Zákaz vycházení kvůli koronaviru? Žena z nahrávky se přihlásila policii, hrozí jí 8 let

Autor: sova, ČTK, simao - 
21. března 2020
21:31

Ženě, která se na internetu objevila v nahrávce o údajném plošném zákazu vycházení v Česku, který dle ní má být na spadnutí, hrozí podle Andreje Babiše (ANO) až 8 let vězení. Policie je na dobré cestě ji vypátrat, řekl premiér v sobotu odpoledne v rozhovoru s ČT. Advokátka ženy Eliška Vraná však ČTK sdělila, že se její klientka již sama přihlásila policii a rozhodně neměla v úmyslu děsit veřejnost. Její nahrávka prý byla soukromá.

Andrej Babiš (ANO) se proti audionahrávce, která naznačovala brzké nařízení zákazu vycházení, nejprve ohradil na facebooku: „Po Messengeru tady teď lítá klasická fake news, která bohužel už dost lidí vystrašila. Bohužel dobře udělaná. Audiozpráva, ve které říká mladá žena, že má informace ′od holčiny, která má mamku na ministerstvu′, že se chystá celková karanténa, vyhlašovat se bude z neděle na pondělí, bude taky armáda v ulicích, ulice se uzavřou a bude zákaz vycházení, že to má z první ruky. Je to nesmysl. Nic takového nikdy nebylo na stole.“

Babiš k tomu připomněl, že stejným klamem jsou dle něj slova o karanténě Prahy: „Dneska jsme už popřeli karanténu Prahy, a teď popíráme i tuto šílenou fake news. Prosím vás, nedělejte to, neděste lidi, není k tomu důvod. Nebuďte zlí. Děkuju moc.“

Policie uvedla na twitteru, že obsah nahrávky nese známky šíření poplašné zprávy. Upozornila také, že tento trestný čin je v době nouzového stavu země postižitelný vyšší trestní sazbou až osm let vězení. A tuto informaci v sobotu zdůraznil právě Babiš.

Babiš: Nesmysly, lež, určitě to neuděláme

Policie se podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka případem zabývá. „Vyšetřování je na počátku,“ uvedl s tím, že proto nebude k případu poskytovat žádné další informace.

„Jsou to nesmysly. Určitě to neuděláme. Opakovaně jsem to dementoval. Není to pravda. Není to pravda. Jsme v nouzi a je špatně, že takové zprávy vznikají. Jsou nepravdivé a vylhané,“ řekl v sobotu odpoledne Babiš České televizi.

„Naše opatření jsou na doporučení epidemiologů a chci apelovat na lidi, aby nevytvářeli a nešířili různé poplašné zprávy. Ta mladá dáma, která rozšířila tu poplašnou zprávu na sítích, spáchala trestný čin. A policie je na dobré cestě ji zadržet, hrozí jí až 8 let vězení,“ uvedl také premiér o ženě, která se však sama přihlásila policii.

Advokátka: Byla to soukromá nahrávka

Advokátka ženy Eliška Vraná ČTK sdělila, že její klientka se dnes po poledni sama přihlásila na policii na služebně v pražské Bartolomějské ulici, a policisté ji tedy nemusí hledat. Žena podle ní jednala v dobré vůli, její nahrávka byla soukromá a rozhodně neměla vyděsit veřejnost.

Kvůli nouzovému stavu policie ženu odkázala na elektronickou komunikaci. Advokátka proto zaslala řediteli Obvodního ředitelství Policie pro Prahu I. prohlášení, které poskytla i médiím. Zdůrazňuje v něm, že zpráva byla určena pro úzký okruh spolupracovníků, nikoliv pro další šíření ve společnosti. Byla navíc vytržena z kontextu a označena za poplašnou zprávu, což není, tvrdí Vraná.

„V České republice zatím funguje demokracie a svoboda slova, takže ji v žádném případě nenapadlo, že by si na nějaké informace sdílené do soukromé skupiny měla takto dávat pozor,“ zdůraznila advokátka.

Podle soudce jde o nebezpečnou situaci se zdravotními riziky

Na případ podezřelé nahrávky s poplašným obsahem se ČT ptala i předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry, prezidenta Soudcovské unie ČR Libora Vávry. Ten případ zhodnotil v obecné rovině.

„I nepodložené poplašné zprávy mohou být velmi přísně potrestány, a pro zejména ty citlivější z nás to skutečně může být velmi nebezpečná situace, takže doufám, že se to stávat nebude,“ řekl soudce.

„Pochopitelně mluvit potom o tom, jaký dopad na konkrétního pachatele by mohl mít trest, nebo vůbec jak by se rozhodovalo, to je předčasné, protože teprve by se muselo dokazovat, za jakých okolností, proč a jak ten člověk takovou nahrávku vyrobil,“ uvedl Vávra v České televizi a přidal varování.

Podle něj má totiž šíření poplašné zprávy s rozvojem informací podstatně větší dopad, než tomu bývalo v minulosti, a navíc je evidentní, že řada lidí je vystrašená z té situace už tak. „Každá další zpráva na ně může mít velmi fatální dopad, třeba i zdravotní,“ uvedl.

Video Češi jezdící během pandemie koronaviru do Německa a Rakouska za prací: Hamáček si chce posvítit na falešné pendlery - ČTK

franz ( 22. března 2020 07:55 )

To spáchala opravdu "hrozný zločin". Kde vlastně žiju.

HledacPravdy ( 22. března 2020 05:22 )

Já sem ňákej Jíra z Maršova, prej si vo nás řek, že doma žerem chrousty... teda vlastně Já sem ňákej Hamáček z Mladý Boleslavy, prej si o nás řekla, že chcem zavřít Prahu..

PetBuk ( 22. března 2020 03:54 )

Souhlasím,advokát za prachy obhajuje i takové čůzi a určitě blábol o soukromé zprávě je její rada FUJ!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!

verprag ( 22. března 2020 01:38 )

Všichny v cizině byli informování na mobily o 14denní karanténě. Tak by se jim měl dát postih a udělit pokutu minimálně 100 tis na osobu, jestli se u nich prokáže současně pohyb telefonu a použití karty. Kartu a telefon najednou určitě jednomu člověku nikdo nepůjčí. Ti co jezdí po Evropě a lyžovat do Alp, nejsou žádní chudáci, aby se od nich pokuta nevymohla!

11karel11 ( 22. března 2020 01:32 )

Ti co nedodržují příkazy vlády by měli být potrestáni, slovy nikdo nikoho nenakazí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud