Luxusní hotely se mění na lazarety, personál má strach. Indie nezvládá příliv nemocných

Autor: ČTK - 
24. června 2020
15:38

Zaměstnanci v luxusních hotelech v indickém Dillí budou vítat hosty nikoli v tradičních květinových girlandách, ale v lékařském oděvu. Kvůli rostoucím obavám, že v indické metropoli není dostatek nemocničních lůžek, aby bylo možné se vyrovnat se stoupajícím počtem případů nákazy koronavirem, se vláda v Dillí jako první v zemi rozhodla přistoupit ke zrekvírování hotelů, napsal zpravodajský server The Guardian.

Počínaje tímto týdnem bude 25 hotelů přebudováno na nouzová střediska péče o pacienty s covidem-19, kteří mají mírné symptomy. Důkazem toho, jak přetížené jsou místní nemocnice, je skutečnost, že hoteloví zaměstnanci nyní prodělávají výcvik pro případ, že by museli poskytovat část péče. A to bez ohledu na skutečnost, že je taková představa upřímně děsí.

Když Kannu Šarma, který obvykle školí pomocný nemocniční personál, začal s výukou 75 zaměstnanců hotelu Suryaa, jediné, co uviděl, byly řady vyděšených očí nad rouškami. „Bojí se o své bezpečí. Bojí se, že zavlečou virus zpátky ke svým rodinám, a jak se zvládnou vypořádat s přísnými pravidly dezinfekce a likvidace biologického odpadu,“ řekl Šarma.

Až když jim připomněl, že kolem budou neustále lékaři a sestry, začalo napětí trochu polevovat. Každý hotel bude spojený s nejbližší nemocnicí pečující o pacienty s covidem-19.

Ve městě je nedostatek lůžek pro pacienty

Každý den se v Dillí objevují nové příběhy o tom, jak nemocnice odmítají pacienty. Město naléhavě potřebuje přidat další lůžka k nynějším zhruba 9000, která má k dispozici.

Zdravotní úřady v Dillí předpovídají, že městská aglomerace bude do konce července potřebovat 150 000 lůžek, kdy odhadovaný počet nakažených stoupne na půl milionu. I když město využije dalších 15 000 postelí v hotelích a banketových sálech, stále to nebude stačit – ale přinejmenším se trochu odlehčí lékařům v nemocnicích, kteří se budou moci soustředit na vážné případy.

Zaměstnanci mají z nových pokynů strach

Zaměstnanci hotelů se ale budou muset učit hodně rychle. A nejde jen o takové věci, jako je pokyn ošetřit ložní prádlo a matrace speciální chemikálií a nechat je tři hodiny schnout na slunci, než vše půjde do prádelny. Když sestra doprovázející Šarmu předváděla, jak si oblékat osobní ochranné pomůcky, oči přítomných v sále se opět rozšířily hrůzou.

„Jsem si jistá, že si to nasadím špatně a vystavím se nákaze koronavirem,“ řekla jedna ze zaměstnankyň, která si nepřála být jmenována. Dodala, že závidí kolegům a kolegyním, kterým je více než 50 let, a hotelový management je ze zdravotnických povinností vyloučil. „S tímhle jsem nepočítala, když jsem tři roky studovala na vysoké obor pohostinství,“ dodala.

Upravují se i samotné hotely

I na samotné hotely čeká dost úprav, aby byly pro nový účel plně funkční. Hotelové výtahy nejsou dost velké na to, aby se do nich vešla nosítka. Je třeba přizpůsobit klimatizaci. Z chodeb musí zmizet koberce, které jsou tam položené kvůli hluku. V pokojích nejsou přípojky na kyslíkové masky, monitory ani zvonky.

Otázkou je, jak se k možnosti „léčby v hotelu“ budou stavět samotní obyvatelé. „Přece nenechám uklízečku, aby mi dávala léky nebo kapačku. Musí tam být lékaři a zdravotní sestry, jinak do žádného hotelu nejdu,“ řekl pomocník prodavače v nedaleké lékárně.

A spokojení nejsou ani majitelé a ředitelé hotelů, které už nyní utrpěly značné ztráty kvůli nucenému uzavření a odlivu hostů. Rozhodnutí úřadů přeměnit hotely na nemocnice s nimi nikdo nekonzultoval – stejně jako fixní cenu, kterou budou za jednu noc dostávat: 5000 rupií (asi 1250 korun) včetně všech jídel pro pacienta. „Hotely budou vynakládat víc a nevrátí se jim to,“ řekl konzultant hotelového průmyslu Manav Thadani.

petrolinda ( 24. června 2020 18:27 )

A bude hůř.
Podle Pekové je nesmysl vyvíjet na tento virus vakcínu. „Tak strašně se mění, že vyvinout jednu univerzální vakcínu není možné. Ten virus je příliš variabilní na to, aby se dal konvenčními metodami uchopit.

A až se vrátí kre Téni z pláží nastane exploze.A jestli platí,že za blbost se platí,tak bych jim nechal zaplatit léčení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud