Úplatky, předražené roušky i pochybné výzkumy. Pandemie nahrává korupci, varuje skupina

Autor: Markéta Mikešová - 
19. května 2020
05:00

Celosvětová pandemie nového koronaviru postavila světové vlády před nové výzvy, které dosud nemusely řešit. Ve velkém nakupovaly ochranný materiál, vydávaly jedno mimořádné opatření za druhým a rozjížděly vědecké výzkumy, aby nemoc co nejdříve eradikovaly. Tato zcela unikátní situace ale vytvořila spoustu prostoru pro nekalosti všeho druhu, především pro korupci. V dokumentu před tím varuje protikorupční orgán Rady Evropy GRECO, podle kterého bude důležitá role soudů a nezávislých orgánů, které budou rozhodnutí přezkoumávat.

„Nákaza covid-19 zvyšuje riziko korupce. Zejména zdravotnický sektor je ohrožený, může za to náhlá potřeba zdravotních pomůcek a s tím spojené zmírnění pravidel pro jejich pořizovaní, přeplněné nemocnice a zaneprázdnění zaměstnanci,“ uvádí skupina v úvodu. Kvůli tomu se mohou vyskytnout úplatky, střet zájmů i zvýšená aktivita lobbistů. Ohrožena je jak státní správa, tak soukromý sektor.

Jednotlivých nekalostí, ke kterým mohlo docházet, je podle GRECO celá řada. A některé se nápadně podobají situacím známým z Česka za minulého režimu. Uplácení dárky je zpět, například za přednostní ošetření či otestování. Zdravotní materiál mohl přednostně putovat k rodinným příslušníkům a přátelům „těch v čele“. Lobbisté se vyrojili jak houby po dešti, aby přihráli zakázky svým subjektům. Falšování dokumentů. To vše pod rouškou nouzového stavu.

Úplně samostatnou kapitolou je pak výzkum. Zatímco se vědci snaží přijít se způsoby, jak s nemocí bojovat, do projektů míří ohromné množství peněz, u kterých vždy není na první pohled jasné, jak budou využity. To je podle protikorupční skupiny další riziko, na které je třeba dát pozor.

„Vzhledem k tomu, že země čelí nepopiratelným mimořádným událostem, nemělo by být podceňováno soustředění moci a odchylky v právech a svobodách,“ komentoval varování skupiny její předseda Martin Mrčela. „Rozhodnutí, která činí centrální, regionální a místní autority ve vztahu k pandemii, musí být transparentní a předmětem kontroly a odpovědnosti. Whistlebloweři ve zdravotním sektoru musí být ochráněni,“ dodal.

Nutnosti transparentnosti zmiňuje i samotný dokument. Podle něj bude také důležitá role soudů a veřejných institucí typu ombudsman, které budou mimořádná rozhodnutí přezkoumávat. Jako preventivní prvek uvádí GRECO digitální informační portály či občanskou společnost.

Nákupy roušek a respirátorů v Česku přezkoumá NKÚ

Česká vláda přitom byla za netransparentnost během pandemie několikrát kritizována. Dosud například není jasný klíč, na základě kterého vybírala dodavatele zdravotních pomůcek. Ministerstvo zdravotnictví například kupovalo respirátory od lanškrounské firmy LA Factory, která nejen že se obchodováním se zdravotním materiálem nikdy dříve nezabírala, ale ještě podle serveru Seznam Zprávy předložila falešný certifikát. Majitel firmy to odmítl.

Nabídky od tuzemských firem dlouho česká vláda nevyužívala. „Dlouhodobě strategii státu kritizuji. Není dostatečně transparentní a o české výrobce se vláda začala zajímat až pod mediálním tlakem,“ řekl také Seznam Zprávám předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) tento týden oznámil, že nákupy zdravotních pomůcek učiněné během nouzového stavu přezkoumá.

Nouzový stav v Česku skončil z neděle na pondělí. Stále ale platí řada opatření, například povinné nošení roušky ve veřejných prostorech, kdy většina z nich skončí 25. května. Několik opozičních politiků, mimo jiné předseda Pirátů Ivan Bartoš či europoslanec STAN Stanislav Polčák, se již nechalo slyšet, že existuje velké riziko, že stát nouzový stav opravdu zneužíval. Podle výzkumu agentury Kantar pro Českou televizi mají tyto obavy i dvě třetiny občanů.

Video Ruslan dopravil do Česka čínské roušky, respirátory a další materiál: Putoval do skladu u Pardubic. Podívejte se. - Aleš Brunclík

Miloslav Stupka ( 19. května 2020 09:53 )

Tonda Blaník má radost....

Ovarovec ( 19. května 2020 09:47 )

vilda696: Blbečku pomatený, takže ty přesně víš kdo kradl a přesto jsi nepodal trestní oznámení a kryješ tím zločin. Za to ti hrozí cca 5-6let ve Valdicích, pitomečku z koronachaloupky.

fikusek11 ( 19. května 2020 08:57 )

anna1234 ( 19. května 2020 08:46 )

.. a to má být omluva pro současné zloděje?

havran2 ( 19. května 2020 08:36 )

Nakonec ty jejich čachry zaplatí obyčejní lidé a papaláši se budou mít stále dobře !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud