„Český důchodce přispěje řeckému.“ Ekonom popsal dopady přijetí eura

Autor: bud - 
4. února 2019
06:30

Měna euro slaví přesně 20 let. Na začátku ledna roku 1999 ji začalo používat 11 zemí, do dnešního dne se tato skupina rozrostla o dalších osm. Přestože se Česko vstupem do EU zavázalo, že společnou měnu příjme, v dohledné době se tak nestane. Podle ekonoma Lukáše Kovandy by samotné zavedení eura ovlivnilo i životy běžných lidí. „Čeští důchodci by se slabším úročením svých celoživotních úspor skládali na to, aby si řecký důchodce udržel jistý životní standard,“ řekl v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Grafická podoba symbolu eura € je inspirována řeckým písmenem epsilon, připomínajícím Řecko jako kolébku evropské civilizace. Jeho vznik se začal psát během v první polovině 90. let, pro obchodování se euro začalo využívat od ledna roku 1999 a reálné bankovky a mince byly do oběhu vpuštěny až v roce 2002. Dnes eurem platí přes 340 milionů obyvatel EU.

Proč vůbec nová měna vznikla? Vedle symbolického důvodu, že by měla mít EU jednotné platidlo, má jít hlavně ekonomické výhody. Jedna měna totiž eliminuje kolísání měnových kurzů, zlepšuje obchodování a zlevňuje bezhotovostní styk se zahraničím, případně usnadňuje cestování.

Česko zatím měnu nechce

Eurozóna čítá 19 zemí, včetně Slovenska, Česko se ale zatím ke „kroužku“ nepřipojí. Pevné datum přijetí eura musí stanovit vláda, ale ta to zatím neplánuje. V polovině prosince navíc ministerstvo financí a Česká národní banka vládě doporučily, aby tak nečinila ani v dohledné době neučinila. Podle stanoviska zatím není Česko dostatečně připraveno a vstup by nebyl výhodný.

Podle ekonoma společnosti Czech Fund Lukáš Kovandy je takové rozhodnutí rozumné. „Přijetí eura v tuto chvíli nepřevažují ani nekompenzují náklady takového kroku. Česká ekonomika by tíživě pocítila dlouhodobý náklad v podobě ztráty vlastní nezávislé měnové politiky. Také by přišla o možnost dohánět ekonomicky vyspělejší státy prostřednictvím postupného zpevňování koruny,“ uvedl Kovanda s tím, že se zatím ani neukazuje, že by euro zvyšovalo vzájemný obchod mezi zeměmi eurozóny.

Dodal také, že euro by naproti tomu ocenily mnohé české firmy a podniky. „Podnikové sféře by odpadla podstatná část nákladů spojených se zajištěním se proti kurzovému riziku.“

Video „Není to téma.“ Babiš jasně odmítá euro v Česku, čeká na reformu - David Budai, Blesk Zprávy

Pokud by se Česko rozhodlo euro přijmout, běžní Češi by takovou změnu pocítili spíše méně. „Běžní lidé by to bezprostředně poznali opravdu hlavně jen podle jiných bankovek a mincí a také podle odlišné číselné podoby cenovek v obchodech a v e-shopech. Mnozí by pozitivně kvitovali také to, že nemusí přemýšlet nad směnou peněz při zahraniční cestě do dalších zemí eurozóny,“ řekl Kovanda.

Skrytá rizika pro běžné Čechy

Zároveň ale varuje před skrytými riziky, které si lidé neuvědomují. Lidé by to mohli pocítit třeba tak, že nebudou peníze na modernizaci nemocnice, kam dochází za ošetřením a k prohlídkám. Ty peníze by totiž místo toho šly do fondu na záchranu Řecka před bankrotem nebo na záchranu italských bank,“ upozornil Kovanda.

A euro by také ovlivnilo úročení úspor, což by se významně dotklo třeba seniorů. „Úročení vkladů Čechů bude ještě horší než to stávající. Ani teď to není žádná sláva, ale po přijetí eura bychom mohli v naší ekonomice mít jen tak vysoké úroky, jaké snese nejslabší článek eurové měnové unie, tedy Řecko. Takže třeba čeští důchodci by se slabším úročením svých celoživotních úspor skládali po zavedení eura na to, aby si řecký důchodce udržel jistý životní standard, který je mnohdy stále ještě vyšší než standard právě důchodce českého,“ varoval ekonom.

Video „Milion lidí bez práce, konec blahobytu.“ Odchod Česka z EU poškodí firmy i zaměstnance, říká expert - David Budai, Jan Jedlička

Jak šel čas s eurem:

  • Po desetiletích diskusí o tom, jak by měnová unie měla fungovat, byl v roce 1988 zřízen Delorsův výbor, který pod vedením tehdejšího předsedy Evropské komise Jacquese Delorse zkoumal konkrétní, postupné kroky k vytvoření jednotné měny
  • Podpis Maastrichtské smlouvy v roce 1992 přinesl politickou dohodu, která dala vzniku společní měny zelenou.
  • V roce 1994 byl ve Frankfurtu založen Evropský měnový institut (EMI), který připravil půdu pro vznik Evropské centrální banky (ECB), která převzala odpovědnost za měnovou politiku v eurozóně. Banka začala fungovat 1. června 1998
  • Dne 1. ledna 1999 se euro stalo oficiální měnou 11 členských států EU
  • V roce 12 zemí vyměnilo své staré bankovky a mince za euro, jednalo se o Belgii, Finsko, Francii, Irsko, Itálii, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Španělsko a Portugalsko. Řecko se připojilo v roce 2001. Od té doby zavedlo euro dalších sedm členských států: Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Malta, Slovensko a Slovinsko.

Video „Vůbec nebojujeme o peníze.“ Úředník z Bruselu radí, jak zlepšit čerpání dotací EU - David Budai, Blesk Zprávy

zdenek43 ( 6. února 2019 10:05 )

haloo - soudruzi-pratele z CSSD VA M v Cesku nalajnovali??? v y v o j MEZD uz u doby vladnuti soudruhu 1998-2006 v roce 2004 soudruzi - pratele z CSSD nalajnovali prumerna mzda v Ceske republice - BEZDEKOVA KOMISE - v roce 2015 bude prumerna mzda v CR 29.440 korun ,,, v roce 2025 - 43.570 korun,,, v roce 2035 - 64.480 korun a teprve v roce 2050 116.139 korun TAKZE Vam V E R E J N E uz od roku 2004 - soudruzi-pratele z CSSD R I K A J I --- ze budete SOCKAMI - OTROKY Zapadni Evropy A VYY - kazde VOLBY d o b r o v o l n e VOLITE?? a prave i soudruzka-pritelkyne z CSSD - Mgr. Michaela Marksová byla U TOHO?????????? kdy se ten PLAN??? LUZE predkladala....... +++Mgr. Michaela Marksová - Od roku 2004 do roku 2006 pak působila ve funkci ředitelky odboru rodinné politiky na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR........ --- Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) --- Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) --- Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) --- Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) ++ Mgr. Bohuslav Sobotka - 2002 jmenován ministrem financí ve Špidlově vládě, ve které od 30. října 2003 zastával také post místopředsedy vlády. Funkci ministra financí zastával i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, v jehož kabinetu se stal současně 1. místopředsedou vlády. TAKZE T A T O p a r t i c k a ???? Vam predklada dallllll, ze vesele budet s o c k a m i - o t r o k y Zapadu?? - - - -- Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014) -- Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) + Michaela Marksová ministryně práce a sociálních věcí JOOOOOOOO jinak jediny kdo pobira v Cesku duchod nad 100.000 korun ceskych jeeeeee???? PhDr. Vladimír Špidla - Od července 2002 do června 2004 byl premiérem České republiky. V letech 2001 až 2004 byl předsedou České strany sociálně demokratické. Od roku 2004 do února 2010 byl evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti

ccir ( 5. února 2019 06:07 )

Píše pravdu so Slovenskom.

ccir ( 5. února 2019 06:02 )

Správny názor!

ccir ( 5. února 2019 05:58 )

Tešiť sa z prepadu Eura sa nestretnete nikde na svete iba v Česku !!! Veď kto na svete by sa tešil z pádu Kč? Ach ten český charakter! Veď sa vás v Česku tá mena netýka a ani tak skoro týkať nebude ali radi ju načierno pri platbách hrabete skoro všade!

ccir ( 5. února 2019 05:50 )

Chýbajú adekvátne informácie? Veľmi! Škoda, len tak trepať nezmysly nie je slušné, že?.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud