Černošská lékařka Susan (†52) zemřela na covid. Nemocnici před smrtí obvinila z rasismu
Doktorka Susan Mooreová (†52) v neděli 20. prosince podlehla covidu, který způsobuje koronavirus. Lékařka byla hospitalizovaná v univerzitní nemocnici IU North v Indianě. Nemoc u ní vyvolala řadu komplikací, žena si navíc stěžovala na rasistický přístup zaměstnanců nemocnice. Vinila bělošské lékaře, že jí nevěnují dostatečnou péči, protože je černoška. Její příběh přinesla stanice CNN.
Mooreová před dvěma týdny sdílela na sociálních sítích video, kde popsala, jak se k ní bělošští zdravotníci chovají. Uvedla, že ignorují její stížnosti na bolest a odmítají jí podat příslušné tišící léky. Jako lékařka si byla vědomá, na co má jako pacient nárok. „Řekli mi, že se ani nezadýchávám,“ tvrdí Mooreová na záběrech z počátku prosince.
Lékařka: Dělali ze mě feťáka
Ošetřující lékaře žádala o to, aby jí byl podán lék remdesivir, který se ukázal jako účinný v boji proti koronaviru. I přes její bolest jí lékař řekl, že ji „asi pošle domů“. „Řekl mi, že mi neposkytne další narkotika. Jako bych byla nějaký feťák, přitom věděl, že jsem také lékařka,“ svěřila se Mooreová na svém videu z nemocničního lůžka.
Z nemocnice ji nakonec propustili, po 12 hodinách ale musela být znovu hospitalizovaná, tentokrát v jiné nemocnici. „Řekla jsem to a trvám na tom, kdybych byla bílá, tak by se to nestalo,“ dodala lékařka. Mluvčí nemocnice IU North potvrdil, že Mooreová u nich byla hospitalizovaná a následně propuštěná, podrobnosti ale nenabídl. Šéf nemocnice Dennis M. Murphy tento týden přístup nemocnice bránil. Podle něj kvůli přetížení zdravotníků „je jejich přístup k pacientům technický a ne vždycky dosahuje takového pochopení a hloubky, které pacienti vyžadují“. Murphy rovněž vyzval k externímu vyšetřování jejího případu.
Rasismus v nemocnici není nic nového
Příběh Mooreové ilustruje dlouhodobou problematiku v nemocnicích – rasistické předsudky vůči černošským pacientům. „Většina lékařů ve Spojených státech jsou běloši a panuje jakási představa, že Afroameričané nepotřebují tolik léků na tlumení bolesti,“ vyjádřila se k tématu pediatrička a zakladatelka Covidového konsorcia černošských lékařů Ala Stanfordová.
Mooreová po sobě zanechala devatenáctiletého syna Henryho Muhammeda a rodiče, kteří oba trpí demencí. Podle deníku New York Times pochází Mooreová z Jamajky, vyrůstala a studovala ale v Michiganu. Syn a přátelé jejím jménem založili veřejnou sbírku na webu GoFundMe, výtěžek půjde na poplatky za její léčbu a pohřeb.
Syn o své matce řekl, že ji všichni milovali, on, její přátelé i její pacienti. „Pokaždé, když šla do nemocnice, musela překonávat nějaké překážky. Není to jen její problém. Kvůli tomu umírá tolik černochů,“ vypověděl Muhammed.
Její požadavky byly standardní
Stanfordová sice uvedla, že Mooreová nebyla její pacientka, dodala ale, že její žádosti o léky na bolest i o remdesivir byly v naprostém souladu s dosud známou léčbou koronaviru. „Tohle je naprostý základ, pro těžké případy s komplikacemi jako ten její to bývá jediná možná léčba,“ dodala Stanfordová. U Mooreové se koronavirus potvrdil 29. listopadu, 4. prosince byla přijatá do nemocnice IU North.
„Její konec byl tragický“
Rentgen prokázal, že má lymfadenopatii, tedy zvětšené uzliny, Stanfordová dodala, že vývoj této komplikace svědčí o tom, že Mooreová byla nakažená už delší dobu a její tělo se snažilo všemožně s nákazou bojovat. Jeden z lékařů sice ženě přislíbil „tu nejlepší péči“, nestalo se tak a Mooreová byla propuštěná o 3 dny později. Ještě ten den skončila v další nemocnici, s vysokou horečkou a nízkým tlakem. Na přístup druhé nemocnice si nestěžovala.
„Já jsem ona, ona je my,“ reagovala na příběh Mooreové další černošská lékařka Alicia Sandersová, která se s Mooreovou spojila poté, co viděla její video. „Tohle by mohl být každý z nás, Afroameričanů,“ dodala Sandersová. „Její konec byl tragický,“ uvedla. „Ano, všichni máme nějaký takový zážitek,“ přidala se Stanfordová, která má rovněž tmavou pleť.
Mne to pripada trochu vytrzene ze souvislosti.Z clanku nejde vylocitř, ze z prvni nemocice mohla byz popuistena na vlastni zadost.No a v druhe nemocnicvi asi uz videli ze ma smrt na jazyku. Tak se starali aby umrela dusrtojne cloveka.
Ja em lezel v nemocnici na Morave a sestra mi taky nechtele dat oeasek na spani...Druhy den sem jel autem domu, usnul serm za volantem../bez havarie/..