Kolébka koronaviru se probírá k životu, přichází vztek a smutek. A Peking umlčuje novináře

Autor: ČTK, for - 
31. května 2020
20:03

Čínské město Wu-chan se pomalu vrací k normálnímu životu. Počáteční euforie ale pomalu ustupuje. Objevila se totiž informace, že Čína zadržuje občanské novináře, kteří vládu během pandemie kritizovali. Nejedná se pak o první zástupce médií, které se snažil stát umlčet. Zem se během pandemie slehla i po lékařích a bloggerech. Peking se podle kritiků snaží kontrolovat informace o šíření koronaviru, který se před půl rokem poprvé objevil právě ve Wu-chanu.

Život v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej se po uvolnění karanténních opatření vrací do běžných kolejí, ale jeho obyvatelé se stále vyrovnávají s bezprecedentní zkušeností. Reportáž listu The New York Times (NYT) jejich přístup dělí na základě emocí: euforie a úleva, vztek a odcizení, žal a lítost, trpělivost a opatrnost.

Jedna oslovená žena se v reportáži těší z otevřené čajovny a z toho, že přibylo dopravy. Druhý odešel se ženou a malých synem z města před jeho hermetickým uzavřením a neplánuje se tam vrátit. Třetí se vyrovnává se smrtí matky, která se nakazila koronavirem. Poslední žena pak zachovává při procházkách se synem bdělost.

Mizí další novináři, Čína hází vinu na USA

Bdělost je pak podle listu Financial Times na místě. Podle něj totiž Čína zadržuje občanské novináře, kteří v souvislosti s pandemií poukazují na bezpráví. Naposledy byla v polovině května zadržena 37letá Čang Čan, bývalá právnička, která dva dny předtím prostřednictvím platformy YouTube uvedla, že lidská práva jsou omezována i po konci karantény. O situaci ve městě podávala zprávy od února. Přístup vlády, která podle ní zkresluje počty nakažených a obětí, kritizovala.

V jiném videu Čang tvrdí, že lidé ve Wu-chanu se nemají dobře a většina z nich vlivem propagandy komunistické strany věří, že virus přišel ze Spojených států. Uvádí příklad, že jeden muž se ji dokonce snažil přesvědčit, že ve Wu-chanu nikdo s nemocí covid-19 nezemřel.

Státní moc ženě připisuje, že „vyhledává spory a podněcuje problémy“. Její přátelé se později dozvěděli, že je držena v Šanghaji. „Vláda se snaží kontrolovat oběh informací a vybudovat svůj narativ, který skrývá přečiny vlády,“ konstatovala badatelka Dorian Lauová, která v Hongkongu pracuje pro Amnesty International.

Čang není jediná, která musela za svou práci na „kobereček“. Už při začátcích epidemie se ztratil novinář a aktivista Čchen Čchiou-š’a, o kterém nejsou žádné zprávy od 6. února. Čchena se následně vydal hledat jeho známý žurnalista Li Ce-chua. Po něm se na dva měsíce slehla zem. Li během karantény informoval o prominentních večírcích ve Wu-chanu, které se neměly vůbec konat, přinesl rovněž video z krematoria. Svými videi proti sobě poštval vládu, která ho nepřímo označila za „nepřítele státu“.

Za nepochopitelné pak celý svět považoval to, že „zmizel“ také čínský lékař Li Wen-liang, který už v prosinci loňského roku upozorňoval na možná nebezpečí, která mohou z koronaviru plynout.

Příběh wuchanského lékaře Li Wen-lianga rezonoval po celém světě včetně Prahy.Příběh wuchanského lékaře Li Wen-lianga rezonoval po celém světě včetně Prahy. | Archiv Blesku

Místní úřady se kvůli novým ohniskům nákazy rozhodly v polovině května otestovat na koronavirus do deseti dní všechny obyvatele. Vyloučeni byli ti, kteří test podstoupili v předchozích sedmi dnech, a děti do šesti let. Do 24. května bylo provedeno devět milionů testů, z nichž bylo ke stejnému datu zpracováno 6,57 milionu. V tu chvíli úřady narazily jen na 200 nových případů nákazy.

„Není pravděpodobné, že se nákaza znovu masově rozšíří,“ řekla deníku The Guardian jedna z testovaných obyvatelek Wu-Chanu. Pokud se objeví nové případy, odpovědnost ponesou ti, pod něž místo spadá, dodala 22letá žena.

„Nemyslím, že bude další karanténa, protože jim více záleží na hospodářském růstu a nechtějí zastavit výrobu. Obyvatelé Wu-chanu si ohledně viru dávají velký pozor. Většina lidí ví, jak je vážný, a epidemiologové zde odvádí dobrou práci,“ uzavřela.

Wu-chan byl jako první město na světě umístěn na konci ledna do karantény kvůli šíření koronaviru. Restrikce skončily až 8. dubna. Už předtím byly otevřeny některé obchody s potravinami a část veřejné dopravy. Místní vláda ovšem nařídila povinné nošení roušek, kontroly teploty a omezila shromažďování lidí. Koronavirem se zde od začátku epidemie nakazilo více než 50 tisíc lidí a téměř 4000 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud