Za co můžeme být pandemii vděční? Koronavirus přinesl prozření, lekce i nové šance, říká psycholožka

Autor: Alexandra Vetkovská - 
22. dubna 2020
16:35

Co nám koronavirus vzal, už víme. Podle odborníků na psychiku nám ale také přinesl ledacos dobrého. Učí nás plánovat, jednat s institucemi na dálku. Dal nám jako lupa šanci nahlédnout do našich životů.

Koronavirus nás nemusí nutně jen ochromit. „Každá krize může člověka posílit,“ říká psycholožka Ludmila Čírtková. Covid-19 nám zabouchl dveře do světa. Zároveň nám dal příležitost být s těmi nejbližšími. V digitální době jsme dostali šanci vrátit se ke komunikaci z očí do očí.

To dvakrát platí pro rodiče a děti. Řada matek si stěžuje, jak je náročné se dětem věnovat celý den, učit se s nimi, zabavit je. Za tu námahu jim ale bude odměnou upevnění vztahu s jejich potomky,“ míní Čírtková.

Známá policejní psycholožka Ludmila ČírtkováZnámá policejní psycholožka Ludmila Čírtková | Karel Kopáč

Učíme se pokoře

Koronavirus nás připravil o svobodu cestovat, zároveň nás ale zbavil problému volby. Právě ten nezřídka podle Čírtkové uvádí lidi do neštěstí. „Nemusíme se rozhodovat, zda pojedeme na Krétu, nebo do Tuniska, zda si přečteme to, či ono. Stávali se z nás maximalizovači štěstí. Užít co nejvíc, být co nejlepší, ale taková měřítka nejsou. Nová situace nás učiní pokornějšími. Půjdeme více do sebe,“ dodává psycholožka.

Příležitost něco změnit

Životní krizi, do níž nás pandemie dostala, vidí psychoterapeutka Barbora Krejčí jako lupu, pod kterou se zvětšují témata, která nás tížila a tíží.

„Vyjeví se nám to, co jsme v předchozím běhu neviděli nebo co jsme potlačovali. Dostali jsme příležitost poznat svoje rezervy, životní priority, uvědomit si, na čem opravdu záleží, co jsme dělali zbytečně, co v našem životě fungovalo dobře a co ne. Tím jsme získali i příležitost něco změnit,“ říká Krejčí.

Dávat a přijímat pomoc

Velké plus, které nám koronavirus vnesl do života, vidí také v tom, že se učíme opět dívat po lidech, vnímat, kdo potřebuje naši pomoc, nabídnout mu ji. Také se ale znovu učíme umět si o pomoc říct a přijmout ji. „Známkou toho je rozvoj dobrovolnických procesů ve společnosti,“ dodává psychoterapeutka.

Video V Česku se bude testovat promořenost obyvatelstva COVIDEM19 - Blesk TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud