Středa 21. duben 2021
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno, déšť 14°C

Babiš se do všeho montuje, vakcíny zdůvodnil politikou, tvrdí Blahuta. Mstí se, zuří Babiš

Autor: ČTK - 
2. března 2021
12:58

O počtech dávek vakcín proti koronaviru pro jednotlivé regiony rozhodoval sám premiér Andrej Babiš (ANO), a zdůvodňoval to politikou. Serveru Seznam Zprávy to řekl bývalý národní koordinátor očkování proti nemoci covid-19 Zdeněk Blahuta. Babiš chce podle něj o všem rozhodovat sám a své požadavky někdy prosazuje i přes odpor ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Premiér v reakci uvedl, že Blahuta lže a mstí se.

Podle bývalého koordinátora pro očkování Zdeňka Blahuty je Babiš člověk, který by neměl řídit zemi.

„Svoji roli absolutně nezvládl a teď se mstí vykládáním nepravd,“ napsal k tomu ČTK premiér Andrej Babiš. Místo rozhovorů do médií podle premiéra měl koordinátor raději plnit úkoly, které měl na starosti.

Blahuta: Babiš měl největší starost o focení s vakcínami

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince 2020. Blahuta, který dříve vedl Státní ústav pro kontrolu léčiv, se stal koordinátorem očkování začátkem prosince.

Funkce se sám vzdal koncem ledna, zdůvodnil to svým zdravotním stavem. Nyní Blahuta uvedl, že Babiš chtěl všechno kolem vakcinace sám řídit. „Všechno několikrát musel schválit, mnohokrát to měnil. Největší jeho starost byla, aby byl vyfocený při přebírání první zásilky vakcín v Motole,“ řekl bývalý koordinátor Seznam Zprávám.

Premiér rozhodoval podle Blahuty i o objemu dodávek vakcín pro jednotlivé regiony. „A on to opravdu všechno zdůvodňoval tím, že to je všechno politika,“ dodal Blahuta.

Z krajů zněly výtky na počty

Více než třetina z podaných dávek vakcín v Česku od začátku očkování do pondělka připadá na Prahu a Jihomoravský kraj. Na nerovnoměrnost v dodávkách upozornil v půlce ledna hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Do Prahy tehdy podle něj směřovalo 32 procent vakcín, do Brna 19,4 procenta a do Libereckého kraje jen 2,8 procenta. Blatný k výtkám krajů řekl, že Praha a Brno dostaly dávek víc, protože jsou centry k další distribuci.

Věděl jsem, že je zle, říká exkoordinátor

Babiš loni v prosinci prohlásil, že se sám ujme funkce zmocněnce pro očkování proti covidu-19, kterou nejprve neúspěšně nabízel bývalému ministrovi zdravotnictví a svému poradci Romanu Prymulovi.

„Já jsem se to dozvěděl asi tři nebo čtyři dny po svém nástupu do funkce koordinátora, že se sám jmenoval do role zmocněnce pro očkování. A v té chvíli jsem věděl, že je zle,“ uvedl nyní Blahuta.

Neudrží myšlenku, šije do Babiše

Babiš po kritice, kterou jeho výrok o převzetí funkce zmocněnce vyvolal, řekl, že to byla jen nadsázka. Podle Blahuty ale premiér chtěl vše řídit sám. „Já jsem se snažil to udržovat ve věcné rovině, ale s ním je to těžké, on neudrží myšlenku, jestli mi rozumíte, do všeho se montuje a o všem chce rozhodovat,“ řekl bývalý koordinátor očkování o jednáních s premiérem.

Babiš podle něj prosazoval své požadavky i proti názoru ministra zdravotnictví. „On (Blatný) byl i schopen se u těch jednání, u kterých jsem byl já, vůči premiérovi vymezit a postavit se mu. Nicméně tak odhadem v 90 procentech vyhrávaly Babišovy požadavky,“ uvedl Blahuta.

Řekl mi, že „nie som politik“

Od Babiše měl Blahuta také zakázáno, vyjadřovat se jakkoli pro média. Dozvěděl se to po svém vystoupení v pořadu Interview České televize 15. prosince. „Řekl mi (premiér), že já už nikdy do médií, do novin, do televize nepůjdu, protože - cituji doslova - 'nie som politik',“ uvedl Blahuta.

„A v té chvíli jsem pochopil, že to je průšvih, protože já jsem tu svou práci chápal i jako určitou agendu, která souvisí s prací s veřejností. Dodávat lidem naději, dodávat jim odvahu, bojovat s fake news a zdůvodňovat jim některé kroky - proč toto ano, a proč toto ne,“ dodal. Co konkrétně Babišovi na vystoupení v ČT vadilo, se Blahuta nedozvěděl.

Česko v očkování zaostává

Česko je v současnosti jednou ze zemí Evropské unie s nejnižším průměrem podaných dávek vakcín. S 6,29 aplikovanými dávkami na každých 100 obyvatel je na 22. místě v EU. Problémy s očkováním zhoršuje podle Blahuty pomalý výběr distributorů vakcín v Česku, před kterým varoval už v prosinci.

Potíže se podle něj ještě zvětší, když se do očkování nezapojí téměř všichni praktičtí lékaři. V tom případě musí vznikat další velká očkovací centra. „On (Blatný) si je jistý, že to nemocnice a praktici zvládnou. I v době, kdy jsem odcházel z ministerstva zdravotnictví - 25. ledna - byl přesvědčen, že velkokapacitní centra nebudeme potřebovat,“ uvedl Blahuta.

Video Andrej Babiš na Primě: Ve Španělsku zatkli muže, který vyhrožoval, že zabije mou rodinu i mě - CNN Prima News

jarby ( 2. března 2021 22:06 )

Už dlouho mě žádný idiot, jako jsi ty,nepobavil.Škoda, že i takoví mají volební právo.

Juras1 ( 2. března 2021 21:41 )

Proč se tady dusíš a oxidujes, ty nodomrlé semeno

jarby ( 2. března 2021 21:20 )

Je vidět, že jsi utekl z Bohnic 🤣 Asi proto je zmiňuješ. Takovej idiot, jako ty nemůže být normální. Škoda, že jsi nebyl spolknut, nebo neskončil v kopřivách, hned by bylo všem líp

Covid_19 ( 2. března 2021 21:14 )

kdo ho vybral? Jenže to bude problém asi jinde, když neumíte udělat prostředí pro práci, tak nikdo neobstojí. Dobrý manažer umí vybrat dobré lidi do týmu, ale tady kvalitní lidé opouští svá místa, nejsou vyhozeni, odchází znechuceni, například Hajdúch a další

babrle ( 2. března 2021 20:02 )

Babiš si neumí vybrat spolupracovníky. Požaduje práci a to někteří neumějí. Někdo si myslí, že bude mít velký plat, bude se předvádět v televizi a pracovat bude někdo jiný. Blahuta ještě ani nezačal,ale už stlal rozumy v Tv. Ten člověk měl koordinovat a propagovat očkování a místo toho očkování a vládu shazoval. Ani se nedivím, že ho Babiš vyrazil. A teď je zhrzený.

Zobrazit celou diskusi
Další videa