Babiš připustil vyhazovy ministrů. Komunisté vytahují jména, ČSSD se brání

Aktualizováno -
1. ledna 2019
20:05
Autor: ČTK, kal - 
1. ledna 2019
19:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevylučuje v letošním roce rekonstrukci své koaliční vlády. Je to v rovině úvah, řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale výměny ministrů za svou stranu odmítá.

„Jestli bude rekonstrukce vlády v roce 2019, vyloučit to nemůžu,“ uvedl Babiš a dodal: „Určitě budu mluvit s jednotlivými ministry.“ Vyhnul se odpovědi na otázku, zda je s ministry spokojen. Uvedl, že snaží být objektivní a tlumit rozdílné představy ministryň Jany Maláčové (ČSSD) a Aleny Schillerové (za ANO).

Babiše podle jeho slov mrzelo, že někteří členové vlády včetně Petříčka požadovali jeho odchod z vlády kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž je obviněn z dotačního podvodu. „Chápu, že ty deklarace byly určeny členům ČSSD,“ dodal.

Filip v ČT řekl, že největší výhrady má KSČM k ministerstvu dopravy. Podle Babiše musí Ťok ve vedení resortu přitvrdit. „A já přitvrdím taky,“ prohlásil. Ťokovu práci kritizují také opoziční strany.

Video Babiš promluvil o střetu zájmů, dotacích i dopisu od eurokomisaře. Vzdal se jedné z funkcí a popřál veselé Vánoce - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Vládní změny po sjezdu ČSSD?

ČT uvedla, že podle Filipa premiér přislíbil, že vládu obmění po březnovém volebním sjezdu sociálních demokratů. ČSSD se ale případným změnám kabinetu brání. Podle koaliční smlouvy musí případnou výměnu ministra schválit předseda strany, která člena vlády nominovala. „Sociální demokracie žádné změny nechystá,“ řekl v ČT Hamáček.

Prezident Miloš Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu koncem loňského června, někteří její členové už se ale obměnili. Ještě během července ve vedení ministerstva spravedlnosti Jan Kněžínek vystřídal Taťánu Malou (ANO) a na ministerstvu práce a sociálních věcí Petra Krčála nahradila Jana Maláčová (oba ČSSD). Malá i Krčál skončili kvůli podezření, že se ve svých závěrečných vysokoškolských pracích dopustili plagiátorství.

Petříčka jmenoval Zeman ministrem zahraničí v polovině října, když před tím odmítl do funkce jmenovat kandidáta sociální demokracie, europoslance Miroslava Pocheho. Úřad proto dočasně vedl Hamáček.

svobodneforum ( 5. ledna 2019 18:32 )

Těsný vítěz StuchlíkoBabiš má tak koho vyhazovat.

qmurq ( 2. ledna 2019 18:39 )

Tak to bylo s uzeninami a polnostmi, tesco, shrábl to. Zetor dnes.. https://www.novinky.cz/ekonomika/492347-zetor-propusti-40-procent-zamestnancu.html

qmurq ( 2. ledna 2019 18:36 )

Podryjí aby mohli zachránit. Už zase!! Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u příležitosti podnikatelské mise prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Česká firma tam dodá šest tisíc sad traktorů modelové řady Forterra. Zdroj: https://brno.idnes.cz/zetor-traktory-rusko-zakazka-dk0-/brno-zpravy.aspx?c=A171122_140515_brno-zprav y_vh A dnes je najednou Zetor v pr.deli?? Uskutečnilo se něco? Že dotane ke 300 lidem padáka. Všechno je to hnus, neskupují komouši, ale naši miliardáři. atd..vždyť víš.

qmurq ( 2. ledna 2019 13:49 )

Poslyš Andy, že ty budeš zase "zachraňovat" ZETOR

svobodneforum ( 2. ledna 2019 13:28 )

Petříček se nedá, konečně někdo! Poslechni si Koláře. Ťok vyžral sra.čky za desetilétí, zejména hov.no za posledních 5 let. Tak dopadne i další chudák pokud ho vymění.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud