Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Prymula otevřeně o nezvyklém tlaku: „Spal jsem dvě hodiny denně.“ A řekl, co ho likviduje

Autor: Sabina Dračková - 
21. května 2020
05:01

Než se stal ústřední postavou českého boje proti koronaviru, byl Roman Prymula spíše „tichým expertem“. Teď profesor v uvolněném rozhovoru přiznává, že začátky pro něj byly obtížné, na spánek měl jen dvě hodiny denně. Vzít si dovolenou se i tak ale ještě nechystá. Spánku už věnuje hodiny alespoň čtyři a prý si zvykl. Co ale epidemiologovi příjemné není, je popularita.

V posledních dnech jste hitem v sázkových kancelářích. Už skoro půl milionu korun si Češi vsadili konkrétně na to, že budete ministrem zdravotnictví. Co na to říkáte?

No nevím, jestli se nepletou.

Zníte pobaveně. Mají ti lidé šanci na výhru?

Teď asi ne.

Jak jste i sám řekl, jste teď dost populární. Dělá vám to dobře?

Jenom na jednu stranu. A to spíš na tu menší. Protože v odborné práci to vůbec neprospívá a v podstatě vás to likviduje, protože je určitá řevnivost mezi lidmi. Já si myslím, že mi to teda vůbec neprospělo. Mám z toho fakt smíšené pocity.

Mám to chápat tak, že cítíte nějakou zášť od svých kolegů?

No okamžitě se všichni staví do pozice, že je nějak ohrožujete. Zejména různí politici, kteří tady mají nalajnované své různé dráhy. A teď tam někdo přijde a přesto, že se do toho nechce motat, tak oni se bojí už jako preventivně, co kdyby. Je to takové zvláštní.

A reakce veřejnosti – od lidí – ty vnímáte jak? Průzkumy ukazují, že jste oblíbený, zejména na začátku českého boje s koronavirem na vás lidé hodně dali. Reagují pozitivně?

To samozřejmě, to musím říct, že ano. Jako samozřejmě jsou i reakce negativní a někdy velmi negativní, ale většinou jsou to reakce pozitivní a podpora.

Jako novináři jsme se na vás obraceli už před lety v rámci odborných témat, ale takovou mediální pozornost jako teď, to jste nikdy neměl. Jaké to pro vás je?

To je pravda, pokud jste několik hodin v kuse na obrazovce, jako to bylo v tom začátku, tak to je jako strašidelná změna. V podstatě se v tom člověk musí naučit nějakým způsobem žít. Mně zas ta popularita nedělá tak dobře. Teď mě lidi zastavují na ulici a člověk už nemá vůbec žádné soukromí. Kamkoliv přijdete, tak za vámi někdo přijde a začne se na něco ptát k té epidemii.

Z ministerstva jste chtěl sám odejít, kvůli chybějící bezpečnostní prověrce, kterou jako náměstek potřebujete. Termín pro její získání pak ale posunuli. Když koronavirus přišel do Česka, rozhodl jste se, že na ministerstvu zdravotnictví ještě zůstanete. Když teď s odstupem času víte, jaká vás pak čekala pozornost a nezvyklý tlak, šel byste do toho znovu?

Myslím, že to bylo potřeba. V tu chvíli tady nikdo po ruce nebyl takříkajíc, takže já bych do toho asi šel znovu, ale tyhle konsekvence už moc příjemné nejsou no.

Bylo to těžké rozhodování?

Ono to šlo velice rychle. Od prvních případů tady se to rozjelo velmi rychle, takže tam ani nebylo nad čím přemýšlet. Ty první dny byly naprosto hektické. Dvě hodiny spánku, víc to nebylo. Tam opravdu člověk neměl čas přemýšlet nad čímkoli jiným než nad tím, co se na nás chystá.

Měl jste to prý zkomplikované dojížděním domů do Hradce. („Pan náměstek Prymula, který jel do Hradce Králové si vyměnit prádlo, nemohl přijít na naši tiskovou konferenci,“ řekl den po vyhlášení nouzového stavu premiér Andrej Babiš /ANO/. -  pozn. red.)

To ne, to byla spíš jenom taková masmediální událost, když to premiér zveřejnil na tiskové konferenci. Já jsem takhle dojížděl jako vždycky, ale v tu chvíli, jak jsem tady byl pořád, tak jsem neměl šanci se dostat pryč, tak jsem na pár hodin odjel a už to bylo populární po celé republice. Teď přespávám v Praze.

Některé vaše výroky do médií taky budily kontroverze. Politici právě i kvůli tomu často mívají poradce nebo absolvují kurzy vystupování v médiích. Vy jste nic takového nepodstoupil?

To jsem neměl. Jen před asi, nevím, dvaceti lety jsem byl na škole ve Velké Británii a tam byl součástí toho dvoudenní mediální kurz na BBC. Takže něco jsem tam slyšel, ale od té doby dvacet let nic.

Ve velkém se teď řeší, kam budou směřovat vaše další profesní kroky. Máte nabídky ze soukromého sektoru, kam jste říkal, že byste chtěl zamířit a věnovat se jako dříve vakcínám a výzkumu. Bude to rychlý přechod? Nechcete už si vzít třeba dovolenou?

O tom jsem zatím nepřemýšlel, zatím si myslím, že ne. Ještě počkám tak měsíc, co se bude dít.

Mluvil jste o spánkovém deficitu, přece jen dvě hodiny denně jsou dost málo. Nemáte potřebu trochu polevit?

Už potom, když to běží dál, tak už spíte třeba čtyři, pět hodin. Na to si zvyknete nějakým způsobem a dostanete se zpátky do nějaké pohody, takže to zas není takový problém.

Oddychl jste si, když 17. května skončil nouzový stav, nebo to pro vás nic moc neznamenalo?

Mě až překvapilo, jak se tady odpočítával čas. To vypadalo, jako když se stane něco světoborného. Já jsem to tak teda určitě nebral. Ten nouzový stav měl samozřejmě některá pozitiva z hlediska nákupu těch různých prostředků, umožňoval některá opatření, ale že by to byla zase úplně super kvalitativní změna, tak to si nemyslím. Řada z těch věcí jde samozřejmě realizovat jinak. Ale pravdou je, že nám obrovsky pomohlo zapojení armády, mediků a různých dobrovolníků a v tom ten nouzový stav hrál určitě velkou roli.

A kdy si tedy pocitově takříkajíc oddychnete, co se musí stát, aby přišla úleva?

Úleva asi tak rychle nepřijde. Pokud bude hrozba, že ten virus se třeba dostane do nějaké druhé vlny, tak ta zátěž může být podobná. Ale myslím, že v tuhle chvíli je nějaké období, které bude o něco možná klidnější alespoň chvilinku. Samozřejmě na podzim se očekává, že se ještě něco může dít.

Pokud na konci května opravdu opustíte svoji funkci, jak se domlouváte s panem premiérem, spolupracoval byste s ministerstvem zdravotnictví v případě druhé koronavirové vlny třeba externě?  Tuto možnost ministr Adam Vojtěch (za ANO) naznačil.

Když bude opravdu potřeba pomoct, tak toho já se nezříkám. Tam si myslím, že bude potřeba každé ruky. Není to úplně jednoduché, když to jede hodně nahoru.

Pozn. redakce: Premiér Andrej Babiš (ANO) nakonec nabídl Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Svůj návrh Babiš musí ještě projednat v pondělí ve vládě s koaličním partnerem, tedy ČSSD.

hajek.66@seznam.cz ( 27. září 2020 12:59 )

Pane Prymulo zamyslete se nad tím, že tato chřipka tady zustane napořád a je jedno kdy se lidé nakazí jestli ted nebo za rok ,dva ,tři ,jen ničíte ekonomiku a spousta lidí těmito zákazy,zdar a vám zdraví

iFender ( 21. května 2020 19:28 )

Nalila se ti hlava, zapařené vemeno nebo snad kastrační těžko se hojící rány?

iFender ( 21. května 2020 19:22 )

Diky pane profesore Prymulo mel jste to a mate to jak se rika v ruce statisticke tabulky-live to potvrzuji.Reknu to trochu naivne "Evropa se po nas dost casto opičí".

funebrak ( 21. května 2020 19:01 )

O co šlo? No přece o peníze.

funebrak ( 21. května 2020 18:59 )

Spal dvě hodiny a pracoval zcela zadarmo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa