Zmizeli kvůli pravdě?! Odvážní Číňané informovali o tom, jak to v zemi skutečně vypadá

 • Autor: lš,shp - 
  21. 4. 2020
  05:00

  Čína je ekonomicky velmi vyspělou zemí. Přesto je v ní svoboda slova něčím nemyslitelným. Vládnoucí Komunistická strana Číny potrestá každého, kdo si otevře pusu. Údajně už bylo v zemi přes pět tisíc lidí v prvních týdnech po vypuknutí nákazy zatčeno za to, že na internetu zveřejňovali pravdivé informace. Vláda měla dokonce některé občany mučit poté, co je fingovaně převezla do karantény, přestože neměli příznaky. Toto jsou osudy šesti hrdinů, kteří se nebáli promluvit a nejspíš za to zaplatili vlastním životem...

 • 1.Li Wen-liang (lékař, †34)

  Jako první upozornil odvážný doktor na nový, nebezpečný a nakažlivý virus, který se dramaticky šíří, už v lednu. Vláda ho umlčela a obvinila z šíření nepravdivých informací. Hrozil mu vysoký trest. K němu už ale nedošlo. Vyšlo totiž najevo, že měl Wen-liang pravdu. I když se později vláda omluvila, lékaři už to nebylo nic platné. V únoru se sám nakazil koronavirem, když bojoval v první linii ve wuchanské nemocnici, a nakonec zemřel.
  Odvážný lékař Li Wen-liang (†34) koronaviru podlehl.

 • 2.Žen Č‘-čchiang (69, finanční magnát)

  Milionář měl proti diktátorskému režimu nevymáchanou tlamu a doplatil na to. Zatčen byl v okamžiku, kdy v březnu nazval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga klaunem za to, jak nezvládá propuknutí nákazy a omezuje svobodu projevu. Oficiálně byl obviněn z dezinformací hanících Komunistickou stranu Číny. Od té doby ho už nikdo neviděl.

  Finanční magnát Žen Č‘-čchiang
 • 3.Čchen Čchiou-š‘ (právník)

  Advokát, který myslel na své bližní. Vydal se přímo do centra dění, kde zpovídal místní. 30. ledna zveřejnil video, kde říkal, že po něm jdou. „Přede mnou stojí virus, za mnou síla úřadů,“ řekl tehdy. Svým tisícovkám fanoušků, kteří ho sledovali na youtube a twitteru, však chtěl přinést pravdu. „Ma**di, už se nebojím smrti,“ vzkázal vládě. 6. února zmizel. Úřady rodičům sdělily, že musel do karantény, příznaky ale neměl a doteď se neobjevil.
  Právník Čchen Čchiou-š‘

 • 4.Li Ce-chua (novinář)

  Pětadvacetiletý žurnalista a bývalý hlasatel státní televize natáčel záběry prominentních večírků, ty se však kvůli nákaze konat neměly. Rovněž natočil reportáž z krematoria, které muselo kvůli vytížení přibírat zaměstnance. Naposledy o sobě dal vědět 26. února, od té doby o něm nikdo neví. Daily Mail uvedl, že měl být mučen proto, aby podal doznání, že si svá zjištění o obětech vymyslel. Čína ho viděla jako jasného nepřítele státu. 
  Žurnalista Li Ce-chua

 • 5.Sü Čang-žun (profesor)

  Profesor zaměřený na právo opakovaně kritizoval vládu v čele s prezidentem, až si vykoledoval domácí vězení, byl odříznut od internetu a sociálních médií. Nikdo tak netuší, kde je a jak se mu daří. Jeho poslední příspěvek na sociální síti byl zároveň proroctvím. „Tohle bude nejspíš poslední věc, kterou napíšu,“ uvedl. A bohužel měl pravdu...
  Profesor Sü Čang-žun

 • 6.Fang Bin (obchodník)

  Obchodník s oblečením natáčel videa v liduprázdných ulicích. Natočil také pytle s mrtvolami, které se hromadily před nemocnicí. 2. února mu úřady zabavily počítač a vyslýchaly ho. O několik dní později natočil skupinku lidí, která ho sledovala. Údajně ho přišli zkontrolovat, zda koronavirus nechytil. Šlo však nejspíš o policisty vyslané Komunistickou stranou Číny. Poslední příspěvek zveřejnil 9. února. Od té doby jako by se po něm slehla zem. 
  Byznysman Fang Bin

lunatic ( 21. dubna 2020 13:41 )

A proto i je poněkud nepochopitelné, že se mnohým jedincům zde,na příspěvkovém fóru, soudě dle obsahů jejich vyjádření, po vládě komunistických soudruhů stýská .Nojo,doba,kdy si o sobě každý může svobodně rozhodovat a má tak život takový, jaký si jej sám uděluje pro ně nepřijatelná .Se svými dutými hlavami činí zásadně ta špatná rozhodnutí, své potomky vychovali podle kapacit svých mozků a vlivem toho, že jsou finančně negramotní, skončili mnozí v insolvenci a někteří dokonce v evidenci Úřadů práce - pro takové lidi byla doba buzerace idi tů rájem na zemi a stýská se jim i po tom, kdy si nemohli ani vybrat pomeranče, protože jim ty zelené sám nasypal do sáčku prodavač - tedy, pokud je vůbec z Kuby dodali ... Ach jo

pooresh ( 21. dubna 2020 13:37 )

50% Cehunu narozenych pred r.90,nevalneho vzdelani a intelektu,je prolezla bolsevismem.

pooresh ( 21. dubna 2020 13:31 )

Jako rusky cekista,nizke inteligence,jsi zavadova osoba,hnido!

pooresh ( 21. dubna 2020 13:29 )

kakanas,chumaj stary,maskujes se jako Pavlik Morozov,ale vrozena blbost te vzdy prozradi!Burlak vzdy zustane burlakem! Apropooo,uz mas umytej tvuj zanicenej kotel ty cune?

huvess ( 21. dubna 2020 12:42 )

Netuším, kde ti lidé mouhou být,zemřelého lékaře vyjímám. Ale je zvláštní že i v Číně je finanční magnát. A divil bych se, kdyby se minimáně tento neodebral včas na nějaký soukromý ostrov, nebo mu nebyl někým včas poskytnut azyl. Určitě při jeho fin. zázemí by nebyl problém se dostat ze země včas ven. Na prachy slyší každý....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud