Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

„Překročili hranice.“ Církev zuří kvůli Davidově hvězdě u odmítačů očkování, chce omluvu

Autor: ČTK - 
11. ledna 2021
17:45

Zástupci církví v Česku odsoudili nošení židovské hvězdy na akcích odpůrců očkování. Nošení žlutých šesticípých hvězd, kterými nacisté za druhé světové války označovali židovské obyvatele, považují za cynismus a zneužití tohoto symbolu. Nositele žlutých hvězd vyzvali k omluvě.

Pod zveřejněným prohlášením jsou podepsaní představitelé České biskupské konference (ČBK), Ekumenické rady církví v ČR (ERC) a Federace židovských obcí v ČR (FŽO). Davidovu hvězdu s nápisem „Neočkovaný“ mělo na sobě několik účastníků pátečního protestu v centru Prahy, svolaného mimo jiné proti vládním opatřením kvůli šíření nového koronaviru, a odmítajících očkování proti nemoci covid-19.

Již bývalá ombudsmanka Lenka Tarabová ve videu, kde vysvětluje svůj postojJiž bývalá ombudsmanka Lenka Tarabová ve videu, kde vysvětluje svůj postoj | Reprofoto FB

Žlutá hvězda, kterou byli za druhé světové války nuceni nosit Židé, je symbolem útlaku, utrpení a smrti milionů obětí nacistického teroru, připomíná prohlášení.

„Pokud si někdo tento symbol přivlastňuje a jeho užitím se chce stavit na roveň šesti milionů zavražděných v koncentračních a vyhlazovacích táborech, nelze v tom vidět nic jiného než nevkusný a vypočítavý cynismus, který překračuje všechny myslitelné hranice,“ uvedli generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl, generální sekretář ERC Petr Jan Vinš a tajemník FŽO Tomáš Kraus. Zároveň vyzvali k veřejné omluvě ty, kdo symbol žluté hvězdy na akci proti očkování nosili.

Zneužití symbolu při demonstraci odsoudil i izraelský velvyslanec v ČR

Pátečního protestu se v Praze zúčastnily desítky lidí, vedle vládních protikoronavirových opatření zpochybňovaly i výsledky amerických prezidentských voleb a okolnosti úmrtí bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Účastníci v průvodu prošli z Václavského náměstí před americké velvyslanectví na Malé Straně a pak ke slovenské ambasádě v Bubenči.

Zneužití symbolu židovství při demonstraci odsoudil také izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron. „Použití Davidovy hvězdy při protestech proti očkování je ostudou a urážkou paměti obětí holokaustu,“ uvedl na twitteru.

Očkování proti novému typu koronaviru způsobujícímu nemoc covid-19 začalo v Česku 27. prosince a je dobrovolné. Podle sobotního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) bylo dosud naočkováno proti covidu zhruba 40 000 lidí.

Video Očkování v ČR: Zeman varuje před přílišným optimismem - Blesk - Vera Renovica

Další videa
Články odjinud