Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

FN Ostrava omezuje plánované operace! Moc lidí s covidem, málo personálu

Autor: ČTK, rum - 
14. října 2020
14:13

Fakultní nemocnice Ostrava ode dneška omezuje plánované operace, které nevyžadují následnou akutní intenzivní péči. Důvodem je zvyšující se počet pacientů s nemocí covid-19 a zároveň zmenšující se množství personálu.

Nemocnice už otevřela i speciální budovu určenou výhradě pacientům s koronavirem, kterou provozovala už během jarní první vlny pandemie.

„Pacienti, u kterých dojde k odložení operace, budou předem informováni. Zdůrazňuji, že jde o omezení jen těch plánovaných výkonů, které nijak neohrožují život ani zdraví pacientů,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant a dodal: „Péče o pacienty v akutním stavu a o onkologické pacienty bude dál pokračovat bez omezení.“

Devět ve vážném stavu

Aktuálně je ve fakultní nemocnici hospitalizováno celkem 56 pacientů s covidem-19, většina je umístěna na Klinice infekčního lékařství. Devět z nich je ve vážném stavu na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, z toho pět pacientů je připojeno na umělou plicní ventilaci a jeden i na mimotělní oběh, takzvané ECMO.

Z důvodu nárůstu počtu covid pozitivních pacientů byla již zprovozněna celá budova COVID 1, kde za standardního režimu sídlí Klinika infekčního lékařství a Kožní oddělení. Hospitalizovaní pacienti s jinými infekcemi a pacienti s kožními nemocemi byli přemístěni na ostatní kliniky nemocnice. Lůžková kapacita se postupně navyšuje tak, jak přibývá počet pacientů,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Nemocný personál

Navíc přibývá zaměstnanců, kteří jsou buď v karanténě a na nemocenské, nebo po uzavření základních škol pobírají ošetřovné a zůstávají s dětmi doma. „Celkově se jedná o více než 100 zaměstnanců. Stávající personál tak musí nejen zabezpečit chod na svých domovských odděleních, ale posiluje i týmy, které se starají o covid pozitivní pacienty,“ uvedla Petlachová.

Nemocnice proto uvítá dobrovolníky z řad zdravotníků a studentů zdravotnických škol, kteří by jí mohli vypomoci. V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 601 nakažených koronavirem. Ve srovnání s pondělím, kdy bylo 374 pozitivně testovaných, je to výrazný nárůst.

VIDEO: Televizní projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

Video  Televizní projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly  - ČTK
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa