„Mýlíte se, když si myslíte, že se vás to netýká.“ O život bojují i dvacátníci, varuje lékařka

Autor: Darina Jíchová - 
2. dubna 2020
13:30

Britská lékařka Ami Jonesová z nemocnice ve velšském Newportu stejně jako stovky jejích kolegů vyzvala Brity, aby dodržovali vládní nařízení. Detailně popsala, jak to vypadá na jednotce intenzivní péče, kde slouží. Mezi jejími pacienty jsou hlavně lidé mezi 20 až 40 lety. „Jestli si myslíte, že se vám to vyhne, mýlíte se,“ varovala. Ve Velké Británii je téměř 30 tisíc nakažených, koronavirus si v zemi vyžádal již 2352 obětí. „Nikdo není v bezpečí,“ uvedla lékařka v rozhovoru pro stanici ITV News.

Jonesová dlouhou dobu působila jako vojenská lékařka, sloužila i v Afghánistánu a dobře ví, jaké je to pracovat v drsných podmínkách s omezeným počtem zdrojů. Situace v Británii a ve světě je už natolik kritická, že se i ona rozhodla připojit k nespočtu zdravotníků promlouvajících k neukázněné veřejnosti, které dělá problémy dodržovat zavedené restrikce.

Oddělení plná jinak zdravých pacientů

„V nemocnici, konkrétně u nás na jipce, máme šestkrát více lidí než obvykle. Jedná se o pacienty s koronavirem a nejsou to senioři, většina z nich jsou lidé mezi 20 až 40 lety, jinak zdraví jedinci, kteří až dosud byli fit a v naprostém pořádku,“ sdělila tisku Jonesová. „Dávno jsme přesáhli kapacitu, jak oddělení, tak celé nemocnice,“ doplnila.

„Nemocnice jsou připravené na příliv pacientů, máme plán, jak se s návalem vyrovnat. Samozřejmě jako ostatní zařízení i naše nemocnice se potýká s nedostatkem. Nejde ale jen o ventilátory nebo ochranné oděvy, chybí nám zdravotnický personál,“ vysvětlila Jonesová. Velkým problémem Británie je podle ní neukázněnost občanů.

Lékařka: Nespoléhejte na to, že jste mladí a zdraví

„Zůstaňte doma, pokud nemusíte, neopouštějte své byty a domy. Ven byste měli chodit jen v těch nejnutnějších případech. Dodržování restrikcí značně sníží počet nakažených, omezení pohybu a shromáždění zamezí dalšímu šíření. Dodržujte to, věřte mi, cesta do obchodu pro toaleťák není životně důležitá,“ vyzvala Jonesová.

„Nespoléhejte na to, že se vám koronavirus vyhne, protože jste mladí a zdraví, jipku mám plnou mladých a jinak zdravých lidí, co se stejně nakazili. Skončíte stejně, jestli na sebe a na ostatní nebudete dávat pozor,“ navázala Jonesová. Lékařka nemá ani takový strach, že se sama v nemocnici nakazí.

Obchody jsou nebezpečnější než nemocnice

„Upřímně, víc se bojím, že to chytnu třeba na nákupu. Je prostředí, které se nedá kontrolovat. Nevíme, jak kdo si myje ruce, jestli používá dezinfekci a s kým byl v kontaktu,“ prohlásila. Jonesová se domnívá, že v rámci Velké Británie je Wales „dost napřed, hlavně v počtu denně prováděných testů“.

„Všichni odvádějí skvělou práci. Pacientům poskytujeme tu nejlepší možnou péči. Doufám, že budeme schopni v tom pokračovat i s nárůstem případů,“ podotkla Jonesová.

Koronavirus v Británii

Ze středy na čtvrtek zaznamenali Britové největší nárůst mrtvých, koronaviru podlehlo 563 lidí v jednom dni. Celkem v zemi zemřelo 2352 osob. Nejmladší britskou obětí je třináctiletý Ismail Mohamed Abdulwahab, nejstarší pak devětadevadesátiletý senior.

Video „Nevíme, jak dlouho musí praktikům vystačit pomůcky,“ které mají. Ordinování na dálku nyní považuje Šonka za nejbezpečnější. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Ruzovypanter ( 2. dubna 2020 21:37 )

Omladina se smala že stary konečně vychcípaji?
Tak si to užijte smradi!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud