Lenka (39) z Chicaga o nákaze: Nevím, kdy uvidím rodinu z Česka! A zmínila i americký sen

Autor: lc, Lenka Ferrara - 
24. května 2020
05:10

Lenka Ferrara (39) zakotvila ve Spojených státech před 16 lety. V současnosti žije s manželem a synem (3) v Palatine poblíž Chicaga. Situace kolem karanténních opatření ve státě Illinois ji velmi trápí. A také to, že neví, kdy se opět podívá za rodinou do Česka.

„Tenhle špatný sen u nás ve státě Illinois začal 21. března, kdy bylo naším guvernérem vyhlášeno nařízení zůstat doma. Jen banky a nezbytné obchody, jako potraviny a ekvivalent Hornbachu, mohly zůstat otevřené. Školy byly zavřené už o týden dříve,“ popisuje Lenka.

Na břehu Michiganského jezeraNa břehu Michiganského jezera | archiv Lenky Ferrara

V té době také ještě nebylo nutné nosit roušky. „Vím, že v Čechách se roušky zavedly hned v počátcích nákazy a staly se skoro kultovní záležitosti, ale v USA se musí nosit jen v některých státech. V našem státě byly vyhlášeny pro veřejné prostory až od prvního května,“ vysvětluje.

Opatření se liší stát od státu

„I když je covid-19 problém celosvětový, tak se s tím samozřejmě všude potýkají trochu jinak, a tak je to i v rámci USA. Zajímavé rozdílnosti v karanténních opatřeních jsou například mezi demokratickými a republikánskými státy. Demokratické státy, jako je Illinois, New York a Kalifornie, mají zákazy tvrdší a delší, než mají státy republikánské,“ vysvětluje Lenka s tím, že kdo by i přes přísnou karanténu například zkoušel podnikat, vykoledoval by si pokutu i vězení.

„Je znám i případ kajakáře, který si v Kalifornii sám pádloval uprostřed oceánu, a stejně ho pokutovali,“ popisuje Lenka, která se těší, že se v jejím státě uvolní opatření už na konci května.

Americký New York v době koronaviru (17. 5. 2020)Americký New York v době koronaviru (17. 5. 2020) | Reuters

Stoupá nezaměstnanost

„Pro mnoho malých podniku a restaurací to už ale bude pozdě. Skoro tříměsíční uzavírku totiž finančně neustojí. Federální vláda sice všem Američanům poslala 1200 dolarů a 500 dolarů na dítě a podnikům a firmám poskytla další příspěvky, ale jsou to jen kapky v moři. Nezaměstnanost stoupá a při davech žadatelů nejsou pracovní úřady schopny žádosti zpracovávat,“ popisuje ekonomické dopady koronaviru.

Zrušené festivaly, problém se svatbami

Zrušeny jsou letní koncerty i festivaly, plánuje se i zrušení průvodů na Den nezávislosti v červenci. „I mnoho jiných aktivit je stále v nedohlednu. Američané zbožňují sport. Obzvlášť Chicago má obrovské fanoušky baseballu, jejichž stadiony budou letos liduprazdné,“ vypočítává Lenka.

V běžném životě Američanů jsou problémem i svatby. „Známí museli svatbu přemístit na zahradu u domu a zmenšit počet hostů na padesát. Což je málo, protože tady 150 hostů na svatbě není nic neobvyklého, takže limity jsou plánovací oříšek,“ říká.

Chybí mi rodina...

Češku s americkým občanstvím ale nejvíce trápí problémy s cestováním a možné zákazy, které z pandemie plynou. „Každé léto jezdím za rodinou na Moravu a momentálně vůbec nevím, jestli se to letos uskuteční. Také si nedovedu představit, jak by můj tříletý syn vydržel 9 hodin s rouškou v letadle,“ zlobí se Lenka, která vyjádřila obavy i z dalších možných cestovních restrikcí.

„Mezi leteckými společnostmi se hovořilo o imunitních pasech, což by mohlo znamenat, že třeba do letadla můžete jedině, když jste nákazu prodělali, nebo proti ní budete v budoucnu očkovaní,“ popisuje Lenka situaci.

Problém je spíš obezita Američanů

Ona sama obavy z nákazy koronavirem nemá. „Podle nejnovějších údajů se 99 % lidí z nákazy uzdraví. Já sama dbám na své zdraví a podporuji svoji imunitu. Viry jsou všudypřítomné a žít v trvalém strachu z nich je prostě neudržitelné,“ říká Lenka, která se zamýšlí spíše nad špatným zdravotním stavem americké populace jako takové. „To, že jsou na tom Američané špatně se zdravím a obezitou, není žádné tajemství. Bohužel se obezita ukázala jako jeden z velmi přitěžujících faktorů, co se týče rizika komplikací při covidu-19.“

Koronavirus v USA: Národní parky jsou dál zavřené (16. 5. 2020).Koronavirus v USA: Národní parky jsou dál zavřené (16. 5. 2020). | Reuters

Strach o osobní svobody

Lence se nezdá ani současný postoj politického vedení. „Je sice od našich politiků ušlechtilé, že se snaží chránit populaci od viru, ale momentálně jejich "lék" začíná být horší než virus sám o sobě. Myslím, že podobně to vidí hodně Čechů, co tady žijí. Dovoluji si odhadovat, že se spíš bojí vládních opatření a jejich dopadu na své živobytí a osobní svobody. Když si tady člověk vydře ten americký sen, tak ho prostě nechce ztratit,“ uzavírá Lenka.

Video Maláčová o vyhazovech z práce, Antiviru či home office. V létě chce do Portugalska, řekla v Epicentru na Blesk.cz. - Blesk TV

panchovilla ( 24. května 2020 11:06 )

Americká svoboda v kostce.Nechápu,jak se tam někomu ještě vůbec může chtít žít,to už v ČR je to lepší

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud