Středa 21. říjen 2020
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno 13°C

Nouzový stav skončil, jenže… Psychické následky uvidíme až za rok, varuje psycholožka!

Podle psycholožky Lenky Čadové se následky pandemie projeví na naší psychice klidně až za rok.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: Michaela Kalkusová - 
19. května 2020
05:20

Nouzový stav v Česku konečně po více než dvou měsících skončil a s ním i většina opatření… Jenže! Podle psycholožky Lenky Čadové se následky krizového období na naší psychice teprve projeví. A to klidně až za rok!

„Když jsou nějaké krizové situace nebo traumata, jsme chráněni zpočátku hormonálně,“ vysvětlila pro Blesk psycholožka Lenka Čadová. Jde o hormony kortizol a dehydroepiandrosteron (DHEA). „Ty nás chrání devět měsíců. To znamená, že si ještě úplně nejsme vědomi té situace a za devět měsíců to začne klesat. Teprve zhruba po roce můžeme dohledávat ty psychické následky,“ popsala Čadová. 

Nelehká samota

Lidé nyní podle ní trpí různými problémy. „U většiny klientů vnímám, že špatně spí. A když špatně spíte, tak za čtyři dny jde vaše mentální kapacita dolů o čtyřicet procent. A teď ti lidé chodí do práce, učí se s dětmi,“ vyjmenovala s tím, že problémy mají i mladí. „Protože dnes se vytvářejí rodiny až po třicítce. Takže jedna třetina mých klientů prošla samotou. Říkali, že to pro ně byla opravdu nelehká situace, bylo to dlouhé. Asi tři týdny jsem vnímala, že je ještě drží optimistická nálada, ale pak začala klesat,“ vysvětlila Čadová.

Únava a kolaps

Náročný prý může být i návrat k normálu. „Spousta lidí je z toho unavená, hůře spali, nadstandardně se věnovali rodině, neměli možnost kompenzace. Mohou nastat kolapsy, ať už zdravotní, či psychické,“ varovala Čadová. Proto je nyní více než kdy dříve důležité pečovat o duševní zdraví. „To je třeba dělat každý den. Mohu doporučit dechové techniky, meditaci. Neponocovat, protože to duševnímu zdraví také nepřidá. A pomáhat si navzájem, snažit se vytvořit týmového ducha,“ uzavřela a dodala, že lidé, kteří mají potíže, by se měli obrátit na odborníky.

„Spousta lidí je z toho unavená, hůře spali, nadstandardně se věnovali rodině, neměli možnost kompenzace. Mohou nastat kolapsy, ať už zdravotní, či psychické,“ varovala Čadová.„Spousta lidí je z toho unavená, hůře spali, nadstandardně se věnovali rodině, neměli možnost kompenzace. Mohou nastat kolapsy, ať už zdravotní, či psychické,“ varovala Čadová. | istock.com

Pomoc hledalo 2000 lidí

Na linku 1212 se lidé mohou obrátit také kvůli psychické pomoci. Nejvíce tuto možnost využívali na konci března, kdy na linku volalo až 225 občanů. Pak se počet dotazů ustálil na 40 až 50 denně. Nejčastěji vyškolení interventi a psychologové s lidmi probírali karanténu, celodenní péči o děti, strach o zdraví jejich vlastní nebo jejich blízkých či nejistoty plynoucí z nedostatku financí. Celkem operátoři odbavili téměř dva tisíce dotazů. 

Co trápilo volající

Pro dotazy občanů ohledně koronavirové nákazy byla zřízena mj. linka 1212. V počátku jejího fungování se lidé dotazovali především na příznaky koronaviru, kdy jít k lékaři či zda se stýkat s příbuznými. „Dotazy se proměňovaly v průběhu času. Reflektovaly právě řešenou problematiku, například zaváděná mimořádná opatření či zákaz pohybu bez roušek,“ uvedla Renata Povolná, vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Přes 170 tisíc dotazů na internetu odbavil také tzv. chatbot Anežka. 

jany ( 19. května 2020 12:10 )

ja nevim, do mensy me vzali s velkou rezervou, zivim se hlavou, blba nejsem, presto nemam pocit, ze by s enedalo par tydnu doma prezit. samozrejme, kdybych byla lekarka apod., bylo by to mnohem narocnejsi, nebo kdybyhc musela pracovat v rousce 12 h denne treba v obchode. ale bezny obcan (notabene ve srovnani s lety, kdy byla treba valka) proste mel byt doma, mnoho lidi melo cosi jako dovolenou, kdy dostavali penize od statu. mne to neprijde jako nejaka strasna traumatizujici vec, kvuli ktere bychom se neobesli bez cvokare

jany ( 19. května 2020 12:08 )

ano, existuje dobre lecitelna panicka porucha s panickymi atakami, a pak take pocit nebo emoce jmenem panika

jany ( 19. května 2020 12:07 )

blecktajp ( 19. května 2020 11:20 )

Sorry, ale to jsou hrozny pindy.

fenmetrak ( 19. května 2020 11:07 )

Většinou jsou v tomhle odolnější ti jednodušší...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud