, ale my jsme začali hledat i další projekty a začali jsme přemýšlet o tom, jak nahradit to běžné natáčení, v čemž nám pandemie zabránila (...) Během týdne jsme vytvořili systém vyučování pro základní školy a během následujícího týdne jsme byli schopni spustit kanál pro tu nejzasaženější skupinu, což byli senioři,“ připomněl projekt UčíTelka a kanál ČT 3, určený především pro seniory a lidi, kteří museli zůstat doma.

Dvořák přiznává, že za běžných okolností by přípravě věnovali několik měsíců. Podle informací Blesk Zpráv ale nebyly novinky zadarmo, kanál pro důchodce ČT 3 za dobu vysílání vyšel zhruba na 26 milionů korun.

Televize přitom počítá i další ztráty. Řadu pořadů musela ČT přerušit nebo zrušit. Pro některé typy pořadů jako dokumenty či dramatika bylo nesmyslné točit v rouškách a během přísných hygienických pravidel. „Česká audiovize za ty tři měsíce přišla řádově asi o pět miliard korun,“ upozorňuje Dvořák.

Video Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

Generální ředitel ČT nyní míní, že by si z koronavirové pandemie měli vzít lidé poučení i pro své další přemýšlení.

„Ta situace nás donutila fungovat rychle, fungovat jinak a podívat se na věci, které nám připadaly, že vlastně nejdou změnit. Najednou jsme zjistili, že jdou. Samozřejmě v momentě, kdy se vrátíme zpátky do toho běžného života, tak všichni i z pohodlnosti a nějakého zvyku se budou samozřejmě zkoušet vracet myšlením do situaci, na kterou byli zvyklí předtím. Teď je důležité si na to dobře pamatovat, udržet v sobě princip rychlých pohybů a možná aplikovat je do budoucna, i když není zrovna žádná pandemie,“ apeloval Dvořák.

Petříček: Syn mi začal říkat Tomáši. Zažili jsme perné časy

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) během videokonference na dotaz, co v něm vyvolalo největší paniku, situaci odlehčil a také zmínil svou rodinu. „Asi to, že můj pětiletý syn mi přestal říkat otec a začal mi říkat Tomáši, což asi svědčí i o tom, jak ta krize mohla zasáhnout každého z nás a české rodiny (...) Myslím si, že to náš tým i tady na ministerstvu trochu utužilo, ale ze začátku, musím se přiznat, to byla trochu i panika, jak to všechno zvládneme,“ podotkl ministr.

Za zatěžkávací zkoušku označil to, dostat zpět do republiky deseti tisíce Čechů ze zahraničí. „V takovém rozsahu jsme skutečně nikdy nerepatriovali,“ upozorňuje.

Špatná komunikace zemí EU

Petříček promluvil o tom, že Česko jako otevřená ekonomika, závislá na vývozu, kdy 84 procent exportu směřuje do EU, zažilo perné časy a také právě výrazný propad vývozu za poslední tři měsíce. Dle něj úplně dobře nezafungovala komunikace mezi členskými státy.

„Pro mě je velmi důležité, abychom zabránili narušení vazeb, které máme především v Evropě, a skutečně ten počátek krize ukázal, jak křehké mohou být vztahy mezi evropskými státy. Někdo to přirovnává k pokynu v letadle: nejdřív nandejte dýchací masku sobě a potom teprve svým sousedům. Takto se chovali všichni a myslím, že z toho bychom si měli vzít ponaučení, že bychom si měli ty dýchací masky nandavat všichni zároveň,“ upozorňuje ministr.

Petříčkovi chyběla větší koordinace v rámci celé EU. „I nyní v té fázi, kdy začínáme ta pravidla uvolňovat, i zde často přes veškeré snahy se koordinovat se občas navzájem s partnery překvapujeme. S Rakouskem jsme asi čtyři týdny jednali o nějakém termínu, kdy bychom mohli vzájemně otevřít hranice pro občany obou států. Dohoda nakonec po jednáních na úrovni ministrů zahraničních věcí dospěla k termínu 15. 6. a prakticky ze dne na den se situace změnila, když rakouská strana oznámila, že hranice otevírá druhý den, přestože my jsme rakouským kolegům nabízeli, že bychom se mohli domluvit i na dřívějším termínu,“ upozorňuje.

Podle Petříčka bylo přitom právě na členských státech, aby spolu lépe komunikovaly a koordinovaly se - již v lednu přitom mohly řešit, co se děje v Číně, míní. „Já rozhodně neobviňuji EU, že by selhala, protože EU ani nemá kompetence v oblasti ochrany veřejného zdraví, zdravotnictví. Jsou to členské státy, které se dle mého názoru měly lépe koordinovat v přístupech, v lednu, únoru jsme mohli otevřít diskuzi, jak se na možnou situaci připravit,“ dodal Petříček.

Miliardář Dlouhý: Zažili jsme si peklo

Situace v Evropě se již rozvolňuje, důležitý bude především 15. červen, kdy padnou další omezení. O potížích svého sektoru promluvil Oliver Dlouhý, ředitel letenkového vyhledávače Kiwi.com.

Stále totiž řeší vypořádávání neuskutečněných letů a situaci kolem stovky tisíc zrušených letů a zákazníků čekajících na reklamace od aerolinek. „Ještě s tím máme plné ruce práce a vypadá to, že několik měsíců budeme mít (...) Řekl bych, že jsme si zažili peklo,“ podotýká Oliver Dlouhý, bratr herce Michala Dlouhého a zesnulé herecké star Vladimíra Dlouhého. Podobně to ostatně zmínil i v Epicentru Blesk Zpráv.

I Dlouhý promluvil o panice, která s koronakrizí přišla. „Pro mě osobně ta největší panika vznikla ve chvíli, když jsem si uvědomil, že ten úžasný, propojený globální svět, který jsem se naučil mít strašně rád a který podle mně je to jediné správné, jak může fungovat, kdy kdokoliv se může kamkoliv rozhodnout letět, každý je kamkoli vpuštěný a ve většině světa se cítí bezpečně, že toto celé může přestat existovat,“ uvedl.

Na otevřeném světě a otevřených možnostech si přitom postavil svůj byznys i osobní životní styl. „My jsme věděli, že to přichází do Evropy, a teď bude několik měsíců velké peklo. My jsme měli větší tržby, protože se lidé snažili vrátit co nejrychleji domů. Nejsou to tržby, za které bychom byli rádi (...) Aktuálně vidíme už naštěstí nějaké oživení, ale bylo několik týdnů, kdy jsme byli takřka na nule,“ upozorňuje.

„Důležitá data jsou 15. června a 1. července, kdy několik států otevírá hranice a mnoho aerolinek začíná v tato data operovat lety. U nás bude kritický červenec,“ dodal s tím, že se ukáže, jak na tom celé odvětví momentálně bude.

Video Miliardář Dlouhý: Realita koronavirové krize předčila i ty nejčernější scénáře. Zmínil neférovost voucherů. - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

zdenekk-se-vratil ( 14. června 2020 17:34 )

Soudruzi z ANO sekty jsou poslední dobou poněkud podráždění a neklidní

zdenekk-se-vratil ( 14. června 2020 17:30 )

Prý na udávání seš tady ty hounotrousile a Bureš

ketlIer ( 14. června 2020 16:33 )

ketler!! muj klon nasazený udavači anofertu,cenzurou blesku,zloději na každého kdo nefandí Babišovi,Zemanovi je to tak zvaná česká špína!!

ketlIer ( 14. června 2020 11:38 )

Ale kam se ve zlodějinách hrabe na Babiše, to jiný kápo!

padouch236 ( 14. června 2020 09:26 )

Jedinné z čeho má hrůzu, že ho konečně kopnou do zadku z televize a strčí do basy, kam muž dávno patří...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud