„Prodám roušku za 5 kilo špaget“ a gel za tisícovku. Češi se snaží „rejžovat“ na panice

Autor: Mii - 
28. února 2020
12:34

Nejdříve tu bylo kupčení s rouškami a respirátory. A nyní se k tomu přidává přeprodávání trvanlivých potravin. Na sociálních sítích a aukčních webech se začaly objevovat inzeráty, ve kterých lidé prodávají konzervy, nebo je chtějí vyměnit za roušky. Reagují tak na prázdné regály v supermarketech, vyprodané kvůli obavám z koronaviru. Přitom nákaza v Česku stále oficiálně není a jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak zdravotní experti upozorňují, že panika není na místě.

„Prodám nebo vyměním roušku za 5 kilo špaget a 10 konzerv mletého masa,“ zní jeden z inzerátů, který se včera objevil na facebooku. Vytvořil jej muž z Ostravy. Jaký filtr jím inzerovaný respirátor obsahuje, neuvádí, nicméně pokud FFP3, pak jde o skutečně nedostatkové zboží. Prakticky všechny e-shopy v Česku je mají vyprodané a na aukčních portálech je lze sehnat za násobky ceny.

Je libo malá lahvička dezinfekce za 1000 korun?  Češi se kvůli koronaviru dali do obchodování.Je libo malá lahvička dezinfekce za 1000 korun? Češi se kvůli koronaviru dali do obchodování. | reprofoto Aukro

Nedostatkové jsou i dezinfekce, se kterými se také začalo vesele obchodovat. Antibakteriální gel, který je běžně v drogerii k dostání za 40 korun, nabízí nyní někteří Češi na internetu za 1000 korun. A ti umělečtěji naložení prodávají dokonce 3D modely koronaviru vytisknuté na 3D tiskárně, ovšem bez uvedené ceny.

Vydělat peníze se rozhodl i Čech, který na facebooku inzeruje několik plechovek fazolí. „Nabízím libovolné množství fazolových konzerv, vzhledem k současné zoufalé situaci v regálech obchodů se jedná také o zajímavou investiční příležitost. Cena 500 korun za jednu konzervu,“ píše autor, který to ale v tomto případě myslí spíše jako vtip.

Zachovejte klid, zní ze všech stran

Všechny inzeráty reagují na prázdné regály, které se v posledních hodinách staly realitou celého Česka. Lidé vzali supermarkety doslova útokem a vykoupili všechny trvanlivé potraviny, které našli. Jak se na vlastní oči přesvědčili reportéři Blesk Zpráv, koupit těstoviny, konzervy s masem, instantní polévky, mouku, rýži nebo luštěniny je téměř nemožné. Stejná situace panuje u internetových prodejců potravin.

Čechy k tomuto chování dohnaly zprávy, že nákaza se nebezpečně blíží k českým hranicím. Nemocných v Itálii je již více než 655 lidí a 17 zemřelo. Dva nakažené hlásí také Rakousko, 48 Německo, které ve čtvrtek ohlásilo další dva nové případy.

V Česku ale dosud koronavirus potvrzen nebyl, byť lékaři již kvůli viru testovali 154 lidí. Politici a odborníci proto upozorňují, ať Češi zachovají klid. Skupování zásob není na místě, masivní hysterie může v konečném důsledku udělat více škody než koronavirus. Nákaze navíc podléhají především senioři a lidé s oslabenou imunitou, dospělé zdravé osoby se z něj s největší pravděpodobností vyléčí. 

Video Hana Roháčová hovoří o panice Čechů, kteří se bojí koronaviru. - Andrea Ulagová, Aleš Brunclík

Bedoslav ( 29. února 2020 15:09 )

Ze strany médií jde o trestný čin šíření poplašné zprávy. Vy se prostě nezastavíte před ničím. Proč nenapíšete že obyčejná chřipka je horší a kolik lidí se z koronaviru vyléčilo. Ho.vada bezcenné, odporné. Běžte do *** v honbě za senzací.

Desterz ( 29. února 2020 08:15 )

2rychtera Proč šmejdům? Tomuhle se naopak říká tržní kapitalismus: levně koupit, se ziskem prodat. Ale jak vidno, pořád plno lidí nechápe, co vlastně si chtěli vycinkat.

Amant ( 29. února 2020 02:53 )

Nikdo jiný to nedělá jen Pražští Ko.ko.ti. Tam je to samý vypatlanec, zbytek národu je ještě normální!

paralenka ( 29. února 2020 01:31 )

Co to pořád melete za krávoviny? Dnes jsem vlezla do hypermarketu, žádné šílené nákupy, žádné prázdné regály! Ve středu jsem normálně koupila vyobrazený gel bez omezení množství i antibakteriální mýdla, roušky objednala na netu. Klidně bych se na to vykašlala nebýt zaplacené cesty do zahraničí A doma máme vždycky nějaké trvanlivé věci, takže to nějak hlava nebere, že lidi takhle šílej.

wp2t ( 28. února 2020 22:28 )

universální multikulturní řešení proti jakémukoliv protibruselskému názoru?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud