Češi se v karanténě utrhli z řetězu! I rýma je riziko, koronavirová doba trvá, varuje epidemiolog

Autor: ryc - 
16. dubna 2020
13:32

Česko se probouzí! Už známe jízdní řád, jak se bude do země vracet život. Jenže koronavirus nikam nezmizel a nezmizí. Aby bylo možno »povolovat šrouby«, musíme se dál chovat disciplinovaně, varuje epidemiolog Rastislav Maďar.

Otevřou se postupně fitcentra, obchody, restaurace... Nemůžete se dočkat, až bude všechno jako dřív? Odhodíte roušku, vyrazíte na výlet, navštívíte babičku a dědu a pak uspořádáte velkou oslavu s rodinou či kamarády? Tak to si nechte rovnou zajít chuť! Koronavirus je tady stále, a především starším a lidem s jinými nemocemi dál hrozí vážné nebezpečí.

Epidemiolog Rastislav MaďarEpidemiolog Rastislav Maďar | Blesk:Jakub Poláček

Epidemie trvaly roky

„Klíčové je, aby se lidé chovali zodpovědně, tak jako dosud. Proto, abychom mohli opatření postupně uvolňovat, musíme být dál disciplinovaní. Vím, že se to zdá dlouhé, ale pandemie v historii lidstva trvaly i několik let. Koronavirus je s námi pár měsíců,“ vysvětluje epidemiolog Rastislav Maďar, koordinátor pracovní skupiny pro řízené uvolňování karantény při ministerstvu zdravotnictví.

K babičce s rouškou

Rizikové skupiny obyvatel – tedy seniory a chronicky nemocné – musíme dál chránit. I když se pravidla karantény postupně uvolňují. „Pokud to nemůže někdo vydržet bez prarodičů, ať alespoň na návštěvě sedí od sebe co nejdál a obě strany mají po celou dobu roušky,“ říká epidemiolog. Ještě lepší by bylo, kdyby se za těchto opatření setkali například na zahradě. Vážně nemocné příbuzné by pak lidé neměli osobně navštěvovat vůbec.

Opatření se můžou vrátit

Všechno bychom naopak měli dodržovat i nadále. „Mýt si často a správně ruce, hlídat si odstupy, nosit roušku,“ vypočítává Rastislav Maďar. Pokud se lidé utrhnou ze řetězu a koronavirus se začne šířit rychleji než nyní, s uvolňováním karantény bude konec a znovu se vrátí přísná opatření.

I rýma je riziko

„Úplně nejdůležitější je, aby nikdo s žádným respiračním onemocněním nechodil mezi lidi,“ říká Maďar. Neexistuje říct si – to je jen rýma. Každý, kdo bude mít pocit, že na něj něco leze, by se měl od prvního okamžiku chovat, jako by měl koronavirus.

Těžký průběh covid-19 může totiž postihnout i mladého, zcela zdravého člověka plného síly. Přecházet jakékoliv nachlazení tak může být v současnosti životu nebezpečné. „V tomhle jsou lidé už rozumní a nemocný člověk, který chodí do práce, teď není považován za žádného hrdinu,“ myslí si Maďar.

Video Epidemiolog Rastislav Maďar v Epicentru Blesku 

 

a-z- ( 16. dubna 2020 20:55 )

Ať jde Maďar radit Hunům.

a-z- ( 16. dubna 2020 20:51 )

S rouškou. Chcete, aby vir vyletěl komínem?

ivoadler ( 16. dubna 2020 17:05 )

Budou se mrtví pohřbívat/spalovat bez roušky?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud