Středa 21. říjen 2020
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno 13°C

Děti jako superpřenašeci: Jak u nich probíhá nákaza? Studie vidí „promořovatele“

Autor: Nikola Forejtová - 
18. října 2020
05:00

Kašel, horečka a k tomu bolesti břicha. Takové jsou příznaky koronaviru u dětí. Celosvětově se ale podle dostupných informací v počtu nakažených nachází jen 2 procenta dětí. Skutečné číslo ale může být mnohem vyšší. Děti totiž bývají spíše bez příznaků, což může vést k razantnímu šíření viru ve společnosti. Jak už to tak bývá, jsou navíc více kontaktní a sdružují se. 

České děti se do škol minimálně do 2. listopadu nepodívají. Vláda rozhodla o uzavření vysokých, středních a nakonec i základních škol na radu epidemiologů. Děti se totiž během cesty do školy, během vyučování i přestávek potkávají s velkou řadou lidí a, jak upozorňují experti, jsou více kontaktní, což vede ke zvýšenému riziku přenosu. 

Řada studií na problém upozorňovala už koncem léta. A experti varovali především před projevem nemoci u malých dětí. Velká většina z nich je totiž asymptomatická. 

Promořovatelé populace? 

„Dle série případových studií mohly být zjevné infekce u dětí spojeny s tichým přenosem covid-19 v komunitě,“ napsaly lékařky Roberta DeBiasi a Meghan Delaney z dětské nemocnice ve Washingtonu a přidává se k nim i další studie. „Nemůžeme předpokládat, že děti nemají virus, jen proto, že se u nich neprojevuje,“ upozorňuje také Taylor Heald - Sargtent z Dětské nemocnice v Chicagu.

O tom, že jsou děti ve velké míře bez symptomů, promluvila před časem i primářka Nemocnice Na Bulovce. „V osmdesáti procentech jsou děti bezpříznakové,“ uvedla Hana Roháčová.

Video „Může to mít fatální následky,“ psycholožka o uzavřených školách a izolaci dětí - Blesk

To, že se na dítěti nemusí nutně poznat příznak onemocnění, je nebezpečným faktorem pro rizikové skupiny. Podle Lukáše Homoly z FN Brno jsou hlavními „promořovateli“ zatím dospělí, nebo se neví o jiném přenosu. „Většina námi zjištěných případů začala tak, že infekci do rodiny přinesl někdo z dospělých. Je to pravděpodobně dané tím, že byly zavřené školy a dospělí chodili do práce. Nebo je to tím, že dospělí mají výraznější příznaky a nemoc je snazší zjistit. Nicméně pouze spekuluji,“ řekl v rozhovoru pro nemocnici.

Batolata trápí břicho

Ze světových statistik vyplývá, že onemocnění covid-19 bylo diagnostikováno z celkového počtu nakažených jen ze 2 % u dětí. V Česku se pak podle aktuálních statistik ke středě 14.10. prokázal koronavirus u 10 294 dětí do 14 let, což je asi 9 %. Podle britské i americké studie ale mohou být počty mnohem vyšší. Děti se jen méně testují, případně se u nich na nemoc nepřijde. 

Odborníci dále zdůrazňují, že výsledky studií nutně nemusí znamenat, že právě děti šíří virus masivně. K přenosu totiž dochází především kapénkami a výrazněji tak při pšíkání a kašlání. Asymptomatičtí pacienti tolik kapének nerozprašují, jak ostatně připouští i studie z Liverpooolu. 

Pokud už dítě symptomy má, nemá je jiné, než ostatní populace. „Příznaky jsou u dětí stejné, jako u dospělých. Jedná se především o kašel, dušnost, zvýšenou tělesnou teplotu nebo o únavu. Občas se přidávají také zažívací potíže a bolest břicha, a to zejména u velmi malých dětí,“ informuje Blesk Zprávy mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka.

S nákazou ale zemřelo jen velmi málo ratolestí, zatímco v ČR neumřelo žádné dítě s nákazou, ve světě k tomu dochází zřídka. „Nejkritičtější stavy, které jsou ale skutečně velmi výjimečné, mohou děti ohrožovat na životě, protože mohou vést jak k srdečním selháním, tak třeba i zánětu mozku či jiným orgánovým poškozením,“ píše k tématu ministerstvo zdravotnictví.

Prozatím nejmladší prokázaná oběť byla stará jen tři dny. V červnu zemřelo ve Velké Británii i 13denní miminko. Oba kojenci ale měli přidružená onemocnění a podobný scénář byl i u ostatních smrtelných případů nákazy u dětí. V ČR je zatím nejmladší oběť ve věkové kategorii 24 - 39, což je velmi pozitivní zpráva. 

Video Plaga o uzavření škol: VŠ a SŠ jen distančně, druhý stupeň základek se bude střídat - ČTK/Dominik Tománek

.tg.bb ( 18. října 2020 12:21 )

To přece naši garnituru nezajímá! Kdyby to udělali, nejspíš by zjistili, že masivní nárůst případů je způsoben právě návratem dětí do školy, případně do školky.

kroutil ( 18. října 2020 10:54 )

Děti kterým se vytváří teprve IMUNITA a hlavně Ty v MŠ - které NIKDO NECHRÁNÍ je opravdu VLÁDNÍ HNUS !

není PRAVDOU že děti jsou IMUNNÍ je to stejné jako BEZDOMOVCI !
NIKDO je NESLEDUJE... NIKDO se jimi NEZAOBÍRÁ a hlavně NIKDO - MULO , TLACHÁČKU a BUREŠI jim NEVZAL (KREV či stěr SLIN- aby to nebolelo) aby je otestoval - kolik INFIKOVANÝCH DĚTÍ tento VIR přenáší ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud