Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

USA vystupují z vojenské dohody, Trump zavírá nebe pro Rusko i Česko. Už žádné přelety

Autor: ČTK - 
21. května 2020
17:37

Spojené státy odstupují od vojenské dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP Bílý dům. Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později. Podle deníku The New York Times je vypovězení dalším dokladem toho, že je prezident Donald Trump připraven ukončit i americko-ruskou smlouvu START o omezení strategických zbraní.

Na základě ujednání o otevřeném nebi mohou zúčastněné státy mezi sebou podnikat kontrolní lety, aby se přesvědčily, že žádná z účastněných stran nechystá vojenskou agresi.

Rusové zakazují létat nad Moskvou

Američané ale dlouhodobě poukazují na to, že Moskva dohodu porušuje, neboť zakazuje přelet nad městem, kde se předpokládají rozmístěné jaderné zbraně, které by mohly zasáhnout Evropu. Rusko rovněž zakazuje přelety nad oblastmi, kde se v té době konají vojenské manévry.

V utajených zprávách Pentagon i americké rozvědky podle The New York Times uvádějí, že Rusko přelety využívá ke zmapování klíčové americké infrastruktury pro možné kybernetické útoky. Američtí činitelé rovněž poznamenali, že Trumpa rozhněvalo, že Rusko v roce 2017 podniklo kontrolní let přímo nad jeho golfovým klubem v Bedminsteru ve státě New Jersey.

Nejistota kolem jaderných zbraní

Očekává se, že Trumpovo rozhodnutí, o kterém se již déle spekulovalo, budou evropští spojenci USA, včetně členů NATO, kritizovat. Lze předpokládat, že stejný krok, jako nyní USA, učiní i Rusko.

Odchod USA z dohody o otevřeném nebi uvrhne ještě větší nejistotu na budoucnost stávající americko-ruské smlouvy START o omezování stavu strategických jaderných arzenálů. Ta byla podepsaná před deseti lety v Praze a příští rok vyprší. Trump chce novou smlouvu, která by vedle Ruska zahrnovala i Čínu. Peking se ale do odzbrojovacích jednání zapojit nehodlá, což vysvětluje tím, že má ve výzbroji výrazně méně jaderných zbraní než USA nebo Rusko.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

AVATAR ( 22. května 2020 07:21 )

AVATAR ( 22. května 2020 07:20 )

Citronel ( 21. května 2020 20:08 )

Češi by měly sepsat petici jako tvrdou odpověd,toto si nesmí nikdo dovolit,aby České republice cokoliv a kdokoliv zakazoval,nebo přikazoval.

CAVESMAN ( 21. května 2020 18:39 )

Takže letadla ,kterýma američané šmírují nad naší zemí půjdou k zemi ?

sekebo ( 21. května 2020 17:59 )

Trumpeto, místo nějakých patáků na koronavir by to chtělo něco proti demenci a hooodně rychle !!!

Zobrazit celou diskusi