Sobota 5. prosinec 2020
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno 4°C

Rok zavřené hranice? Zakázat vycestování z Česka po stavu nouze je protiústavní, varuje právník

Autor: ČTK - 
21. dubna 2020
12:52

Zákaz vycestování z České republiky, který by byl podložen zákonem o ochraně veřejného zdraví, by byl neústavní. Na dotaz ČTK to uvedl ústavní právník Marek Antoš. Vláda nyní zákaz, který platí od poloviny března, opírá o krizový zákon, i v tomto případě je ale podle Antoše konstrukce velmi sporná. Nouzový stav, za kterého lze podle krizového zákona omezit svobodu pohybu a pobytu ve vymezeném prostoru, zatím v Česku kvůli šíření nového koronaviru platí do 30. dubna.

Antoš upozorňuje, že krizový zákon umožňuje nařídit „zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezených místech nebo území“, nikoliv jeho opuštění. „Mám tedy pochybnosti, zda má současný zákaz dostatečný zákonný základ, který je podle Listiny základních práv a svobod nezbytný k omezení ústavně zaručené svobody opustit území státu,“ uvedl Antoš.

Pokud by zákaz opustit Česko trval i po skončení nouzového stavu, je Antoš přesvědčen, že by byl takový zákon neústavní. „Je nepřípustné vykládat ustanovení § 80 odst. 1 písm. g) zákona o ochraně veřejného zdraví – ministerstvo zdravotnictví nařizuje mimořádná opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku a mimořádná opatření k ochraně zdraví – natolik široce, že by umožňovalo ministru zdravotnictví tak zásadním způsobem omezovat základní práva,“ uvedl Antoš.

Upozornil, že pokud by tento výklad převážil, zcela by to vyprázdnilo smysl existence nouzového stavu i význam kontroly, kterou při jeho vyhlašování i prodlužování vykonává Poslanecká sněmovna. „Proč složitě vyhlašovat nouzový stav, pokud stejná či ještě závažnější opatření lze uložit pouhým rozhodnutím ministra zdravotnictví. Takový výklad je tedy nepřípustný jak z hlediska ochrany ústavně zaručených práv a svobod, tak z hlediska ústavních garancí dělby moci,“ dodal Antoš.

Vláda zatím zákaz cestování zmírnila jen částečně, když schválila návrh Ústředního krizového štábu, aby od 14. dubna mohli lidé vycestovat v nezbytných případech – třeba kvůli služební cestě či návštěvě příbuzných v cizině.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí uvedl, že po skončení nouzového stavu je možné nadále omezit cestování podle zákona o ochraně veřejného zdraví, zdůraznil však, že by muselo jít o přiměřený krok. Zákaz na rok a více by ministr považoval za nepřiměřený. O tom, že by hranice měly být uzavřené jeden rok, hovořil v neděli na Frekvenci 1 prezident Miloš Zeman. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v březnu uvedl, že cestování by mohlo být omezeno rok či dva.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není neomezené cestování otázkou letošní letní sezony, ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů.

PPP150W ( 21. dubna 2020 19:16 )

Neuvažoval jste o variantě, že by se mohl vrátit nakažený?

BoziMilda ( 21. dubna 2020 19:11 )

A jak může zdraví ohrozit člověk, co vycestuje ven ? Riziko je snad ten, kdo přijíždí dovnitř, ne ?

BoziMilda ( 21. dubna 2020 19:10 )

Ten ? To radši bude přísahat na zdraví svých dětí, že jsou ty jeho blafy zdraví prospěšně.

motola ( 21. dubna 2020 18:01 )

zase ustavní právnik z Plzně!! pokud je epidemie umírají lidé vláda má právo pokud to posvětí poslanecká sněmovna ty právniku!!!!

e.lesanova ( 21. dubna 2020 17:01 )

Ale jo, nechť si prudiči jedou, pokud se jim to tu tak "zajídá"....ale pokud bude někde malér, je dopředu potřeba podepsat prohlášení, že nebudou stát o NIC žádat a pokud se nakazí oni + další, vše k úhradě půjde na jejich triko....Proč se hádat s omezenými blbci????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud