Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

„Židovská hvězda“ Neočkovaný ji stála židli: Liberecká ombudsmanka musela skončit

Aktualizováno -
10. ledna 2021
20:20
Autor: ČTK, for - 
10. ledna 2021
17:55

Ombudsmanka liberecké příspěvkové organizace Komunitní centrum Kontakt Lenka Tarabová skončila ve funkci kvůli zneuctění židovské symboliky, uvedl dnes v tiskové zprávě magistrátu Tomáš Tesař. Při sobotních protestech proti vládním koronavirovým opatřením a očkování si na oblečení připnula žlutou šesticípou hvězdu s nápisem Neočkovaný. Na jejím okamžitém odvolání se shodli náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) a ředitel Kontaktu Michael Dufek. Vyjádření Tarabové ČTK zjišťuje.

Tarabová byla ve funkci od dubna 2019. Pomáhala seniorům a invalidům s řešením problémů s bydlením, bezpečností, dluhy či úřady. Kontakt v Liberci nabízí různé aktivity seniorům zhruba 14 let. Zabývá se problémy seniorů a invalidních důchodců, například uzavíráním nevýhodných smluv či špatnou orientací v sociálních dávkách.

Video  Zeman pro Blesk: O očkování, koronaviru, Kate i výběru příštího premiéra  - Blesk - Vera Renovica
Video se připravuje ...

Langr sdělil Blesk Zprávám, že jí nebyla prodloužena smlouva. „Tarabová nebyla zaměstnancem, funkci vykonávala prostřednictvím DPP s naší příspěvkovou organizací Kontakt. Ale na samotném faktu to nic nemění,“ napsal na dotaz, zdali je informace o ukončení funkce ombudsmanky pravdivá. 

„To je tak brutální překročení všech společenských mezí a pošlapání památky miliónů obětí holokaustu, že jsme nemohli nereagovat,“ dodal Blesk Zprávám s tím, že svůj postoj jí dnes zaslal písemně. Tarabová podle něj zatím nereagovala.

Liberecká ombudsmanka zneuctila židovskou tématiku, když si připnula při protivládních protestech šesticípou hvězdu s nápisem "Neočkovaný". Liberecká ombudsmanka zneuctila židovskou tématiku, když si připnula při protivládních protestech šesticípou hvězdu s nápisem "Neočkovaný". | Liberec.cz

„Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamilionových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je pro mě mimo veškeré chápání,“ dodává v tiskové zprávě náměstek Langr. Podle něj nejde v případě Tarabové mluvit o svobodě myšlení a vyjadřování. „Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ dodal.

Za názorem náměstka stojí i příspěvková organizace. „Byť paní Tarabová nikdy nespojovala své osobní aktivity a postoje s touto pozicí, přerostla jejich intenzita únosnou míru takovým způsobem, že zatáhla naši organizaci do prostředí, jehož součástí být v žádném případě nechce. Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná,“ doplnil Dufek.

Nového seniorského ombudsmana chtějí město s Kontaktem najít v následujících týdnech. „Přestože senioři aktuálně řeší především záležitosti spojené s koronavirem, obávám se, že během jara a léta významně naroste agenda hlavně dluhové i bytové problematiky. Proto bychom pozici ombudsmana chtěli obsadit co nejdříve. Tipy na vhodné kandidáty už máme,“ dodal náměstek.

Federace: Zneužití symbolu utrpení 

 Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu to vnímají jako „exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojeného s utrpením milionů lidí“.

„Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí,“ doplnili zástupci nadace a federace na sociální síti.

Tarabová: Podobnosti jsou jasné, i Hitlera zvolili demokraticky

Tarabová v neděli večer sdílela očisťující video. Promluvila o podobenstvích, které ona a ostatní lidé s hvězdou na klopě s dnešní dobou vidí. „Říkali nesmíte žít v centru, nesmíte nakupovat (...) Hitler byl taky zvolen demokraticky,“ zaznělo mimo jiné ve videu, jehož celé znení naleznete na stránkách Občanská neposlušnost. 

„Já absolutně nechápu, jak tato nemoc a údajná úmrtí převyšuje nad nemocemi jinými. Kdo to rozhodl, že úmrtí s/na covid je to nejdůležitější,“ pokračuje Tarabová. Již bývalá ombudsmanka zmiňuje také to, že za celý život neviděla tolik urážek na svou osobu, jako dnes. Ve videu také uvádí, že si za svým názorem stojí. „Neočkovaný je nepřítel.“

Již bývala ombudsmanka Lenka Tarabová ve videu, kde vysvětluje svůj postoj Již bývala ombudsmanka Lenka Tarabová ve videu, kde vysvětluje svůj postoj | Reprofoto FB

Pátečního protestu se v Praze zúčastnily desítky lidí, vedle vládních protikoronavirových opatření zpochybňovaly i výsledky amerických prezidentských voleb a okolnosti úmrtí bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Účastníci v průvodu prošli z Václavského náměstí před americké velvyslanectví na Malé Straně a pak ke slovenské ambasádě v Bubenči.

Video se připravuje ...
Další videa