„Jdi si lehnout, miláčku, neumřu.“ Záchranář (†47) konejšil ženu, boj s koronavirem prohrál

Autor: Darina Jíchová - 
16. března 2020
10:35

Italský záchranář Diego Bianco (†47) jezdil se sanitkou pro nemocnici v severoitalském Bergamu, při výkonu své práce se nakazil smrtícím koronavirem. Muž až do poslední chvíle zůstával optimistický. „Jen si běž lehnout, cítím se dobře. Neboj, neumřu,“ tohle byla jeho poslední slova, se kterými se rozloučil s manželkou Maruskou Capoferriovou. Během noci se jeho stav ale rapidně zhoršil, a nakonec boj s nemocí prohrál. Záchranář po sobě zanechal ženu a osmiletého syna Alessia, informoval list The Mirror.

„Jdi si klidně lehnout, miláčku, já se jen potřebuju dobře uvelebit, než usnu,“ řekl Bianco v noci ze soboty na neděli své manželce. Muž zůstával v domácí izolaci v jejich rodinném domku, s manželkou, která vypomáhá u italského Červeného kříže, přísně dodržovali karanténu, aby se nákaza nešířila.

Koronavirus způsobující nemoc Covid-19 se u něj potvrdil ve čtvrtek 12. března. Onemocnělo také několik jeho kolegů, nikdo však nečekal, že by nemoc mohla mít tak rychlý průběh.

Manželka se ho marně snažila oživit

Capoferriová uvedla, že usínali dost pozdě, kolem půl čtvrté ráno. „Posílal mě si lehnout, s tím, že si jen najde pohodlnou polohu. Ptala jsem se proč? A taky jestli si myslí, že umře. Usmál se na mě a řekl, že ne,“ sdělila Italka místnímu deníku L´Eco di Bergamo. Manželé od chvíle, kdy se u něj objevily příznaky, spali v oddělených ložnicích.

Manželka šla Bianca v půl šesté ráno zkontrolovat, v tu dobu byl už jeho stav kritický, měl problémy s dýcháním a dostal infarkt. Capoferriová zavolala záchranku, manželovi poskytla okamžitou pomoc a začala s masáží srdce. Na pomoc jí přišla i sousedka, která je zdravotní sestra, na příjezd sanitky čekaly 20 minut. Po celou dobu se ženy snažily Bianca oživovat.

Smrt přišla po pár dnech

„Neměl žádné zdravotní potíže, které by mohly průběh nemoci tak urychlit,“ vypověděla Capoferriová. „Celý život zasvětil pomoci druhým, bylo to jeho poslání,“ pár se seznámil před 15 lety, kdy oba pracovali jako dobrovolníci u Červeného kříže.

„Horečku dostal minulý týden, v sobotu 7. března. Teplota mu náhle vyletěla na 39 stupňů, ve čtvrtek mu testy potvrdily, že jde o ten nový koronavirus. Výjezdní místo sanitek, kde má základnu, bylo minulý týden uzavřeno a celé vydezinfikováno, nebyl totiž jediný, u koho se objevily příznaky,“ vysvětlila Capoferriová.

„Jako záchranáři jsme pod neustálým dohledem, chodíme na pravidelné prohlídky. Diego byl zdravý a fit a nemoc ho zabila za necelé dva dny,“ uvedl jeden z Biancových kolegů Davide Brescancin. „Znepokojuje nás, že jako záchranáři a saniťáci jsme doslova necháni napospas nemoci. Potřebujeme lepší opatření, která by zahrnovala ochranu lékařů, záchranářů, sester, nemocničního personálu i samotných pacientů,“ prohlásil Brescancin.

Video Drsné záběry utrpení při koronaviru: Takhle vypadají těžké případy, pacienti hledají úlevu na břiše - Reuters, LA7 PIAZZAPULITA

Stovky nakažených zdravotníků

„Diego byl trénovaný profesionál, byl to záchranář, který vždycky užíval všechny ochranné prostředky, které měl k dispozici. Nepatřil do ohrožené skupiny, neměl žádné zdravotní problémy. Je jedním ze 700 lékařů, sester a dalšího zdravotnického personálu, kteří se nakazili,“ reagoval mluvčí zdravotnických odborů Adl Cobas Lombardia Riccardo Germani.

Než se stal ambulantním záchranářem, pracoval jako ošetřovatel v domově důchodců, kde před ním pracoval i jeho otec. „Byl velmi klidný, nepanikařil ani při vážných situacích,“ vzpomínají na něj bývalí kolegové.

Koronavirus v Itálii

Itálie je z evropských států nejhůře postiženou zemí, koronavirus si zde k pondělí 16. března vyžádal již 1809 obětí, aktuální bilance uvádějí, že je v Itálie přes 24 tisíc nakažených. Přes 2 tisíce osob se podařilo vyléčit, nejmladší obětí nákazy byl osmatřicetiletý muž.

Italská vláda zavedla přísná opatření, včetně celonárodní karantény. Premiér Giuseppe Conte oznámil, že dělají všechno pro to, aby zamezili dalšímu šíření nemoci.

Jan Brandis ( 17. března 2020 09:44 )

By mne zajímalo proč nemůžu napsat příspěvek k tý komediantce Havlový, ale tady k nějakýmu Italskýmu přiblblu bez problémů 🤔

jelenovi ( 16. března 2020 23:18 )

Skvela myslenka, mit v tak kriticky situaci jeste nefunkcni vladu. Ses uplnej genius

1xTomasx1 ( 16. března 2020 21:25 )

Lidi buďte klidní. Krematoria se zavírat nebudou, o to se vláda už postarala, Tak co řešíte, maximalně umřete. Co byste od těchto jelit čekali, že něco zařídí a budou na něco připraveni? DEMISE VLÁDY MÁ NA RUKOU VAŠI KREV!

koronavirus ( 16. března 2020 18:10 )

ajó, sorry, bylo na mě asi moc složité po ránu

Bystrozraky ( 16. března 2020 15:20 )

To není možné, nás tady oblbovali, že Itálie jak je vyspělou zemí. O ostatních nám vykládal nějaký Havel pohádky. Tak to tedy je?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud