Ivě (43) zemřel na covid tatínek, nakazil se v nemocnici! Na co máte nárok po smrti blízkého?

Ivin tatínek se koronavirem nakazil v nemocnici.
Ivin tatínek se koronavirem nakazil v nemocnici.  (Autor: Josef Slabý, archiv Blesku)
Autor: js, map - 
26. dubna 2021
05:30

Příběh, kterých se kvůli pandemii odehrávají tisíce. Otec Ivy M. (47) se nakazil covidem v libereckém špitále. Zarmoucená žena oceňuje obětavost lékařů, i když jejího otce nedokázali zachránit. 

„Tatínek byl v nemocnici původně s jiným problémem, ale během pobytu se nakazil covidem,“ vypráví Iva M. z Liberce. Přes veškerou snahu zdravotníků a doktorů se stav jejího tatínka zhoršoval. „Nakonec se doktorům podařilo covid zastavit, bohužel během léčby mu prasklo střevo a musel být uvedený do umělého spánku,“ vysvětluje dny strachu a bolesti Iva. Bohužel, jejího tatínka se už probrat nepodařilo.

Lékařům Iva nic nevyčítá. „Snažili se tátu zachránit do poslední chvíle, chci jim za to moc poděkovat. Dokonce nás chtěli pustit na covidovou jednotku, což ale mamka odmítla kvůli svému zdravotnímu stavu.“ Kromě útěchy naštěstí Iva nic dalšího nepotřebovala.

Na rozdíl od jiných rodin, kde takhle náhle odešel třeba živitel. „Nám vlastně ani nikdo žádnou podporu nenabídl, nikdo se nestaral, jestli od státu něco nepotřebujeme. Když se něco takového stane v rodině, kde jsou na otci finančně závislí, tak by stát měl podporu nabídnout,“ myslí si Iva, která všem popíračům covidu vzkazuje, že by si měli vyzkoušet jeden den na jednotce intenzivní péče jako dobrovolníci.

Na co máte nárok po úmrtí blízkého člověka?

Po úmrtí nejbližšího se člověk může dostat do složité finanční situace. Už jen kvůli nákladům na poslední rozloučení. Ulehčit vám může stát formou nejrůznějších sociálních dávek.

Na co máte nárok?

Pohřebné: Dávka 5000 korun vám pomůže částečně pokrýt náklady na pohřeb. Ovšem nárok na ni mají jen ti, kteří vypravili pohřeb buď rodiči nezaopatřeného dítěte, nebo přímo nezaopatřenému dítěti (až do 26 let, pokud se připravuje na budoucí povolání, resp. připravovalo by se, kdyby mu v tom nebránil nepříznivý zdravotní stav). Přihlásit se o dávku musíte na příslušném úřadu práce nejpozději jeden rok po obřadu.

Vdovský či vdovecký důchod: Můžete ho pobírat přinejmenším po dobu jednoho roku od smrti manžela či manželky (může být prodlouženo za určitých podmínek, jako je věk 55 let u žen či 58 u mužů nebo invalidita či péče o nezaopatřené dítě), a to za splnění jedné z těchto podmínek:

• zemřelý pobíral starobní či invalidní důchod

• měl splněnu dobu pojištění potřebnou pro vznik nároku alespoň na jeden z těchto důchodů

• k jeho smrti došlo v důsledku pracovního úrazu

Sirotčí důchod: Náleží nezaopatřeným dětem, jestliže je splněna jedna z těchto podmínek:

• zesnulý rodič pobíral starobní či invalidní důchod

• splnil před svou smrtí podmínku doby pojištění potřebné k přiznání nároku na jeden z těchto důchodů

• zemřel v důsledku pracovního úrazu

Pracovní volno: Na den placeného volna máte nárok v den pohřbu: vašeho manžela/ manželky (druha/družky), dítěte, rodiče či sourozence (jak vašeho, tak partnera), manžela/manželky vašeho sourozence či dítěte.

Na nezbytně dlouhou dobu, maximálně ale na den, vás musí zaměstnavatel uvolnit, jdete-li na pohřeb prarodiče (i manželova), vnuka či jiného blízkého, který s vámi žil.

Dva dny na zařízení záležitostí spojených s úmrtím mají pak nárok ti, kteří zařizují pohřeb manžela, manželky či dítěte, ostatním pak náleží jeden den volna, pokud prokážou, že se na zařizování podílejí.

Blesk Podcast: Život pohřebáka v době koronaviru.

Video Blesk Podcast: Život pohřebáka v době koronaviru - Blesk
Video se připravuje ...

buban ( 26. dubna 2021 19:53 )

Pročpak jste o manžela nemocného s průduškami nepečovala doma?Opravdu je nutno každého maroda cpát do špitálu?

buban ( 26. dubna 2021 19:44 )

Tož ples.koni,mohli jste snad zvolit poněkud jiné foto. Bo foto vysmáté vdovy nebudí zrovna pozitivní emoce.

Julien ( 26. dubna 2021 19:22 )

můj manžel ležel týden v nemocnici s průduškami,zejména mu spravovali cukr po cortikoidech, i když je zákaz návštěv,pouštěli je až na pokoj...nakazil se tam a zemřel na následky covidu,nakaženi byli i ostatní pacienti z pokoje...manžel si nic nezavinil,na vině je nemoc­nice,­ošet­řují­cí lékař to potvrdil,ale ani slůvko omluvy, přece se nic nestalo...a šup s ním,nahým,do pytle na odpadky,taková je dnešní realita...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud