Petříček chce v boji s koronavirem pomoci Italům a Španělům. Umírají jich tisíce

Autor: ČTK, for - 
25. března 2020
17:35

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce na jednání vlády mluvit i o možné pomoci Itálii a Španělsku, které nejhůř z evropských zemí zasáhla epidemie koronaviru. Řekl to ve středu novinářům na pražském letišti. Ministr naznačil, že by pomoc mohla být ve formě vyslání lékařských týmů, zároveň ale upozornil na to, že takové rozhodnutí by bylo na ministerstvech zdravotnictví a obrany. Pomoc Itálii a Španělsku už nabídlo například Německo. Podle aktuální bilance zemřelo ve Španělsku po nakažení 3434 lidí, v Itálii už přes 6800.

„Já chci zvednout tuto otázku i na vládě. Rád bych s kolegy hovořil o možnosti pomoci lékařskému personálu v Itálii,“ řekl Petříček. Zdůraznil ale, že českou prioritou musí být zajištění toho, aby byl český zdravotní systém připraven na epidemii koronaviru a aby byla kvalitní péče o nakažené.

Ministr nicméně podotkl, že považuje za správné chovat se v EU solidárně. „Nesmíme zapomínat, že ten problém je dnes celoevropský. Pokud se situace vyřeší v jedné části Evropy a v jiné části to nebudou zvládat, dopady budou pro nás pro všechny. Ať ekonomické, tak pokračující riziko dalšího šíření (koronaviru),“ řekl.

„Bezprostřední zkušenost potřebujeme“

Rozhodnutí o pomoci Itálii a Španělsku je podle Petříčka především na ministerstvech zdravotnictví a obrany. Ministr připomněl, že některé evropské země nabídly vyslání lékařských týmů do Itálie, což podle něj může znamenat i přínos pro ně, protože se seznámí s tamními zkušenostmi při léčbě závažných případů onemocnění. „Je to možná také i v našem zájmu mít bezprostřední zkušenost z oblasti, kde ta epidemie v Evropě začala, kde je nejvážnější a jak postupují,“ řekl.

Petříček také řekl, že krize dala Evropě několik varovných signálů o tom, že není soběstačná v zajištění ochranných pomůcek. V EU by se podle něj mělo začít mluvit o tom, co je možné v Unii vyrobit, aby nezůstala odstřižena od klíčového vybavení v momentě, kdy se přeruší dodavatelské řetězce.

kalina107 ( 26. března 2020 06:16 )

Toho gaunera musí Babiš co nejdřív vyhodit . Jeho zásluhou nebyly v počátku epidemie roušky , protože je všechny rozdal všelijakým fašistickým darebákům . A už chce zase rozdávat . Tu ku rv u okamžitě odstřihnout o jakéhokoliv rozhodování , nebo na to zase doplatí občané ČR .

offline ( 25. března 2020 22:42 )

Podle tohohle počítadla v Itálii žádný koronavirus není. Je to pořád cca 1600 za den, stejně jako před rokem a jako před deseti lety...

http­://po­pula­ce.po­pula­tion­.city/­itali­e/

jebuto ( 25. března 2020 19:23 )

Ať tam jede pomáhat sám ten blbec.

Jan Brandis ( 25. března 2020 18:36 )

Copak Petříček. Ten by se pro cizí rozdal 🖕

e.lesanova ( 25. března 2020 18:30 )

No, nevím...při našem tristním množství zdravotnického personálu...možná by Petříčkovi pomohlo, kdyby si zkusil takový týden někde v nemocnici, aby věděl "o čem vůbec mluví"...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud