O blízké nepřišel jen Babiš. Bez rodiny je Petříček i Schillerová, Havlíček se zařídil jinak

Autor: Jakub Veinlich - 
26. března 2020
05:15

Nákaza koronaviru zasáhla i do rodinných životů některým klíčovým ministrům a ministryním. Kvůli návratu dcery Vivien z rizikového Španělska se musí držet daleko od rodiny premiér Andrej Babiš (ANO), bez manželky a dětí zůstal také šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD), bez vnuka i manžela je také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Naopak od lesa na to šel vicepremiér Karel Havlíček (oba za ANO).  

„Doba koronavirová“ mění životy nejen běžným lidem, ale také politikům. I oni totiž v některých případech uvízli v karanténě. S celou rodinou byla „uvězněná“ doma například první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, v preventivní karanténě po návratu z lyží v Itálii byl také například místopředseda STAN Petr Gazdík nebo také hned tři poslanci ODS.

Možné nákazy se ale obávají také ministři, kteří nastavují pravidla a podmínky v boji s koronavirem, který se šíří také Českém, a počet obětí, které jím byly nakažené, stále stoupá. Klíčoví členové vlády proto zvolili dobrovolně preventivní opatření, aby neohrožovali v době nákazy nejen sebe, ale také svou rodinu. Někteří z nich proto zaveleli dočasný „rozchod od stolu i lóže.“

Jako první odešel dočasně od rodiny premiér Andrej Babiš. „Manžel teď nemůže bydlet doma. Je v jiném domě,“ přiznala před časem pro Blesk Zprávy premiérova manželka Monika Babišová.

Hlavním důvodem jejich odloučení je návrat dcery Vivien ze Španělska. Země, ve které se nákaza šíří velkou rychlostí. Epidemiologové ji řadí k jedné z nejzasaženějších. Na COVID 19 už v zemi zemřelo téměř 3500 nakažených, což je víc než v Číně, kde bylo ohnisko nákazy.

„Moje dcera je v karanténě, takže doma nebydlím, bydlím teď sám, rodinu nevidím. Chodím do práce a do jedné kanceláře, kde mám ložnici,“ potvrdil tento týden v rozhovoru pro iDnes.cz Babiš, kterému podle jeho slov rozhodně stav nouze v Česku, který vyhlásila jeho vláda, ani trochu nevyhovuje.

Doma jsou tak u Babišů jen manželka Monika, syn Frederik, kterého čeká zanedlouho možná i maturita, a právě dcera Vivien. Premiér domů posílá oblečení. „Já se starám o děti a jemu jen peru prádlo,“ popsala aktuální stav Blesk Zprávám Monika Babišová.

Paní Petříčková je s dětmi na chalupě

Podobně si na dočasný život bez rodiny musí zvykat také ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. „Jsem doma sám. Mám prázdný byt. Manželka je s dětmi na chalupě už deset dní,“ přiznal odloučení z preventivních důvodů na dotaz Blesk Zpráv. S ženou si podle svých slov volá pravidelně každý večer. „Máme takové večerní hovory. Je to složité, ale děti jsou malé, tak jsem rád, že jsou raději mimo dosah všeho,“ dodal šéf české diplomacie, který v posledních dnech řeší například návrat českých občanů ze zahraničí evakuačními letadly nebo autobusy.

Video Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) k uzavření hranic. 

Jen z televize, a možná z telefonu, zná v posledních dnech svou manželku, maminku nebo babičku rodina Alenu Schillerovou. Šéfka státní kasy se domů zřejmě jen tak nedostane. Nechyběla na řadě tiskových konferencí po zasedání vlády i po jednání na ministerstvu zdravotnictví.

V úterý obhajovala ve Sněmovně zákony, které byly nutné projednat kvůli koronaviru ve stavu legislativní nouze, to samé kolečko si dala ve středu také v Senátu. Večer pak často vystupuje ve zpravodajských relacích jednotlivých televizí. Na shledání s rodinou tak musela na čas zapomenout. Rodině se vyhýbá z preventivních i praktických důvodů.

„Nikoli raději, ale je to tak. Je to dáno jednak pracovním vytížením, protože se do Brna v posledních týdnech nedostanu ani o víkendu, ale také kvůli ochraně zdraví rodiny,“ reagovala Schillerová na dotaz Blesk Zpráv, jestli se raději vyhýbá kontaktu s nejbližšími v době, kdy řeší nákazu COVID 19.

Bez rodiny tak nejspíš ministryně oslavila i nedávné 55. narozeniny.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nechtěl z taktických důvodů raději podrobnosti ze svého soukromí zveřejňovat. „Tohle nechci komentovat,“ zareagoval jen. Právě šéf vnitra patří mezi klíčové ministry v současné situaci. Po celou dobu jeho funkce ho hlídá, stejně jako další takzvané „silové“ ministry, ochranka.  

Za normálních okolností by byl navíc i šéfem Ústředního krizového štábu. Po té, co ho premiér odmítal ale nějakou dobu svolat, vláda nakonec změnila status štábu a jeho šéfem se tak stal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Pro strach uděláno má nejspíš další z vicepremiérů Babišovy vlády. Karel Havlíček totiž přijal trochu jiná opatření, než někteří jeho kolegové. Pouto s rodinou nepřetrhl podle svých slov ani v době, kdy je riziko, že by mohl koronavir zatáhnout třeba domů. Opatření prý ale udělal hlavně v práci.

„Jsem normálně s rodinou. Ale všechna pracovní jednání jedu už v naprosté většině pouze přes internet,“ prozradil Blesk Zprávám Havlíček, který byl doposud také na většině tiskových konferencích po zasedání vlády, která řeší koronavirus. 

Video „Zvládneme to, nebojte!“ Babiš v projevu o koronaviru děkoval i za šití roušek, kritizoval porušování karantény - Česká televize

V poslední době naopak nejsou příliš vidět například ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, nebo ministr životního prostřední Richard Brabec

flesch2z ( 30. března 2020 11:03 )

Babiš udělal další chybu, vyměnil odborníka Prymulu za socanskýho diletanta Hamáčka.

flesch2z ( 30. března 2020 11:00 )

Snižte si platy, makáte na půl plynu. Kvůli vám umírají důchodci a vy se ještě chlubíte, kam jste izolovali své rodiny. ČR, Polsko a Británie jsou na tom stejně, mají víc mrtvých než uzdravených. A kde je chyba? V jejich vládách.

Wolen ( 29. března 2020 01:13 )

Brouk Pytlík, Havlíček, ten nás zachrání. Měsíčník Reportér v červnu 2019 poukázal v článku „Insolvence, dotace, kmenové buňky. Obchody pana ministra“ na sporné podnikání Karla Havlíčka v minulosti, které vyvolává pochyby. V 90. letech začal podnikat v obchodu s elektronikou, pracoval ve firmě ElCom, kde později působil jako jednatel. Společnost ElCom skončila v březnu 2003 v konkurzu, který bývalí obchodní partneři označují za připravený podraz. V insolvenčním řízení skončil také výrobce umělého kamene Technistone, tehdy největší firma skupiny Sindat, kde Havlíček od roku 2007 působil jako generální ředitel. Firma Technistone na sebe roce 2010 podala návrh na insolvenční řízení zároveň s žádostí o reorganizaci, která byla úspěšná, ale již s jinými investory než skupinou Sindat. Poté Karel Havlíček se skupinou Sindat investoval do holdingu SinBio zabývajícího kmenovými buňkami a biomedicínou. Holding v roce 2012 získal státní souhlas ke klinické studii a použití kmenových buněk u pacientů trpících amyotrofickou laterální sklerózou. Jako lékařská autorita vystupovala v této studii profesorka Eva Syková. Ze zákona jsou studie pro testované pacienty zdarma, ale pacienti obvykle platili sto padesát tisíc za jednu dávku buněk. Formálně šlo ovšem o „dar“. Účinnost léčby se neobjevila. pacienti vyléčeni nebyli. Vedení akademie věd, v jejímž objektu firmy holdingu SinBio prováděly studie, si nechal provést kontrolu za období od roku 2013 do počátku roku 2016. Na jejím základě pak vedení akademie konstatovalo, že Eva Syková manažersky i eticky selhala stejně jako někteří její kolegové. Podle této zprávy jednali spíš v zájmu soukromé firmy než veřejné instituce a zapříčinili postupné ovládnutí Bioinovy soukromými investory. Zpráva také uvádí, že firmy spojené s Karlem Havlíčkem zase například využívaly velmi drahé čisté prostory, ale platily za standardní, nebo že některé drahé přístroje nakupoval ústav, ale využívala Bioinova. Kauza vešla ve známost také díky pořadu Reportéř

socialpracovnik ( 26. března 2020 15:19 )

Schwarzenberg v izolaci na zámku: Když se nakazím, umřu.Já myslím, že každý člověk jednou zemře i když se nenakazí.

Ulambatorovickin ( 26. března 2020 14:09 )

Burešova Monča si nyní vychutnává šou-stání od různých svých pr-cáků. Semeno ji cirkuluje od její umělé vagíny, až po její umělou hubu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud