Sestřičce dávali jen 50procentní šanci na přežití. Koronavirus i přes komplikace porazila

Autor: Darina Jíchová - 
14. května 2020
22:35

Zdravotní sestra Nancy z Velké Británie se během pandemie koronaviru nakazila od svých pacientů, od lékařů si následně vyslechla zdrcující diagnózu. Vzhledem k tomu, že u ní koronavirus způsobil těžkou laryngitidu, dávali jí jen padesátiprocentní šanci na uzdravení. Sestřička si podle svých slov během boje s nemocí na jednotce intenzivní péče v Královské nemocnici v Londýně prošla peklem. Nákazu ale porazila a o svůj příběh se podělila se stanicí BBC.

Nancy byla prvním britským pacientem, u kterého se vlivem koronaviru objevil i zánět hrtanu, tedy laryngitida. Prodělala akutní operaci a musela být připojená na ventilátor, v nemocnici strávila čtyři týdny. Podle lékařů její život visel na vlásku, zdravotní sestra se ale zotavila. Při odchodu z nemocnice pronesla děkovnou a inspirativní řeč.

„Tenhle virus mě skoro dostal“

Příběh zdravotnice přiblížila stanice BBC v dokumentárním cyklu Boj s covidem-19. „Jako zdravotní sestra pracuju od 70. let, nikdy jsem nebyla na nemocenské a můžu říct, že jsem opravdu naštvaná, že mě tenhle virus skoro dostal,“ okomentovala Nancy svoje onemocnění. „Chci tímto poděkovat všem, kdo se zasloužili o moje uzdravení, jsem vám všem neskonale vděčná,“ doplnila.

„Moji drazí kolegové, z hlouby celého srdce vám hrozně moc děkuji. Nemůžu ani popsat, jak vděčná jsem za to, že jste se obětovali, opustili svoje rodiny, abyste pomohli všem nám, kdo se nakazil koronavirem,“ obrátila se na zdravotníky z londýnské nemocnice.

„Společně to zvládneme, překonáme to“

„Pandemie je hrozná a jste pod obrovským tlakem, snažně vás prosím, vydržte to ještě chvíli. Společně to zvládneme, překonáme to. A až to přejde, doufám, že celý náš zdravotnický systém NHS se z toho poučí. Ještě jednou moc děkuju. Jsem hrdá na to, že jsem zdravotní sestra,“ řekla Nancy, její řeč si vysloužila ohromný potlesk a mnohé zdravotníky dojala k slzám.

Nancy v rámci dokumentu zavzpomínala na začátek nákazy. „Byl zrovna víkend, necítila jsem se dobře, a proto jsem vyrazila do nemocnice. Než jsem se nadála, virus mě úplně přemohl,“ uvedla sestra v dokumentu, zmínila se, že během zotavování nemohla ani chodit. Trvalo jí tři týdny, než byla schopná přejít pokoj bez pomoci. „Nad svým životem jsem najednou ztratila veškerou kontrolu, je to hrozný pocit,“ vysvětlila.

Šance na přežití klesly pod 50 procent

Její lékař Sanjay Bhganí objasnil, že když je pacient nakažený koronavirem odpojený od ventilátoru, neznamená to, že je automaticky vyléčený. „Rekonvalescence zabere několik týdnů, někdy i měsíců, než je člověk plně uzdravený,“ uvedl lékař. „Je třeba, aby si veřejnost uvědomila, že je toho spoustu, co o viru nevíme. Neustále se setkáváme s novými příznaky, nebo doprovodnými obtížemi,“ zdůraznil Bhganí.

„Nancy šla z příjmu preventivně rovnou na jednotku intenzivní péče. Řekli jsme jí napřímo, že její šance je padesát na padesát. Když se její stav zhoršil, šance na přežití klesla pod 50 procent. Bylo to vůbec poprvé, kdy jsme setkali s tím, že by virus takhle těžce zasáhl i hrtan,“ přiznal lékař. Bhganí dodal, že z případu Nancy se poučili a pokročili v léčbě koronaviru.

Britové využili hezkého počasí a vyrazili do parků. Dodržují ale bezpečné rozestupy.Britové využili hezkého počasí a vyrazili do parků. Dodržují ale bezpečné rozestupy. | Reuters

Koronavirus v Británii

Také Británie se tento týden vrátila k normálnímu životu, premiér Boris Johnson, který sám prodělal koronavirus, zahájil rozvolňování restrikcí. Británie patří k nejhůře postiženým zemím Evropy, podle bilancí zde bylo potvrzeno 233 tisíc případů, 33 600 osob nemoci podlehlo. Přibývá i uzdravených, lékařům se podařilo vyléčit přes tisíc pacientů.

nanometr ( 15. května 2020 00:46 )

Pořád se najdou blbci, co se tím chtějí promořovat....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud