Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

„Jsme na vrcholu pandemie.“ Lékař, který zachránil taxikáře, se nejvíc bojí zavřených škol

Autor: Darina Jíchová - 
10. října 2020
15:06

Anesteziolog Martin Balík, který se od počátku pandemie koronaviru zabývá těmi nejtěžšími případy koronaviru u nás, léčil dokonce pražského taxikáře Roberta M., jemuž byl jako prvnímu podán lék remdesivir, promluvil v rozhovoru pro deník Právo o současné situaci v Česku. Podle něj se nyní nacházíme na vrcholu pandemie. Vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze zmínil, čeho se nejvíc obávají jeho kolegové i co si myslí o léčbě amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Balík věří, že nemocnice nynější stav ustojí, připustil ale, že si v mnohých případech budou muset „sáhnout do rezerv“, nevyloučil ani, že dojde k utlumení plánované péče, jako tomu bylo i na jaře. „Jedná se o něco skutečně nepříjemného. Nejde totiž jen o to, že se odloží některé ortopedické operace či operace žlučníků, ale může dojít i k odložení onkologických zákroků či náročných cévních operací, které nejen významně zkvalitní život nemocných, ale jsou i potřeba,“ řekl Právu.

Proč se lékaři bojí uzavření škol?

Jeho oddělení zatím vše zvládá, Balík upřesnil, že VFN má kolem 30 pacientů s nemocí covid-19, o kterých on sám ví. Na jednotce intenzivní péče je jich 11, 6 z nich je ve vážném stavu. Anesteziolog se dotkl také nedostatku zdravotníků, VFN v této chvíli problém nemá. Ten ale podle Balíka může nastat v případě uzavření škol. „Pak ve hře zůstává riziko, že se zavřou školy a nám kvůli tomu několik zaměstnanců zůstane doma s dětmi. Popravdě zavřených škol se v tomto směru bojíme více než covid pozitivních,“ prohlásil lékař.

Koronavirus versus chřipka

Potvrdil, že si stojí za všemi svými výroky. Polemizoval nad rozdíly mezi chřipkou a koronavirem. Zdůraznil, že nezpochybňuje, že je koronavirus vážné onemocnění, které je mnohem nakažlivější než chřipka. Balík však uvedl, že v některých formách může být chřipka „ještě horší než koronavirus“.

Co se míry testování týče, Balík je toho názoru, že „by se lidé měli nechat testovat, pokud tak určí hygiena na základě trasování či pokud mají příznaky onemocnění, případně žijí v domácnosti s rizikovou osobou a chtějí mít jistotu, že ji nenakazí“.

Remdesivir v Česku

Testování „jen pro dobrý pocit“ je podle něj špatné. Odmítavě se postavil také k petici jeho lékařských kolegů, mezi nimiž jsou i kardiochirurg Jan Pirk nebo stomatolog Roman Šmucler. Velká pozornost byla v rámci interview věnovaná léku remdesivir, který taxikáři Romanu M. zachránil život. Balík zdůraznil, že remdesivir není pro každého, a to proto, že „remdesivir má jen určité spektrum své účinnosti, tudíž nepomáhá úplně každému, a je tedy důležité hledět na to, aby jej dostali jen ti pacienti, kterým skutečně pomůže“.

Kritéria pro jeho indikaci považuje za férová, odhalil, že v Česku o ní rozhoduje osmičlenná komise. Balík doplnil, že zatím v Česku dostalo remdesivir více než 900 pacientů. Remdesivir byl i jedním z „koktejlu léčiv“, které dostal i americký prezident Trump, také on se nakazil koronavirem. Mimo to mu podali experimentální lék regn-cov2, u něhož byla podle Balíka provedena pouze jedna studie.

Balík: Trumpovi dali, co jen mohli

„Řekl bych, že mu v podstatě dali vše, co mohli. Ten lék v podstatě vyblokuje průnik viru do lidských buněk. Lék tedy může mít svůj význam u lidí, kteří začínají být symptomatičtí a hrozí u nich těžší forma onemocnění,“ vysvětlil. Balík si myslí, že ho Trumpovi dali, protože se obávali, že by u něj covid-19 mohl mít těžký průběh, a nemohl by tak dokončit předvolební kampaň.

Kromě remdesiviru je v Česku podáván i steroid dexametazon, další z látek, které lékaři nasadili Trumpovi. „Podáváme ho k potlačení příliš velké zánětlivé odpovědi v plicích, ale dáváme si skutečně velký pozor, abychom tím nemocnému neublížili,“ objasnil Balík. Zdůraznil, že nemůže být hned podán všem pacientům.

Lékař radí omezit alkohol a kouření, varoval před nadužíváním vitaminů

Na závěr rozhovoru Balík přišel i s několika radami pro Čechy. „Osobně bych českému národu doporučil, aby tolik neholdoval alkoholu, aby omezil kouření a začal se alespoň v rámci nějakého rekreačního sportu rozumně pohybovat. Důležité ale také je, aby lidé dbali na prevenci,“ vyzval je, aby nezanedbávali pravidelné kontroly u lékařů, a to i v současné situaci.

Důležitá je podle něj silná imunita. „Nedostatek například vitaminu D souvisí s buněčnou imunitou a také s tím, jak nemocní v těžkém stavu zvládají všechny zdravotní komplikace překonávat,“ prohlásil Balík, zároveň ale varoval, že se dá vitaminem D předávkovat. Upozornil i na nebezpečí vitaminu C, jehož vysoké dávky jsou škodlivé.

Video  Omezte kontakty, situace je alarmující, varoval Prymula. A vysvětloval, proč jsou nová opatření zapotřebí (8.10.2020)  - Blesk Zprávy, ČTK
Video se připravuje ...

BoziMilda ( 10. října 2020 19:14 )

V září tvrdil, že jsme za vrcholem.

frantacizek ( 10. října 2020 18:44 )

studenti nemohou zameškat ani den, online výuka nestačí, jak se přesvědčují, ti naši naštěstí už pochopila při zkušenosti z jara, kdy pak museli urputně dohánět přes léto, dnes jsem jich zase pár měl a ten aktivní přístup je poznat. čili u technických předmětů nejen kvůli absenci rodičů v práci, ale hlavně kvůli budoucnosti

frantacizek ( 10. října 2020 16:10 )

jsem rád za ten poslední odstavec, především. Jinak tenhle lékař, po mém soudu, ještě neřekl jedinou hloupost za celou dobu téhle pandemie..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa