Neděle 25. říjen 2020
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Polojasno 14°C

Zmatek pokračuje: Plaga nevyloučil delší uzavírku 1. stupně základek. Prymula mluvil jinak

Aktualizováno -
14. října 2020
11:45
Autor: ČTK, Mii - 
13. října 2020
23:20

Chtěli zlepšit komunikaci, místo toho to vypadá, že jeden neví, co dělá druhý. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se ve vysílání České televize nechal slyšet, že je možné, že 1. stupeň základních škol bude uzavřený déle než avizovaných 14 dní. Záležet podle něj bude na aktuální situaci. To přitom rozporuje slovům šéfa zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jenž jen pár hodin před Plagou ve svém projevu určeném Čechům sliboval, že 1. stupeň základních škol se 2. listopadu otevře bez dalších podmínek. A zopakoval to i ve středu na twitteru.

Plaga uvedl, že středeční zpřísnění opatření proti koronaviru, k nimž patří také uzavření škol s výjimkou mateřských a speciálních, by mělo snížit reprodukční číslo ukazující, kolik lidí se průměrně nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Nyní je reprodukční číslo na hodnotě 1,5, a pokud podle Plagy do 2. listopadu neklesne, první stupeň se neotevře. Bude totiž muset nastat lockdown, tedy zásadní omezení života lidí i ekonomiky kvůli epidemii, zdůraznil ministr. „Pokud zůstane reprodukční číslo, tak to je obrovská katastrofa a nebudeme se vůbec bavit o návratu dětí do škol,“ řekl Plaga.

První stupeň základních škol se naopak 2. listopadu otevře, pokud opatření zafungují a reprodukční číslo se sníží zhruba k hodnotě jedna, upřesnil Plaga. Ostatní školy by se podle něj měly vrátit do provozu, pokud se reprodukční číslo koronaviru dostane na 0,8.

Každý slibuje něco jiného

Otevření prvního stupně základních škol 2. listopadu přislíbil v úterý po jednání vlády také premiér Andrej Babiš (ANO). Na tiskové konferenci uvedl, že Prymula na zasedání kabinetu potvrdil, že první stupeň se otevře v pondělí 2. listopadu.

Na distanční výuku musejí školy přejít od středy, potrvá zatím do konce příštího týdne a pak budou následovat celotýdenní podzimní prázdniny. Otevřené vedle mateřských a speciálních škol zůstanou také základní školy pro děti policistů, záchranářů nebo pracovníků sociálních služeb. Určily je dnes kraje, aby v práci mohli zůstat lidé v profesích potřebných pro zvládnutí epidemie.

Prymula v úterý nutnost zavřít školy vysvětloval tím, že se tam nakazilo 4500 pedagogů a žáci a studenti tvoří 16 procent všech infikovaných. V poslední době děti ze škol podle epidemiologů přenášejí nákazu zejména do svých rodin.

„Vím, že je to velký zásah pro všechny rodiny, ale dobrá zpráva pro vás, rodiče žáků prvního stupně, je, že 2. listopadu se vaše děti do školy vrátí,“ uvedl Prymula v projevu.

„Je shoda, že hlavním úkolem je nyní snížit číslo R a počty nakažených. Proto bylo třeba uzavřít školy. Děti totiž přenáší vir do rodin. Jsem rád, že mi vyšel Robert Plaga se zavřením ZŠ vstříc. Já zase vnímám, že je nutné dodržet termín 2. 11. pro návrat dětí na 1. stupeň,“ zmínil ministr Prymula ve středu na twitteru.

Zmatek s kolejemi

Rozporující se vyjádření o 1. stupni základních škol přitom není první zmatek, který v posledních hodinách nastal. Diskuze také nastala nad povinným vystěhováním vysokoškolských studentů z kolejí. Ministerstvo zdravotnictví nejdříve požadovalo, aby se všichni vysokoškoláci vrátili domů, ale po sérii kritiky opatření zmírnilo.

„S ministerstvem zdravotnictví se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojení. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty,“ uvedl Plaga. Po sociálních sítích koluje petice, která vládu a krizový štáb žádá o přehodnocení opatření. Autoři argumentují, že řada studentů pracuje nebo se potýká s nepříznivými podmínkami ve svém trvalém bydlišti a nemají možnost koleje opustit. Vpodvečer měla 2000 podpisů.

Video Televizní projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly - ČTK

dessy ( 15. října 2020 13:17 )

Přítelkyně není vědma, bohužel, ale prostě žije a nestresuje se.

kapsa72 ( 14. října 2020 20:18 )

leiah ( 14. října 2020 14:42 )

Kroutile, kroutile... Blbec zůstane blbcem, s tím už holt nikdo nic nenadělá. A ty jsi BLBEC přímo korunovaný!

leiah ( 14. října 2020 14:39 )

Pro někoho je to přímo devastující... No, představte si, že po něm Prymula chce takovou nehoráznost, jako aby se myl (chlap má přece smrdět a když už tak pořádně), byť by šlo jen o ruce a aby nosil náhubek, když chce svůj nemytý a odulý ksicht dávat všude na odiv. Co kdyby se nějaká ta podnapilá samička chytla na jeho náhubkem nezakryté ego...

rosicak ( 14. října 2020 14:35 )

Tak kritiku už bychom teda měli. Teď mě zajímá Váš návrh k řešení situace. Ale slušně. Sprosťáren už tady bylo dost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud