Nejtěžší období v historii pražských hasičů: Nakažených je už 31, dalších 100 je v karanténě

Aktualizováno -
26. března 2020
10:54
Autor: luv, diz - 
20. března 2020
11:48

Pražský hasičský sbor čelí nejzávažnější výzvě za dobu jeho 165leté historie. Momentálně je už 31 hasičů nakažených koronavirem, z nichž jeden skončil v nemocnici. Dalších 100 hasičů je v preventivní karanténě. Hasičský záchranný sbor si přitom jako jedna ze složek integrovaného záchranného systému (IZS) nemůže dovolit prakticky žádné úlevy. Pražský hasičský sbor má zhruba 850 členů.

Hasiči v těchto vypjatých dnech jedou kvůli koronaviru naplno. K pondělnímu ránu mělo 20 z nich potvrzenou nemoc Covid-19, dalších 100 je v karanténě. V úterý jich bylo už 31.  „Necelých 200 lidí jsme do této chvíle otestovali, 100 hasičů je v karanténě. Za poslední dva dny se počet nakažených hasičů nezvýšil,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ve čtvrtek.

„Jedeme na minimální stav. Některé hasiče máme v tzv. zásobníku, jsou doma, nikam nechodí, aby byli zdraví a aby doplnili stavy,” řekl Kavka už v sobotu.

Podle ředitele pražských hasičů Romana Hlinovského se nakazili venku při zásazích, kde je velké riziko. „Problém je, že když to dostane jeden hasič, ti, kteří se s ním setkali, musí do karantény, uvádí Hlinovský.„Máme připravený tříkrokový plán, jak fungovat. Počítáme s tím, že karanténu naplníme beze zbytku. Zatím jedeme v režimu směna v práci, dva dny volno,“ popisuje Hlinovský, který se připravuje na nejhorší. 

Počet hasičů ve směně, kterou v obvyklém provozu slouží asi 180 lidí, snížili pražští hasiči na zhruba 120. Dalších 60 hasičů je připraveno v záloze. Vládní opatření proti šíření koronaviru včetně omezení volného pohybu lidí totiž snížila počty výjezdů. „Když je někde nějaká událost, využíváme také dobrovolné hasiče,“ dodal Kavka. Příslušníkům sboru podle něj pomáhají tři až čtyři jednotky dobrovolných hasičů každý den. Jsou připraveny na svých stanicích na výjezdy. Pražský hasičský sbor má celkem 850 příslušníků.

Pražští hasiči se v současných dnech potýkají s bojem proti koronaviru, kritickou situaci řeší společně s pražským magistrátem a dalšími složkami IZS: Zajišťují podporu a dekontaminaci odběrové sanitky nebo staví odběrová místa v Praze.

„Situace je vážná. Vedení sboru a všichni naši příslušníci a zaměstnanci dělají maximum, abychom situaci zvládli, zachovali akceschopnost a chránili obyvatele Prahy,“ uvedl v pátek mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. „V terénu, na stanicích i na operačním středisku slouží naši lidé ve speciálním režimu. Nonstop zasedá náš štáb,“ dodává k aktuální situaci.

Použijí dezinfekční mlhu

Proto, aby hasiči toto náročné období zvládli, museli přistoupit k řadě nejrůznějších opatření. Eliminovat rozšíření nákazy koronavirem se snaží tím, že omezují styk mezi jednotlivými stanicemi na nezbytné minimum, striktně také izolovali operační středisko, aby tam nezanesli nákazu.

V těchto dnech jednají hasiči také s Prahou o novém dezinfekčním zařízení. To vyrábí dezinfekční mlhu kontinuálně, nebude tak třeba zavírat stanice nebo omezit jejich provoz. Momentálně hasiči totiž používají ionizátor, po jeho použití se ale musí stanice na nějakou dobu uzavřít. Kvůli dezinfekci se zavřela stanice v Krči a hasičům bude zpřístupněna až zítra ráno v 7 hodin.

Hasiče podporuje mnoho lidí i firem, kteří jim nosí nejen roušky, ale i jídlo a pití. „Chtěl bych poděkovat všem našim příslušníkům a zaměstnancům a také firmám i soukromým osobám, které nám vyjadřují podporu," děkuje Kavka.

abaron ( 20. března 2020 14:46 )

adrenalín

abaron ( 20. března 2020 14:42 )

a aby toho nebolo málo ja mám TETANIU tak problémy sa prejavili akože porážka

Náhla strnulosť alebo ochabnutosť tváre, ruky, nohy, najmä, ak k nej dochádza iba na jednej strane tela. - prsty ma svrbeli
ruku nebolo možné zdvihnúť a noha neposlúchala na ľavej strane
Náhla zmätenosť, sťažená alebo nezrozumiteľná reč.= drevený jazyk+ točenie sa hlavy §
Náhle zhoršené videnie postihujúce jedno alebo obe oči.
Náhla prudká bolesť hlavy bez zjavnej príčiny. = studené obklady aby si to predsa len nerozmysleli žili že prasknú

abaron ( 20. března 2020 14:27 )

mne sa to stalo včera v mhd, že sedím a zrazu pomaly sa mi nechcelo dýchať ... žiadne také zdvihnúť zadok a postaviť sa alebo presadnúť ... vydržať domov aj keby tam mal pobehovať = byť pri vedomí a chcení ísť domov. a hlava nehlava že sa točí kto má na čo ako je silný tak ja rýchla chôdza niekoľko zastávok električiek hore dole. slabli mi svaly tak je bolo treba rozhýbať a spevniť - nezlyhávajú nevysielajú signály tam kam majú . niečo ako meditujúci mních keď dýcha do seba ale ten to má pod kontrolou . Pa a držte sa ...

Ewwa ( 20. března 2020 14:00 )

Držíme a moc děkujeme!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud