Britové už naočkovali 600 tisíc lidí, přesto se okolí bojí. Kolaps na hranicích pokračuje
Už více než 600 000 lidí v Británii dostalo první dávku vakcíny proti novému koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S odvoláním na britskou vládu o tom informovala agentura Reuters. V zemi nyní vyvolává obavy nová, vysoce nakažlivá mutace koronaviru. Spojené státy oznámily, že od pondělí budou u cestujících na linkách z Británie požadovat před odletem negativní test na nemoc covid-19. Na hranicích je stále uvězněno asi 5000 řidičů kamionů, včetně Čechů.
Omezení pro dopravní spojení s Británií zavedlo v reakci na novou mutaci koronaviru, jež se objevila na jihu Anglie, mnoho států světa včetně České republiky.
„Pokud některý z pasažérů nebude ochoten podstoupit test na koronavirus, letecká společnost ho bude muset odmítnout,“ uvedlo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Středisko nicméně podotklo, že vzhledem k omezujícím opatřením platným od března klesla letecká doprava z Británie do USA o 90 procent.
Je to těžké, přiznává ministr
Mezi lidmi, kteří zůstali zablokovaní v Británii, jsou i Češi. Ministr zahraničí Tomáš Petříček ale ve čtvrtek uvedl, že se situace zlepšuje a že část Čechů měla možnost být zpět doma už na Štědrý večer.
Britský ministr dopravy Grant Shapps dnes uvedl, že z více než 10 000 testů provedených u řidičů kamionů bylo jen 24 pozitivních. Většina testů se provádí na bývalém letišti Manston, které leží asi 30 kilometrů od přístavu Dover.
S testováním pomáhají i britští vojáci. Původně jich ministerstvo obrany vyslalo 300, dnes jim na pomoc dorazilo dalších 800. Podle agentury DPA poslalo na jih Anglie 60 zdravotníků s 15 000 testy i Polsko. Už dříve vyslala 26 hasičů na pomoc s testováním Francie.
„Naším cílem je, aby se zahraniční řidiči kamionů dostali co nejdříve zpátky ke svým rodinám,“ prohlásil britský ministr dopravy Grant Shapps. „Vím, že je to pro ně těžké, když jsou v tomto ročním čase zavření v kabinách svých vozů. Ujišťuji ale, že děláme maximum pro to, abychom je dostali domů,“ dodal.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Americké farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna testují účinnost svých vakcín proti nové mutaci, věří ale, že očkování chránit proti ní bude.
Po vakcíně sáhli jako první
Británie byla první zemí na světě, která vakcínu Pfizer/BioNTech začala podávat. „Podle údajů zveřejněných vládou dostalo mezi 8. a 20. prosincem vakcínu v Británii 616.933 lidí,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zdravotnictví a sociální péče.
Od firem Pfizer a BioNTech si Británie objednala 40 milionů dávek. Ministr zdravotnictví Matt Hancock předpokládá, že do konce roku by mělo být do země dodáno několik milionů dávek. Jako první jsou očkováni klienti pečovatelských domů, lidé nad 80 let, zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. V zemi funguje více než 500 očkovacích míst.
600 000 tisíc naočkováno ,tak to už tam kovid brzy zmizí,
lidi bude víc zajímat kolik naočkovaných dostane kovid a jaký bude průběh ,zveřejní naše dezinformační média takovou informaci
v roce 2019 zemřelo v Česku celkem 112 tisíc lidí ,v roce 2020 to zatím vypadá, že to bude méně ,tak kde jsou ty hromady mrtvých navíc ,kterými nás média a vláda straší?