„Do Egypta jezdili jen nejbohatší.“ Schwarzenberg musel do karantény, zmínil totalitní befel

Autor: Pavel Otto, E15 - 
18. května 2020
08:20

Nejstarší český poslanec Karel Schwarzenberg (82, TOP 09) opustil izolaci na zámku v Dřevíči a vydal se za rodinou do Vídně. I přes zdravotní osvědčení v Rakousku skončil v karanténě. Kvůli koronaviru se podle něj Češi budou muset uskrovnit, v rozhovoru pro deník E15 dodává, že v době jeho mládí jezdili do Egypta jen ti nejbohatší a že na Slovensku je také hezky. Jakkoli vládu chválí, zmínil i to, že se spolehla na totalitní mechanismus „befel je befel“.

Řada firem zkrachuje, lidé přijdou o práci. Nejsou obavy na místě?

Bude to tvrdé, všichni budeme chudší. To je naprosto jasné. Nicméně žilo se nám docela dobře. Nebývalo vždy zvykem jezdit na výlety do Egypta, Tuniska nebo Karibiku. Když jsem byl kluk, do Egypta jezdili pouze nejbohatší lidé. V posledních letech tam ale jezdil skoro každý. Například na Slovensku ve Vysokých Tatrách je taky hezky. Musíme se trochu uskrovnit a nepanikařit. Budeme muset pracovat na tom, aby se naše ekonomika zlepšila. Důležité je, aby se vláda nedívala do minulosti.

Jak to myslíte?

Nějaké hospodářské odvětví může mít problémy a třeba zanikne. I po roce 1989 to ale bylo obtížné. Ekonomika se musela transformovat, stála na těžkém průmyslu. Současnou situaci taky zvládneme. Musíme být ale rozumní a nenechat se z populistických důvodů tlačit k tomu, abychom za strašné peníze udrželi něco, co k udržení není. Musíme vědět, co budeme v budoucnosti potřebovat. To je nejdůležitější. Jsme schopný a nesmírně šikovný národ. Nebojím se o nás.

Byl jste před dvěma týdny v Rakousku za rodinou. Poradila si tamní vláda s koronavirem lépe než koaliční kabinet Andreje Babiše?

Přestože mám osvědčení, že jsem zdravý, musel jsem být ve Vídni v karanténě. Už jsem to tady ale nemohl vydržet, chtěl jsem vidět vnoučata a děti. Rakouská vláda si se situací poradila stejně jako naše. V Čechách se musíme pochválit, protože jsme s těmi kroky začali.

Jako opoziční politik chválíte Babišovu vládu?

Některé kroky byly zmatené. Vláda nedostatečně vysvětlovala nouzový stav, nedělala osvětu. Spolehla se na starý mechanizmus z totalitního režimu, že befel je befel. Každá vláda ráda straší, neboť tím získá větší pravomoci.

Přitvrdí koalice ANO a ČSSD některé normy?

Ve hře jsou novely zákona o ochraně veřejného zdraví nebo ústavního zákona o bezpečnosti. Pokušení vlády je určitě velké. Po zkušenostech z dvacátého století bychom ale měli být velice ostražití.

Celý rozhovor čtěte na E15.cz

graftyp ( 18. května 2020 19:37 )

Tvoje děti za tebe ty smrade taky nemůžou

graftyp ( 18. května 2020 17:23 )

Štěkna závidí, má trauma opustit Blesk

graftyp ( 18. května 2020 17:21 )

Ty s prdmarmat v karanténě smrdíte už 30 let

Sysoj Psojic ( 18. května 2020 16:52 )

Je to zemandrtalec. Tam nic necekej.

siki_ ( 18. května 2020 16:51 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud