Vylidněné ulice zaplavily agresivní krysy. Z hladu se navzájem požírají, varují experti

Autor: ČTK - 
26. května 2020
12:29

Omezení provozu restaurací a dalších občerstvovacích podniků dopadá i na populace pouličních krys ve velkých amerických městech. Odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varují, že kvůli výpadku obvyklého přísunu jídla se stávají některé krysy agresivnějšími a vydávají se za jídlem dál, než kdy dříve, napsal list The New York Times.

„Krysy nejsou agresivnější vůči lidem, ale k sobě navzájem,“ tvrdí Bobby Corrigan, odborník na hlodavce žijící ve městech. „Jednoduše se obrací proti sobě,“ dodává.

Podle Corrigana jsou v New Yorku krysí kolonie, které se již po generace spoléhají na zásoby vyhozeného jídla, které se objevují každou noc v popelnicích u restaurací. Nyní kvůli restrikcím spojeným s koronavirem tento zdroj potravy vyschnul a krysy jsou hladové a zoufalé.

Škůdci jdou proto za potravou dále, než kdy dříve, hledají cesty do lidských obydlí, kde by mohlo být jídlo, a dokonce se v některých případech obracejí ke kanibalismu. Podobné příběhy jako New York přitom hlásí rovněž Chicago či New Orleans.

„Vyrážejí proti sobě do války, v některých populacích si navzájem pojídají mladé a soupeří spolu o tu potravu, kterou se jim podaří najít,“ pokračuje Corrigan. „Ale krysy, které žijí v rezidenčních čtvrtích, si pravděpodobně nevšimly, že by se během karantény cokoli změnilo,“ dodal s tím, že by si lidé měli zkontrolovat těsnost svých dveří, protože k proniknutí do bydlí stačí krysám škvíra široká lehce přes centimetr.

Podle dalšího odborníka Jima Frederickse zatím nejsou důkazy, že by krysy mohly přenášet koronavirus. Jiné nemoci však šířit mohou, jsou proto vždy rizikem pro veřejné zdraví.

Ačkoliv nyní některé kolonie krys zažívají krušné časy, po znovuotevření restaurací se zřejmě rychle vrátí k normálnímu životnímu rytmu a dočasný výpadek je nijak nepoznamená a ani nezmenší jejich početnost. „Jsou odolné. Krysy jsou šikovní škůdci,“ řekl Fredericks.

panchovilla ( 26. května 2020 16:56 )

Neboj se,i tebe tvý kamarádi z CIA jednou sežerou,vlastně mozek už ti vyžrali dokonale,zbytek netřeba řešit

gurke ( 26. května 2020 16:36 )

P***­,k****­***,h*­******­***,m*­****,p­******­*. K*****

aeraluna ( 26. května 2020 14:01 )

Co mi to jen připomíná? Co to jen...á, už to mám. Když v článku zaměníme "krysy" za "lidi" a ostatní část textu ponecháme, dává to zcela jasný a pravdivý smysl. A co teď s tím milý spoludruhové Homo sapiens?

Evka4 ( 26. května 2020 13:35 )

Krysy a potkani jsou odporná zvířata. Mně se ve starší zástavbě prokousal potkan kanalizací až do WC ve zvýšeném přízemí. Znám případ, kdy o dovolené řádil v bytě v 5.patře. rozkousal sedací soupravu a zanechal za sebou spoušť. Stává se to hlavně v domech, kde je stará litinová kanalizace, po které se jim dobře šplhá. Nové plastové a kluzké trubky už nezvládnou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud