Letní dovolená v Chorvatsku a na Slovensku? Babiš zmínil i Řecko, Emiráty a konec června

Autor: Nikola Forejtová - 
16. dubna 2020
20:00

Cestovní kanceláře dostaly naději, že se v létě zvednou od koronavirového dna - a vyvezou Čechy z karantény do ciziny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že by mohly být povolené cesty na Slovensko, jeho náměstek Roman Prymula zmínil zase Chorvatsko a premiér Andrej Babiš (ANO) přidal i Řecko a Spojené arabské emiráty. Uvolňování hranic ale bude podle prognóz na pořadu dne až v polovině června. Jásat pak nemohou tací, kteří by rádi vyrazili „na vlastní pěst“. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří se totiž země baťůžkářů obávají a první výlety do zahraničí tak budou organizovány a pohyb osob bude v cílových destinacích pod určitou kontrolou. 

Češi chtějí opět vyjíždět na dovolenou a cestovky by jim toto přání rády dopřály. „Jsou obrovské tlaky, aby se něco otevřelo, ale budeme to muset velmi pečlivě kontrolovat, aby nedocházelo k importu (infekce). Hledisko bude primárně epidemiologické, pokud tam bude riziko, tak k tomu nedojde,“ okomentoval možné otevírání hranic České republiky náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro Českou televizi. 

Prymula poznamenal, že v polovině června by už mohla epidemiologická situace napovědět, zdali je vycestování moudré. I v tomto případě by ale podle náměstka vláda povolila cestování jen do těch zemí, které zvládají nový druh koronaviru podobně, jako jej zvládáme na našem území. Premiér Andrej Babiš (ANO) mezi ně ve čtvrtek večer na Nově zařadil kromě Chorvatska i Slovenska i Řecko a Spojené arabské emiráty. Právě s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem bude Babiš v pátek o situaci jednat.

Babiš: Výhodu budou mít ti, co mají vilu, apartmán nebo loďku

„Já pevně doufám, že se nám všechno povede uvolnit do konce června. Do Chorvatska zamířilo minulý rok 740 000 Čechů podle čísel paní ministryně Dostálové. Zítra budu mluvit s premiérem Chorvatska Plenkovičem, výhodu budou nejspíš mít ti, kteří tam mají vily, kempy, apartmány, loďky,“ řekl Babiš televizi Nova.

„Na Slovensko jelo minulý rok 700 000 tisíc našich lidí. Slováci jsou na tom epidemiologicky velice dobře. Následuje Itálie, 600 tisíc, uvidíme. Nejdříve musíme začít doma, je to všechno předčasné. Řecko – 400 tisíc lidí minulý rok, taky je na tom epidemiologicky dobře. Emiráty, tam to taky vypadá dobře,“ vyjmenoval premiér.

„Na vládě jsme se o tom vůbec nebavili, je to jen spekulace. V této chvíli se musíme podívat na to, jaké jsou oblíbené destinace a jak to tam epidemiologicky vypadá,“ dodal Babiš na Nově.

Koridor do Chorvatska?

Řada povolených zemí se na seznam nejspíše nedostane. „Nevidím to na to, že by bylo zcela volné cestování v průběhu tohoto léta. Stačí, když se podíváme na data do zemí, které jsou klasickou dovolenkovou destinací, tedy do Itálie nebo třeba Španělsko,“ poznamenal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru pro Rádio Z. 

Tisková konference o systému mapování nákazy v Česku (24. 3. 2020)Tisková konference o systému mapování nákazy v Česku (24. 3. 2020) | ČTK / Deml Ondřej

Itálie patřila v roce 2018 k třetí nejnavštěvovanější destinaci Čechů, v tento rok sem vycestovalo 607 tisíc lidí. Letos ale Itálie bohužel zaujímá ještě jedno třetí místo, a to v žebříčku zemí nejvíce zasažených novým druhem koronaviru. K 16. dubnu zde bylo zjištěno 165 tisíc nakažených, z toho 21 645 lidí na onemocnění covid-19 zemřelo. 

Dobrou zprávou ale je, že ty nejnavštěvovanější destinace by se mohly Čechům otevřít. Prymula a Vojtěch totiž zmínili, že by se pro dovolenkáře otevřelo Slovensko a Chorvatsko. Obě země byly v roce 2018 na předních příčkách žebříčku. Do Chorvatska odcestovalo 813 tisíc Čechů a k východním sousedům pak zamířilo 724 tisíc Čechů.

„Slovensko je jednou ze zemí, kde si myslím, že je reálné o tom uvažovat za určitých podmínek. Takovéto země, které nemají nějaký zásadní problém s pandemií. Tam si to představit dokážeme, ale nemyslím si, že by to bylo v řádu týdnů, ale spíše až v letních měsících,“ dodal k tématu Vojtěch v relaci Rádia Z. Otázka je, nakolik otevření budou k Čechům Slováci. Samotný Vojtěch ve čtvrtek večer na Nově označil pak debatu o cestování za spekulace.

Zatímco Vojtěch mluví o Slovensku, Prymula se zabývá především Chorvatskem. „Co se týká Chorvatska, tak to je řadu let pro Čechy destinace číslo jedna, Chorvati nás považují za velmi dobré partnery a v případě, že bychom byli schopni zajistit koridor do Chorvatska pro ty, kteří chtějí jet vlastním autem, popř. vlakový koridor nebo letecký koridor, předpokládám, že by to mohla být země, která by mohla být klíčovou pro tuto sezónu,“ odůvodnil zájem o Chorvatsko již dříve Blesk Zprávám Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří a agentur. 

A jak by vlastně zmíněné koridory fungovaly? Jednalo by se o předem určenou trasu pro dovolenkáře. Ta by byla určena po dohodě vlády se zeměmi, které jsou buď cílovou destinací, nebo přes kterou by výletníci projížděli. „Znamenalo by to cestování bez nutnosti kontrol. Lidé by museli udržovat dohodnuté parametry,“ vysvětluje Papež. Jeden možný koridor už představila i Česká televize - vede nicméně Rakouskem, kde je počet nakažených výrazně vyšší než v Česku. Museli by ho řidiči přejet bez zastavení?

Kudy by měly vést koridory do oblíbených dovolenkových destinací?Kudy by měly vést koridory do oblíbených dovolenkových destinací? | Reprofoto ČT

Podle experta tím chtějí cestovky zamezit i tomu, aby se lidé po návratu z dovolené museli opět dostavit do karantény. O povinné karanténě po návratu mluvil i Prymula na ČT. Podle něj nebude nutná v případě, že se lidé budou vracet z méně rizikových destinací.

Papež: Na Spojené státy zapomeňte

Papež dodává, že v první fázi otevírání hranic cestovky nabídnou i exotičtější destinace. „Uvažovali jsme o Jamajce, která je uzavřenou komunitou a nemá velké problémy. Na stole je také Vietnam, Thajsko a Spojené arabské emiráty. Ale občas narážíme na problém, že ta naše země je tak malá, že ten počet Čechů, kteří by tam přijeli, by vlastně neznamenal možnost obnovení turistiky,“ řekl v rozhovoru pro Blesk Zprávy. 

Stejně jako ČR se totiž země po celém světě obávají vpouštět na své území cizince, a tak se jim tento krok musí vyplatit. „Maledivy nabídly, že kdybychom obnovili svůj status, tak by se třeba vybral jeden hotelový řetězec, který funguje na pěti ostrovech – to by byly ty parametry. Pět ostrovů by bylo otevřených a ostatní by z důvodu bezpečnosti byly zavřené,“ objasňuje Papež. Podle něj pak na dlouhou dobu můžeme zapomenout na dovolenou v USA, která vévodí v počtu nakažených, ale i zesnulých.

Ať už se v první vlně otevřou pláže a pamětihodnosti v Chorvatsku či třeba v Thajsku, jedno je jasné: Baťůžkáři mají na několik měsíců smůlu. Papež je toho mínění, že se země dohodnou na organizované turistice. „I po diskuzi s různými zeměmi musím říci, že se baťůžkářů bojí a nechtějí jim povolit vstup. Chtějí mít pohyb turistů zmapovaný a po CK chtějí, aby jim garantovala, že nebudou turisté rušit nařízení,“ doplnil expert z Asociace. 

Státy napříč světem se totiž obávají nedisciplinovanosti cestujících. „Viděli jsme to i o Velikonocích. Nechceme, aby pak jeden batůžkář porušil nařízení a vyrazil někam, kam nesmí a zkazil to tak ostatním,“ konstatoval Papež. 

Hamáček chce nejdříve data od expertů

Češi nemohou vycestovat do jiných zemí od 13. března. Téměř po měsíci ale vláda přísná opatření zmírnila a Češi tako mohou od 14. dubna vyrazit na „nezbytné cesty“ za svou rodinou nebo na služební cestu. Samozřejmě s potvrzením od zaměstnavatele a s povinností podstoupit prohlídku na hranicích.

„Plošný zákaz cestování je extrémním opatřením, které bylo nutné a osvědčilo se. Hranice proto zatím otevřít nemůžeme. Umožníme ale vycestovat těm, pro které to je životně nutné. To je v současnosti maximum možného,“ vysvětlil předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Později pak ministr na twitteru napsal, že nejdříve chce znát data od expertů. „K debatě o zmírnění zákazu cestovat: Chci nejprve tvrdá data od expertů, pak můžeme veřejnosti dát jasnou zprávu. Není však možné jednou mluvit o ČR zamčené na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní, proto si z nás někdy lidé dělají legraci,“ uvedl Hamáček.

Hamáček tím narážel na výrok náměstka Romana Prymuly, který se nechal 22. března slyšet, že by hranice mohly být uzavřené až dva roky. Prymula se později za tento výrok omluvil. 

„Cestování není o jednotlivci. Bavíme se o letadlech a autobusech plných lidí, které by začaly pendlovat přes hranice. Při návratu zpět by byla nutná opatření v letadle, na letišti, v autobusech. Navíc 14 dní v karanténě znamená pracovní neschopnost. Vrátilo by nás to na začátek,“ uvedl pak na twitteru také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Určitě je lepší vydržet, až se situace uklidní a riziko se za hranicemi zmenší,“ dodal.

 

 

asocialpracovnik ( 17. dubna 2020 16:44 )

Plesku a co dlouhodobě respektuješ ty, vůbec nic, urážky Zemana, Babiše, vlády, to se tě netýká, jste tam šmejdi do jednoho a teď mi můžeš dát klidně ban.

Schlafenberg ( 17. dubna 2020 12:00 )

Ale nebudou. To je stejný jako v Praze. Kdo má víc prachů a víc utrácí tak se kolem něho točí. Tak to bylo je a bude.

bredy ( 17. dubna 2020 11:40 )

vynechte letos Chorvatsko a příští rok se k vám budou chovat jako k turistům.

Schlafenberg ( 17. dubna 2020 10:51 )

Tak holčiny nemusíte mít strach. Zase vás obskočí albánští zlatníci a zmrzlináři a přivezete i nějaký ten výtok z pochvy nebo malého Skendera, kterého váš přitroublý partner nebo manžel bude vydávat za svého.

Schlafenberg ( 17. dubna 2020 10:48 )

Co máš pořád s těma jugošema ty osle ? Jugoši jsou Srbové

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud