Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Koronavirus ONLINE: 2942 případů za středu. A Plaga chce upřesnění pro školky i 2. stupeň

Aktualizováno -
22. dubna 2021
13:52
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Epidemie koronaviru v Česku slábne, ve středu přibylo 2942 nových případů nákazy. Obchody otevřou nejpozději 3. května. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) žádá, aby otevření školek v regionech od 26. dubna upřesnilo ministerstvo zdravotnictví již dnes, školky potřebují čas na přípravu, uvedl. Vedle toho požaduje, aby od 3. května začala rotační výuka na 2. stupni ZŠ v regionech s nízkým výskytem nákazy. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

  • Česko hlásí k 22. dubnu 28 787 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 612 832, vyléčených pak 1 520 263 a vykázaných očkování 2 647 527. V nemocnicích je 3909 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
  • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
  • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
  • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
  • Minulostí už je rovněž uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
  • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
13:52
22. 4. 2021

Zatím 37 pacientům s přidruženými zdravotními problémy podala Fakultní nemocnice Brno proti covidu-19 lék Regeneron. Novinářům to dnes řekl přednosta infekční kliniky Petr Husa. Stav pacientů, kteří lék dostali, se podle něj s výjimkou jednoho zlepšil, někteří čekají na dokončení léčby. Zařízení má dostatečné zásoby léku, oslovilo proto i praktiky, aby do nemocnice posílali pacienty, pro které je vhodný. Lék by měl pomoci lidem s covidem-19, kteří mají například cukrovku, jsou po transplantaci nebo mají onkologické onemocnění.

„Začínali jsme 1. dubna. Dali jsme to 37 pacientům. V první fázi deseti. Kromě jednoho, který zemřel na onkologické onemocnění, se stav zlepšil. U ostatních čekáme na dokončení léčby,“ uvedl přednosta. Dodal, že takzvané monoklonální látky v léku se navážou na virus a zabrání mu vniknout do postižených buněk, nejvíce do dýchacího traktu, který covid postihuje.

13:25
22. 4. 2021

Fakultní nemocnice Hradec Králové chystá pro očkování veřejnosti otevření třetího očkovacího místa. Bude v Pavilonu profesora Bašteckého, kde zdravotníci zatím očkují pouze chronicky nemocné pacienty. Otevření třetího očkovacího místa bude závislé na dodávkách vakcín, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Nemocnice je největším očkovacím centrem v Královéhradeckém kraji.

Ve fakultní nemocnici začalo očkování 2. ledna a dosud nemocnice lidem podala přes 50.200 dávek vakcín. Očkování veřejnosti spustila nejprve v přízemí pavilonu interních oborů a od 6. dubna i v ambulancích v Pavilonu akademika Bedrny. Dosud nejvíce dávek nemocnice podala v neděli 18. dubna, a to 1401. Cílem nemocnice je očkovat přes 30.000 dávek vakcíny měsíčně.

13:17
22. 4. 2021

Ministr školství Robert Plaga by chtěl, aby od 3. května začala rotační výuka na 2. stupni základních škol v regionech s nízkým výskytem nákazy covidu.

13:02
22. 4. 2021

Panamerická zdravotnická organizace (PAHO; též OPS) varovala před falešnými vakcínami proti covidu-19, které se prodávají na černém trhu v některých zemích Latinské Ameriky. OPS zmínila konkrétně Mexiko, Brazílii a Argentinu. Americký deník The Wall Street Journal ve středu napsal, že firma Pfizer objevila falešné vakcíny i v JAR, Číně či Polsku.

„Máme informace z Mexika, Argentiny a Brazílie, že některé dávky vakcíny nabízené na sociálních sítích a černém trhu jsou falešné,“ varoval ve středu na pravidelné týdenní tiskové konferenci Jarbas Barbosa, zástupce šéfky OPS. Podle něj se na černém trhu prodávají falešné přípravky, které nejsou vakcínami, nebo také vakcíny, které nebyly správně skladované.

12:58
22. 4. 2021

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce, aby ministerstvo zdravotnictví nejpozději dnes vyjasnilo, ve kterých regionech se od pondělí otevřou školky pro všechny děti. Dnešek je podle Plagy hraniční pro to, aby se školky mohly na obnovení provozu od pondělí připravit. Ministr to uvedl ve vyjádření, které ČTK poskytla jeho mluvčí Aneta Lednová. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že definitivní rozhodnutí, ve kterých regionech školky od 26. dubna otevřou, oznámí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek kolem 13:00. Ministr zdravotnictví pak ale na twitteru napsal, že rozhodnutí oznámí už ve čtvrtek, jakmile bude mít aktuální data.

12:38
22. 4. 2021

Syrská vláda dnes obdržela z programu COVAX určeného chudým zemím 203.000 dávek vakcíny proti covidu-19. V Damašku to oznámil ministr zdravotnictví Hasan Ghabbáš.

Jde o očkovací látky firmy AstraZeneca a na území kontrolovaném vládou jimi budou přednostně naočkováni zdravotníci, starší lidé a pacienti s chronickým onemocněním. Sýrie chce do konce roku naočkovat 20 procent obyvatel.

12:36
22. 4. 2021

Německo chce nakoupit 30 milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19. Dnes to prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, který je na návštěvě Moskvy. Ruský preparát ještě není v Evropské unii schválen, ale o povolení se uchází.

„Chceme koupit třikrát deset milionů dávek Sputniku V, a to v červnu, v červenci a v srpnu,“ řekl. „Podmínkou je schválení evropskou lékovou agenturou,“ dodal.

12:35
22. 4. 2021

Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR) vyzvalo vládu, aby ve školách zastavila testování antigenními testy, které považuje za nefunkční, a nahradila je neinvazivními PCR testy. Současně s přechodem ke spolehlivějším PCR testům by měla ministerstva zdravotnictví a školství podle sdružení přehodnotit povinnost nosit na základních školách roušky, a to alespoň na prvním stupni.

Výsledky po prvních třech kolech testování ve školách ukázaly, že antigenní testy nejsou schopné zachytit nakažené děti, pokud nejsou nositeli vysoké infekční nálože, uvedlo sdružení v dnešní tiskové zprávě. Připomnělo, že testování musí školáci a pedagogové absolvovat dvakrát týdně, i přesto musí nosit po zbytek výuky roušky.

„Žádáme vládu, aby zastavila testování antigenními testy, zajistila pro školy testování prostřednictvím neinvazivních PCR testů, které jsou přesnější, cenově srovnatelné s antigenními testy (při antigenním testování dvakrát týdně) a umožňují snížit frekvenci testování na jednou týdně,“ uvedlo SMS ČR. Dostupné neinvazivní PCR testy jsou podle zástupců obcí navíc jednodušší na obsluhu než doposud využívané antigenní testy. PCR testy by měl zajistit a uhradit školám stát.

12:28
22. 4. 2021

Kvůli koronavirové epidemii a s ní spojeným zvýšeným pobytem lidí v on-line prostoru stoupl počet hackerských útoků na organizace i běžné uživatele. Útoky jsou navíc čím dál sofistikovanější, informovala ČTK Česká bankovní asociace. Zatímco v případě institucí dochází zejména k únikům osobních a obchodních dat, u obyčejných lidí se útočníci zaměřují nejčastěji na zcizení peněz na bankovních účtech nebo citlivých dat, například přihlašovacích údajů. Kromě phishingových útoků se navíc čím dál častěji objevuje i tzv. vishing, kdy se s uživatelem spojí útočník napřímo telefonicky a vydává se za zástupce banky.

„Podle dostupných dat začalo během pandemie nově pracovat z domovů 40 procent zaměstnanců, u některých firem pracují v současnosti z domova téměř všichni zaměstnanci. Z technologického hlediska je nutné zpřístupnit na dálku různé interní systémy a data, což umožňuje několik technologií, například VPN (virtuální privátní síť) nebo protokoly pro vzdálenou správu RDP,“ uvedl předseda komise ČBA pro bankovní a finanční bezpečnost Petr Barák.

12:06
22. 4. 2021

Druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 jsou očkováni lidé zhruba v polovině pobytových sociálních služeb v Ústeckém kraji. Výrazně se snížila nemocnost personálu. Armáda pomáhá už jen v jednom zařízení. Řekla to Petra Lafková, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu.

První dávku vakcíny dostali všichni zaměstnanci a klienti pobytové péče, kteří o to měli zájem, do konce března. V Ústeckém kraji je u 85 poskytovatelů pobytové péče 11.000 klientů a zaměstnanců. „Předpokládáme, že očkování druhou dávkou skončí v červnu,“ uvedla Lafková.

12:01
22. 4. 2021

Všichni zájemci o očkování proti covidu by mohli být v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) naočkováni nejpozději do konce srpna. Do konce června by vakcínu mohlo dostat přes 5,6 milionu obyvatel. Babiš to řekl na tiskové konferenci. Uvedl, že se nyní připravuje očkovací strategie i pro roky 2022 a 2023.

„Očkujeme na maximum možného a je velká naděje, že do konce června budeme mít naočkováno víc než 5,6 milionu našich spoluobčanů. Doufejme, že naočkujeme všechny zájemce nejpozději do konce srpna,“ řekl Babiš.

11:56
22. 4. 2021

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

To, že viry přirozeně mutují, je samozřejmé, proto se takový vývoj týká i koronaviru. „U něj registrujeme přes 12.000 mutací, většina z nich se ale biologicky neprosadí,“ řekl Montgomery, který stojí i v čele Stálého výboru evropských lékařů (CMPE). „Některé jsou ale úspěšné, máme jihoafrickou mutaci, britskou nebo indickou. Mám velké obavy z toho, že vznikne varianta, která bude nejen vysoce infekční, ale která bude i více smrtící,“ uvedl.

11:24
22. 4. 2021

Zhruba dvě pětiny Čechů přišly kvůli epidemii koronaviru o někoho známého ze svého okolí. U 15 procent lidí přitom zemřel někdo z rodiny, a to i širší. Svého velmi blízkého, jako například rodiče, prarodiče, sourozence nebo děti, ztratilo šest procent občanů. Pětina lidí, kteří se setkali s úmrtím někoho z okolí v souvislosti s nemocí covid-19, pak uvedla, že zemřelými byli známí a u osmi procent to byli kolegové a přátelé. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury NMS Market Research, která jeho výsledky poskytla ČTK.

11:12
22. 4. 2021

Počet úmrtí spojených s covidem-19 přesáhl v Rakousku hranici 10.000. Za posledních 24 hodin stoupla bilance o 29 na celkových 10.026. Kromě toho za uplynulý den přibylo 2405 nových případů koronavirové nákazy. Počet hospitalizovaných s covidem-19 ovšem v zemi dále klesá, informovala dnes agentura APA. Ve srovnání s Českem má o něco méně lidnaté Rakousko zhruba třikrát méně mrtvých.

První oběť covidové epidemie zaznamenalo Rakousko 12. března 2020. Od té doby uplynulo 406 dní, kdy v průměru denně umíralo bezmála 25 lidí s covidem-19. Na 100.000 obyvatel zemřelo v Rakousku 112,6 lidí nakažených koronavirem.

11:06
22. 4. 2021

Brno dostalo 2800 respirátorů jako dar od spřáteleného tchajwanského města Taoyuan. V tiskové zprávě to uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Respirátory půjdou do oblasti sociálních služeb.

Podle Vaňkové navázalo Brno spolupráci s Taoyuanem, rozsáhlou metropolí na severu Tchaj-wanu, loni v listopadu. Při posledním on-line rozhovoru v březnu Brnu tamní primátor za své město nabídl pomoc při zvládání pandemie covidu-19 ve formě respirátorů FFP2. „Přijímáme je a jsme velmi vděční za tento velkorysý dar,“ řekla Vaňková (ODS). Dodala, že se těší na spolupráci, protože i Brno má jistě co nabídnout.

10:54
22. 4. 2021

Česko může získat na posílení zdravotnictví a snížení dopadů covidové epidemie z unijního programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Sumu musí vyčerpat do konce roku 2023. Peníze se využijí na rozvoj a modernizaci nemocnic, jednotek intenzivní péče, hygienických stanic či péče o pacienty s rakovinou a seniory. Na tiskové konferenci program představili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

10:40
22. 4. 2021

Při otevírání podle epidemické situace v okresech by mohly děti znovu do mateřských škol i v částech Plzeňského, Středočeského a Libereckého kraje.

10:31
22. 4. 2021

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný se vrátí do Fakultní nemocnice Brno, kde byl před nástupem na ministerstvo náměstkem pro Dětskou nemocnici. Nyní čerpá dovolenou. ČTK to řekla mluvčí fakultní nemocnice Veronika Plachá.

Blatný byl ministrem zdravotnictví za ANO od 29. října do 7. dubna. Odvolal ho premiér Andrej Babiš (ANO) a zdůvodnil to tím, že se s ním rozcházel v názoru, jak by měl resort fungovat. Blatného nahradil Petr Arenberger.

Podle Plaché má nyní Blatný volno a vrátit by se měl po měsíci nebo v červnu. „Návrat do nemocnice byl domluvený. Vědělo se, že jde na ministerstvo maximálně do voleb,“ uvedla Plachá. Volby do Sněmovny jsou letos v říjnu.

Blatný před odchodem do vlády působil jako zdravotnický náměstek pro Dětskou nemocnici. Je také primářem oddělení dětské hematologie a biochemie.

10:22
22. 4. 2021

Školní statek v Humpolci čeká na návrat žáků k praktické výuce. V době jejího omezení kvůli koronaviru musel péči o zvířata, zejména o koně, zajišťovat prostřednictvím brigádníků. ČTK to řekl ředitel statku Jan Mácha.

„Zase nám pomohlo to, že byly některé podniky v Humpolci zavřené, takže lidé z podniku, když nechodili do práce, nám šli pomáhat s ošetřováním koní, takže jsme to zvládli. Bylo to tedy finančně náročnější, ale všechno přežilo a doufáme, že už je pandemie na ústupu a že už se k tomu nevrátíme,“ řekl Mácha.

10:04
22. 4. 2021

Evropská komise připravuje žalobu proti společnosti AstraZeneca za zpoždění dodávek vakcín proti covidu-19, napsal ve středu večer server Politico s odvoláním na pět unijních diplomatů. O záměru dnes informovala také agentura Reuters. Cílem je zajistit, že AstraZeneca ve druhém čtvrtletí dodá slíbený objem očkovacích látek.

Komise možnost právních kroků projednala na středečním setkání velvyslanců, kde většina zemí EU vyjádřila podporu žalobě proti firmě AstraZeneca. Diplomat citovaný serverem Politico uvedl, že smyslem soudního řízení je uložit společnosti AstraZeneca povinnost poskytovat dávky stanovené v její smlouvě s EU. Přítomní se podle něj také dohodli, že členské země se musí vyjádřit do konce tohoto týdne, zda se k právním krokům připojí, píše Politico.

9:44
22. 4. 2021

Riziko nákazy koronavirem při venkovním sportu je mizivé, zjistil průzkum, který na žádost skupiny Restart provedla Fotbalová asociace ČR (FAČR). Minulý týden se do něj zapojilo 3248 klubů z osmi převážně kolektivních sportů. Z celkových 37.134 sportovců bylo na covid-19 pozitivních 246 aktivních hráčů, což je 0,66 procenta. Jen pětadvacet z nich ale uvedlo, že se nakazilo právě při tréninku. To je 0,07 procenta ze všech hráčů, kteří se do tréninků v období od 12. do 18. dubna zapojili.

Průzkum se konal v první týden uvolnění amatérských sportovních tréninků za přísného omezení maximálně šesti sportujících dvojic s desetimetrovými rozestupy mezi sebou. „Stát nám podobná data doposud nebyl schopen předložit, tak jsme provedli vlastní průzkum. Výsledky nejsou pro nás překvapivé, podobná čísla vycházela také v jiných zahraničních studiích. Organizované tréninky na venkovních hřištích jsou bezpečné a pro děti v současné době nutné,“ uvedl v tiskové zprávě Antonín Plachý, vedoucí úseku trenérů FAČR.

9:39
22. 4. 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spustilo příjem žádostí do programu Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za březen. Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka budou moci o dotace žádat do 21. května. Na podporu je připraveno 126 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

9:36
22. 4. 2021

„Česká stomatologie je druhý nejpostiženější obor hned po lázních,“ uvedl  na tiskové konferenci prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Lázně ale podle něj mají pomoc od státu, narozdíl od stomatologie. Zároveň zdůraznil, že stomatologická péče v Česku a na Slovensku se během pandemie, narozdíl od jiných států EU, nezastavila.

9:16
22. 4. 2021

Ve Středočeském kraji ve středu přibylo 272 nakažených covidem. Oproti minulému týdnu je to o 169 případů méně. Lidé dostali 284.844 dávek očkování.

8:41
22. 4. 2021

Americký stát Severní Dakota pomůže s očkováním kanadských řidičů kamionů přejíždějících hranici s provincií Manitoba. Na rozdíl od USA Kanada v očkování zaostává a nabídnutá pomoc by se mohla týkat až 4000 řidičů.

Později by se mohl program rozšířit na pracovníky energetického průmyslu, kteří často přejíždějí hranici, uvedla kanadská televize CTV.

„USA mají mnoho vakcín, Kanada méně. Chceme pomoci těm kanadským nezbytným pracovníkům, kteří často překračují hranici,“ řekl tento týden severodakotský guvernér Doug Burgum. Vyžádal si stanovisko amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které sdělilo, že neplatí žádný zákaz očkování jiných státních příslušníků.

7vox7 ( 22. dubna 2021 13:44 )

kozinozka ( 22. dubna 2021 12:38 )

Umírá se dál, jen více potichu. Přednost teď mají Vrbětice, byť po sedmi letech, ale asi se to hodilo./ tím nemyslím Babiše/, a nerozumím výměně ministra zahraničí.

Emma33 ( 22. dubna 2021 08:42 )

Dnes pisi stejny pocet nakazenych. Divne, ze?

Lazecketygr ( 22. dubna 2021 07:14 )

Svědci covidovi opět začínají úřadovat.Kdy vám vy jelita český dojde, že vás tahají za rypák a ten loupeživí bača si vás vodí jak potřebuje!!!

tomik007 ( 22. dubna 2021 00:57 )

System 🐕, ted nahradí system 🐐👍

Zobrazit celou diskusi
Další videa