Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Situace není dobrá, varuje Blatný. Maláčová: Je přímo kritická! Anketa Blesku k roku s covidem

 • Autor: Tomáš Belica,sova - 
  3. 3. 2021
  05:30

  Rok s koronavirem v Česku. Čas nadějí spojených s očkováním, obav kvůli rostoucímu počtu nakažených i pacientů v kritickém stavu, ale i bilancí. Jak se naše země změnila tváří v tvář neviditelnému nepříteli? A děláme dost pro to, abychom se z nastalé situace co nejdříve vymanili? Blesk se ptal jednotlivých členů vlády a různých expertů. Osloveni byli také předseda vlády Andrej Babiš a vicepremiéři Jan Hamáček a Karel Havlíček, ti ale ani po urgencích odpověď nedodali.

 • 1.Jan Blatný

  ministr zdravotnictví

  Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil v Praze na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády (19. 2. 2021) Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil v Praze na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády (19. 2. 2021) | ČTK / Šimánek Vít

  1) Už je to rok, co ČR zápolí s covidem – jak si podle vás stojíme?

  Jak v čem. V sobotu jsme spustili registraci na očkování pro učitele. A výsledek? 100 tisíc lidí zaregistrovaných za jeden den. To ukazuje dvě věci.

  Zaprvé – Češi mají o očkování zájem. A to je nesmírně dobře, protože to je nejlepší nástroj proti koronaviru. Druhá věc, která mi udělala radost, je to, že to všechny systémy Chytré karantény zvládají bez problémů. Ostatně udělali jsme spoustu práce, kterou se roky předtím nikomu nedařilo dotáhnout. V podstatě probíhá elektronizace zdravotnictví. Je tu třeba národní dispečink lůžkové péče.

  Díky tomu máme poprvé v historii detailní přehled o vytíženosti lůžek na ARO a JIP. A také pomáháme odlehčovat těm nejzatíženějším nemocnicím. O těchto dobrých věcech se bohužel mluví málo. Takže myslím, že si v těchto oblastech nestojíme špatně.

  Musím ale zároveň říci, že současná epidemická situace není dobrá. I díky tomu, že se tu šíří nové, agresivnější mutace. Nemocnice jsou často na hraně svých kapacit. Ale znova. Je obrovský úspěch, že i přesto to všechno to lékaři a sestřičky zvládají a za toto jejich úsilí jim moc děkuji. Osobně bych byl moc rád, kdybychom přestali vnímat epidemii jako soutěž o tom, kdo je na jakém místě nějakého žebříčku.

  Každý lékař vám potvrdí, že to, jak se pacient popere s nemocí, záleží i na síle jeho psychiky. A proto je i teď víc než kdy jindy důležité vydržet a zapomenout na to, co nás rozděluje, protože podstatné je to, co nás spojuje. A to je touha po návratu do běžného života. Zde nám velmi mohou pomoci i média svou podporou a pozitivní komunikací.

  2) Kdy a za jakých podmínek se život vrátí do „normálnějších“ kolejí?

  I zde je nutné zmínit dvě věci. Naše disciplína a dodržování opatření a pak - velké téma letošního roku - očkování. Jen díky němu se může náš život vrátit zpět do starých kolejí. A jsem nesmírně rád, že se nám po výpadku dodávek, který byl v celé Evropě, daří získávat více  vakcín, než bylo plánováno. Zase obrovský úspěch lidí, o kterém se nemluví.

  Pořád platí, že mám ambiciózní plán, aby v létě bylo proočkováno minimálně 60 procent populace. A proto věřím, že druhá polovina roku bude mnohem optimističtější a že se zase budeme vídat s širokou rodinou i přáteli tak, jak jsme byli zvyklí.

  Video  Být ministrem už bych psychicky nezvládl, přiznal Vojtěch. A promluvil o manželce  - Blesk
  Video se připravuje ...

 • 2.Alena Schillerová

  ministryně financí

  Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády (14.2.2021) Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády (14.2.2021) | ČTK / Šimánek Vít

  1) Už je to rok, co ČR zápolí s covidem – jak si podle vás stojíme?

  Přestože naše ekonomika poklesla v minulém roce o necelých 6 %, vývoj poukázal na její mimořádnou odolnost a potřebu aktivní role státu. Krizi přímo pocítila hlavně odvětví maloobchodu a služeb, zatímco exportně orientovaný průmysl zejména ve druhé polovině roku udržoval ekonomiku v kondici. Nepřímými dodavatelsko-odběratelskými kanály však byla dotčena většina sektorů. Hlubšímu propadu hospodářství zabránila robustní protikrizová ekonomická opatření, která ke konci ledna 2021 přesáhla 300 mld. Kč.

  Část nákladů a ztrát soukromého sektoru, stejně jako zbytku veřejného sektoru, se přenesla na stát. Ten pak financoval veřejný zdravotní systém posílením platby za státní pojištěnce, sanací předlužených nemocnic, nebo úhradou ochranných zdravotnických pomůcek, testů a odměn pro lékaře a sestry.

  Přímo domácnostem, podnikatelům a firmám stát vyplatil 150 mld. Kč. Kompenzoval omezení či ztrátu příjmů z práce a podnikání, podporoval udržení pracovních míst v zasažených odvětvích. Díky tomu citelně tlumil dopad krize na trh práce a míra nezaměstnanosti setrvala na nejnižší úrovni v Evropské unii.

  2) Kdy a za jakých podmínek se život vrátí do „normálnějších“ kolejí?

  Věřím, že průběh a efekt vakcinace povede v brzké době k zásadnímu zlepšení zdravotní situace, aby ve druhé polovině roku již mohla nejen ekonomika jet zase naplno.

 • 3.Jana Maláčová

  ministryně práce a sociálních věcí

  Jednání vlády (11. 1. 2021): Jana Maláčová (ČSSD) Jednání vlády (11. 1. 2021): Jana Maláčová (ČSSD) | Úřad vlády ČR

  1) Už je to rok, co ČR zápolí s covidem – jak si podle vás stojíme?

  Epidemická situace je kritická.  Jako sociální demokratka ale ostře vnímám hlavně změny na trhu práce a to, že se lidé téměř ze dne na den ocitli bez peněz. Jsem ráda, že náš program Antivirus tak skvěle funguje a dokáže tyhle dopady mírnit.

  2) Kdy a za jakých podmínek se život vrátí do „normálnějších“ kolejí?

  Neřeknu nic nového. Až začnou čísla klesat. Lépe ale podle odborníků bude, teprve až čísla klesnou k 1000 pozitivních denně. Teď jsme na 16 tisících. Nezbývá tedy než očkovat, dodržovat opatření, trasovat a testovat. Klíčový nástroj, který pomůže dostat pandemii pod kontrolu, je Izolačka – bonus k nemocenské v karanténě či izolaci. Lidé nesmí být trestáni za zodpovědné chování ztrátou příjmu.

 • 4.Tomáš Salomon

  šéf České spořitelny a prezident České bankovní asociace

  Šéf České spořitelny a prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon (19. 9. 2020) Šéf České spořitelny a prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon (19. 9. 2020) | Blesk:Jakub Poláček

  1) Už je to rok, co ČR zápolí s covidem – jak si podle vás stojíme?

  Pandemie nekompromisně odhalila naše silné a slabé stránky. Loni na jaře jsme se zařadili mezi lídry v dodržování protipandemickým opatření a stali se inspirací pro ostatní země, to se však po letním rozvolnění rychle změnilo a následky nás provází dodnes. Je zřejmé, že nám dlouhodobě chybí jasná vize a strategie v boji proti koronaviru a k vítězství máme daleko. Nedokážeme předvídat další vývoj.

  Musíme se rychle učit, rozhodovat a inspirovat se zeměmi, které boj s pandemií zvládají lépe než my. Obojí nám pomůže lépe zvládat krizi, ale také nám umožní rychleji nastartovat růst ekonomiky, zvyšovat produktivitu a tím i mzdy a životní úroveň.

  2) Kdy a za jakých podmínek se život vrátí do „normálnějších“ kolejí?

  Jasnou naději nám nyní dává postupné proočkování celé populace. Nedovolím si nyní odhadnout, kdy budeme moci nechat doma roušky či respirátory a vrátit se k běžnému životu před pandemií, ale věřím a těším se na fungování v tzv. „novém normálu“, který bude více postaven na možnostech práce z domova, výhodách digitalizace, apod.

  Je klíčové, bychom tuto krizi využili především k investicím do kvality vzdělávání a zavádění digitálních služeb státu. Výrazně nám k tomu může pomoci konstruktivní dialog mezi soukromým a státním sektorem.

 • 5.Tomáš Kostelecký

  šéf Sociologického ústavu Akademie věd ČR

  Sociolog a ředitel Sociologického ústavu Akademie věd ČR Tomáš Kostelecký Sociolog a ředitel Sociologického ústavu Akademie věd ČR Tomáš Kostelecký | Sociologický ústav AV ČR

  1) Už je to rok, co ČR zápolí s covidem – jak si podle vás stojíme?

  S covidem jsme si za rok prošli několika fázemi. Díky opatrném přístupu vlády a vzepjetí společnosti na jaře 2020 jsme první vlnu zvládli opravdu výborně. V létě jsme skoro všichni podlehli mylnému dojmu, že je po problému, čímž jsme bohužel vytvořili ideální předpoklady pro masivní rozšíření viru na podzim. Od té doby se nám nepodařilo situaci dostat pod kontrolu.

  Vláda mění opatření často a málo předvídatelně, přijaté strategie se stejně většinou dlouho nedrží. Nálady ve společnosti oscilují mezi únavou, vztekem, strachem, rezignací a popíráním skutečností. Dnes bohužel podle všech kritérií patříme mezi země, které v zápase s covidem nejvíce selhávají.

  2) Kdy a za jakých podmínek se život vrátí do „normálnějších“ kolejí?

  Dobrá zpráva je, že v rekordním čase připravené vakcíny fungují. Očkování proto musí být absolutní prioritou. Pokud se nám podaří proočkovat většinu populace dříve, než virus zmutuje do podoby, proti které nebudou současné očkovací látky účinně chránit, máme naději na návrat do „normálnějších kolejí“.  Pokud ne, bude boj s covidem ještě běh na dlouhou trať.

 • 6.Vladimír Dlouhý

  šéf Hospodářské komory ČR

  Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý | NGUYEN PHUONG THAO / Reflex

  1) Už je to rok, co ČR zápolí s covidem – jak si podle vás stojíme?

  Ze všeho nejvíc mě mrzí omezení, kvůli kterým dětem chybí spolužáci a kamarádi a rodinám kontakt, ale i to, že nemůžeme vyrazit na pivo, koncert nebo fotbal. Naše země ve své historii těžké zkoušky vždy ustála. A nejinak tomu bude znova. I hospodští se těší, až budou moct lidi znovu obsloužit, kadeřníci na to, až budou opět přijímat zákazníky.

  2) Kdy a za jakých podmínek se život vrátí do „normálnějších“ kolejí?

  Naděje vkládám do očkování. Vydržme, doufejme, že chybí poslední týdny k normálnějšímu životu, abychom si tyto (ne)všední radosti života mohli znovu užít.

 • 7.Jan Kubáček

  politolog

  Politolog Jan Kubáček v Epicentru Blesk Zpráv (5. 10. 2020) Politolog Jan Kubáček v Epicentru Blesk Zpráv (5. 10. 2020) | Blesk:Jakub Poláček

  1) Už je to rok, co ČR zápolí s covidem – jak si podle vás stojíme?

  Za ten rok náročného zápasu s covidem jsme zažili selhání státu v přímém přenosu a neschopnost kompletní politické scény se v krizi sjednotit, upustit od politikaření a konstruktivně, klidně a věcně řešit covid. Covid nemá stranické tričko a neřeší, kdo je v opozici a kdo premiér, ač se mnozí politici stále tak chovají. Ten těžký rok ukázal, že mnozí z politické a společenské „elity“ nedokáží jít příkladem, ctít omezení a táhnout za jeden provaz.

  O to více vyniklo hrdinství a dobrovolnost jednotlivců, kteří dlouhodobě drží nad vodou zdravotnictví, sociální péči a krizovou pomoc v terénu, jim patří obrovský dík a uznání, právě oni jsou symbolem covidového času. Nebýt jich, tak už prožíváme rozval, protože systém a byrokracie se za ten rok opravdu nepředvedly.

  2) Kdy a za jakých podmínek se život vrátí do „normálnějších“ kolejí?

  Počítám, že pozvolný návrat „normality“ přijde na přelomu roku 2021/22 a s rokem 2022 se snad skutečně zase svobodněji nadechneme a bude čas „velkého úklidu po covidu“ a velkého auditu pravomocí a akceschopnosti státu.

  Video  Lékař prvních covid pacientů v Česku: Kdy měl volno a proč se chce vyhnout pomoci Německa?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 8.Tomáš Prouza

  šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

  Tomáš Prouza v pořadu Epicentrum 18.11.2020 Tomáš Prouza v pořadu Epicentrum 18.11.2020 | Blesk:Martin Pekárek

  1) Už je to rok, co ČR zápolí s covidem – jak si podle vás stojíme?

  Loni na jaře jsme všichni táhli za jeden provaz, společně dodržovali opatření, společně si pomáhali. Česká republika už dlouho nebyla tak jednotná. Během pár měsíců to vláda ve snaze zabodovat v krajských volbách zahodila a výsledkem vládní snahy koupit si pár hlasů jsou zbytečné tisíce mrtvých lidí, vyčerpaní lékaři a sestry, desítky tisíc lidí bez práce a krachující firmy.

  Nic z toho se nemuselo stát, kdyby vláda při svých rozhodováních respektovala odborníky a lidi z praxe a neřídila se podle lajků na facebooku. Z pandemie vyjdeme jako velmi rozdělená země a škody budeme napravovat ještě řadu let.

  2) Kdy a za jakých podmínek se život vrátí do „normálnějších“ kolejí?

  Potřebujeme hledat všechny cesty, jak snižovat riziko mobility, protože lidé nemohou sedět doma zavření rok či déle – pokud možno všude nosit respirátory, masivně testovat tam, kde se lidé přirozeně pohybují, ať už v práci nebo během nákupu v covid-pointu na parkovišti nákupního centra. A samozřejmě co nejrychleji očkovat, včetně očkování u zaměstnavatelů, kteří na rozdíl od vlády něco vědí o logistice a organizaci velkých akcí. Pokud by vláda využila zkušenosti lidí z praxe, polonormál s pár omezeními můžeme mít koncem jara a léto už si užít v klidu.

dulin ( 3. března 2021 12:16 )

Blatný ještě smrdí ve vádě,čemu vládne,vždyt h.o.v.n.u.rozumí.

anna1234 ( 3. března 2021 11:40 )

.. ta tvoje poslední věta by se dala aplikovat i jinak: Nezvládáš ve státě nákazu? Zavři krám, evidentně jsi neschopný předseda vlády

konas3 ( 3. března 2021 11:13 )

A nevím proč pořád tápou. Firmy jsou převážně soukromé, tak jim nařídim pravidla, ale dotáhnu je do konce. Testování - dobře, ale za vlastní peníze. Dobrá firma si na to musí vydělat. Karanténa - dobře, ale kdo bude dohlížet na dodržování? Tohle je opravdu věc státu. Nezvládáš ve firmě nákazu? Zavři krám, evidentně jsi neschopný podnikatel.

konas3 ( 3. března 2021 11:00 )

Á, pan ministr je děsně mazaný! Ten na to kápnul. Sice mu to chvíli trvalo ale dal to. Asi zatím nepochopil, že to je těžký průšvih a to přímo v mezinárodním měřítku. Pomalu mu dochází že malér má základ ve firmách, kde lidé tají nákazu a tak dlouho budou infikovat spolupracovníky dokud sami nepadnou, neodvezou je na JIP a příbuzní se budou modlit za jejich život. Vždyť už je všechno zavřené, tak kde jinde by se infekce měla šířit.

Fortuna ( 3. března 2021 09:16 )

Situace není dobrá z jediného důvodu.Vláda to absolutně nezvládá....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud