Medvěd v Rumunsku napadl zahraničního motorkáře: Cizinec útok nepřežil

Na horské silnici Transfagarasan v Rumunsku došlo k tragédii – medvěd napadl zahraničního motorkáře. Útok cizinec nepřežil. Jde o další z řady případů střetů lidí s přemnoženými medvědy, jejichž počet v Rumunsku podle nové studie výrazně překračuje ekologickou kapacitu. Vláda plánuje zpřísnit zákony i rozšířit povolený odstřel.
Na populární rumunské horské silnici Transfagarasan napadl medvěd zahraničního motorkáře, který útok šelmy nepřežil. Ve čtrvtek 3. července o tom bez uvedení identity cizince informovala agentura DPA s tím, že je to v této zemi další případ střetu člověka s medvědem. Rumunsko se v poslední době často potýká s takovými případy.
V Rumunsku žije podle zatím nedokončené studie výzkumného lesnického ústavu nejspíš až 13 000 medvědů hnědých, což je téměř dvojnásobek proti původním odhadům. DPA poznamenala, že za ekologicky přijatelnou se v Rumunsku považuje populace nejvýše 4000 medvědů.
Média už v dubnu informovala, že Rumunsko čelí krizové situaci, protože mnozí medvědi se naučili žít v blízkosti lidských sídel díky snadnému zdroji potravy v podobě zbytků a odpadků. Tato zvířata za posledních 20 let podle údajů ministerstva životního prostředí zabila 26 lidí a 274 dalších těžce zranila.
Oficiální činitelé slibují zavést nové zákony, které by místním komunitám umožnily zakročit. Vláda v loňském roce více než zdvojnásobila na 481 kusů povolený odstřel medvěda hnědého, který je v EU chráněným druhem.
O rok dříve zaznamenaly úřady více než 7500 tísňových volání kvůli výskytu medvěda. Tento počet byl více než dvojnásobný v porovnání s rokem 2022.
Medvídek měl hlad, tak přišel k člověku pro papů, ten mu nic nedal, tak si trochu líznul a teď ho chtějí zavraždit. Neměli by se lidé chovat také tak k imigrantským islámským vrahům, které do Evropy natahala mamá Merkel ?