Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 7°C

„Kde je lék pro tátu?“ naříká syn taxikáře. Muž nakazil sestřičky z Thomayerovy nemocnice

Aktualizováno -
22. března 2020
15:27
Autor: diz, ČTK - 
21. března 2020
15:48

Čtyři sestřičky v pražské Thomayerově nemocnici jsou nakažené koronavirem. U páté se čeká na výsledky. Dvě z nakažených přišly do kontaktu s taxikářem, kterého nemocnice původně přijala s diagnózou zápalu plic. Až v průběhu hospitalizace byl pozitivně testován na koronavirus. Momentálně je hospitalizovaný ve Všeobecné fakultní nemocnici a čeká na lék Remdesivir. Ten už zde přitom podle jeho syna měl dávno být, jenomže není.

Taxikář podle mluvčího nemocnice Petra Sulka při příjmu neměl cestovatelskou anamnézu. Zdravotníci k němu nepřistupovali jako k možnému nakaženému. „Pacient byl na ambulantní oddělení přijat s podezřením na zápal plic. Ten záhy potvrdil jak rentgen, tak i laboratorní výsledky. Během hospitalizace došlo ke zhoršení stavu, proto byl testován na koronavirus, který se bohužel prokázal, a tak po domluvě s Všeobecnou fakultní nemocnicí byl převezen tam,” uvedl ve Blesk.cz mluvčí.

Postup nemocnice kritizují příbuzní taxikáře. Ti Blesku mimo jiné sdělili, že měli podezření na nákazu koronavirem už při převozu - nikdo je ale nebral vážně. „Tamní lékařka mu odmítla udělat test s tím, že má podezření na zápal plic, a hospitalizovala ho na běžném oddělení s normálními pacienty. Než se tátův zdravotní stav zhoršil, normálně chodil po chodbách a používal i sdílenou toaletu, která nebyla jen pro pokoj, ale venku na chodbě,” popsal syn nakaženého taxikáře Marek Markovič.

Když se u něj nákaza potvrdila, nemocnice přijala preventivní opatření - nicméně pozdě bycha honit. „Pacient byl bariérově izolován, aby nedošlo k šíření viru do jeho okolí, nicméně tím, že se koronavirus prokázal až zpětně, je nyní oddělení, v němž ležel, a to včetně pacientů, sestřiček, lékařů a veškerého zdravotnického personálu, který s ním přišel do kontaktu, v preventivní karanténě,“ uvedl Sulek ve středu 18. března.

Že by se na zhoršení jeho zdravotního stavu podepsala špatně zvolená léčba, Sulek odmítá. „Pokud by byl pacient od začátku pozitivní na koronavirus, tak u něho přijatá a poskytnutá léčba související se zápalem plic by byla prakticky shodná,” uvedl mluvčí.

Jediná naděje

Zdravotní stav taxikáře se od převozu do VFN příliš nezměnil. „Včera večer to bylo hrozně špatné. Dneska, když jsem volala, tak pan doktor mi řekl, že se to trošičku zlepšilo,“ uvedla pro TV Prima snacha taxikáře, paní Michaela. „My čekáme spíš jenom na ten lék. Já vím, že mu nemusí pomoct vůbec, ale pro nás je to vlastně taková naděje, aspoň jediná.“

Marek Markovič, syn nakaženého řidiče taxi služby, má ze zprávy, že se jeho otec dočká léku, radost. Marek Markovič, syn nakaženého řidiče taxi služby, má ze zprávy, že se jeho otec dočká léku, radost. | zdroj: TV Prima Velké Zprávy

Jenomže lék, o který VFN požádala, je zatím v nedohlednu. „Řekli, že ten lék už je na cestě, že za 10 hodin dorazí a že pak ho dají tátovi. Teď už je to nějaký třetí čtvrtý den a po tom léku se slehla zem. Co se stalo?“ podivoval se v televizi taxikářův syn.

Čtyři sestry nakažené, jedna nejistá

Nepříjemným důsledkem pro nemocnici jsou čtyři nakažené sestry koronavirem, a jedna pravděpodobně nakažená. Ve dvou případech je zřejmé, že zdrojem nákazy byl právě taxikář. S odkazem na sdělení tamního náměstka pro léčebnou péči Petra Čecha to uvedla Česká televize. „Jedna je ještě poslána na konfirmaci. To znamená, že ten vzorek je zatím sporný, ale stavíme se k ní, jako by byla pozitivní,“ řekl Čech.

Ostatní pacienti jsou negativní

Z testování příznivěji vyšli pacienti, kteří s nakaženými sestřičkami přišli do styku na oddělení následné péče. Všech 25 pacientů bylo na koronavirus testováno negativně, uvedl v neděli Petr Sulek. Dalších 26 zdravotníků, kteří přišli do kontaktu s nakaženým taxikářem, je nadále v karanténě, avšak ani v jejich případě testy zatím nákazu koronavirem neprokázaly.

0703 ( 23. března 2020 16:49 )

A že se nakazili ještě sestřičky, tak to bude jistě vina toho taxikáře, teď jsem to psal vedle. Vláda v tom udělala i s doktory bordel. Netestuje se nikdo jen s příznaky ! Proč? Krom vlády a hradu nemá skoro nikdo schválené a účinné ochranné prostředky!! V čr žije 10,65 mil lidí z toho je otestovaných 17377 lidí, a né ti co uvádí příznaky a nikde necestovali, to se potom může vláda chválit jaký má úspěch. Lidi co dojeli z Itálie po 73. do karantény co dojeli ze 14 vybraných zemí, přesto že tam už k 7.3. bylo 1100 lidí nakažených /ve švýcarsku/ a dojeli 8.3 až 12.3. do karantény nemuseli a roznášeli a roznáší to dále. Proto taky vláda nakoupila v číně testy které nefungují, aby ukázala jak to zvládá no bohužel Ostrava si jim na to dovolila přijít. Tak takto to je v čr. Kdo to nepochopil je ovčan a bude nosit v boji proti CV zvonec. poslední záchrana pro ovčany čr.

Jaroslav Beenei ( 22. března 2020 19:39 )

Koukám,že se v Blesku boji napsat pravdu o tom jestli vůbec nějaký lék přijde. Všude jen mlžení. Je vidět jak záleží na prostých lidech. Kdyby tam ležel někdo z těch zazobancu ,tak by už lék byl dávno tady. Ale bohužel tyhle orgány jsme si tam vybrali sami. Jsem zvědavý při dalších volbách,jak budou všichni slibovat změny a my jim opět naletime. Spíše na rozprodávání českých státních rezerv,by se měli zaměřit na to aby se navyšovali. A hlavně by si to měli řídit Češi a ne aby nám to diktoval Slovák ,který má ve (svereneckem fondu) hromadu firem a tím vlastně pomalu a jistě převádí státní do soukromého. Ani se nedivím,že nechce odstoupit,protože dokud tam je ,tak si může hlídat co vyleze na povrch. To se asi budeme divit,až tam skončí.

verka1 ( 22. března 2020 18:24 )

Ivana Trumpová u prezidenta nebo Havlová má kontakty.

kralovna-vsech-mori ( 21. března 2020 21:20 )

Zle mu nebylo z hodiny na hodinu. Takže měl sedět na pérdeli doma a ne vozit lidi v taxíku.

zada ( 21. března 2020 20:59 )

amící nespěchaj, to není čína..... holt amící si na reklamu potrpí na prosby taktéž!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa