Vláda zavedla výjimky pro pendlery. Budou platit pro záchranáře a sociální pracovníky

Autor: ČTK - 
25. března 2020
22:30

Na české občany, kteří dojíždějí za prací v sousedních zemích a pracují ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách, se od čtvrtka nebudou vztahovat přísnější pravidla pro takzvané pendlery. Na základě žádosti německé a rakouské vlády nebude pro tyto pracovníky platit nová povinnost pracovat v těchto zemích minimálně 21 dní, ani nebudou muset po návratu do dvoutýdenní karantény. Při překročení hranic budou tito pendleři potřebovat jen potvrzení výkonu přeshraničního zaměstnání v oboru zdravotnictví, sociálních služeb a integrovaného záchranného systému, informovalo ve středu ministerstvo vnitra.

„Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se na přání premiéra Andreje Babiše (ANO) na základě žádosti německé a rakouské vlády rozhodl rozšířit výjimky pro přeshraniční pracovníky. Nově se nebude povinnost pracovat v Německu nebo Rakousku v minimálně 21denních intervalech a následné karantény vztahovat na pracovníky ve zdravotnictví, sociálních službách a integrovaném záchranném systému,“ uvedlo vnitro.

Tyto tři obory jsou podle ministerstva klíčové pro zvládání pandemie koronaviru, a proto je nezbytné neohrozit jejich fungování na obou stranách hranice. Čeští politici už dříve uvedli, že pendleři jsou kvůli možnému zavlečení nákazy rizikem, současně nechtěli způsobit problémy zdravotnickým a sociálním zařízením v německém a rakouském pohraničí, která v hojném počtu využívají české zaměstnance.

Na Slovensko a do Polska stejná pravidla jako doposud

Pravidla jsou podle vnitra stejná i pro tyto pendlery jezdící pracovat do Česka. Základními složkami integrovaného záchranného systému jsou hasiči, zdravotníci a policie a analogické složky v sousedních zemích.

Od čtvrtka bude platit, že Češi dojíždějící za prací do Rakouska a Německa nemohou vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do Česka je čeká dvoutýdenní karanténa. Nově lze v obou zemích pracovat i více než 100 kilometrů od hranic.

Pro práci na Slovensku a v Polsku platí stejná pravidla jako doposud, tedy že je možné dojíždět za prací minimálně třikrát týdně v jednom směru a místo výkonu práce musí být do 100 kilometrů od hranice. Pendler u sebe musí mít potvrzení od zaměstnavatele a takzvanou knížku přeshraničního pracovníka.

Minimálně tři týdny za hranicemi

Pokud Češi zaměstnaní v Německu a Rakousku nechtějí s prací skončit, musí si tam najít ubytování. Při přechodu hranic je čeští policisté zaregistrují do databáze, podle které bude možné určit, zda pendler dodržel režim 21 dní a případně i nařízenou karanténu. „Porušení povinné karantény je přestupkem a policie oznámení předá k vyřízení a k uložení sankce,“ varuje ministerstvo vnitra.

Vrátit se do Česka dříve než za 21 dní možné je. V takovém případě ale člověk přijde o postavení pendlera. Podrobnosti jsou na webu ministerstva vnitra.

svetluvstric ( 5. dubna 2020 11:28 )

tak tahle parta smejdu nam kaze vodu a sama pije vino,zavreli,co mohli a sami na veskera opatreni s.r.u,hlavne,ze Hamacek ma plnou hubu zakazu a karanten,pendler do prace nemuze,ale pracovnici s vyjimkou ve zdravotnictvi,kteri jsou s nakazou kazdy den v kontaktu,ti mohou,uz aby ti socani z te vlady vypadli uplne a nedostali se ani do parlamentu,svoloc jedna
http­s://ww­w.fo­rum24­.cz/fo­to-jako-dukaz-hamacek-i-zeman-kaslou-na-zakazy-v-lanech-porusili-vse-co-jde/­?utm_s­ource­=www­.sez­nam.cz­&utm_m­edium=­sekce-z-inter­netu&­fbclid­=IwAR­2_sY­feX_5U­v1gXOV­6c0M7d­GIOL8­uQTmq­TK_rq4­ErEH­_23BsZ­8IXHG3­X3o

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud