Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Střídání letního a zimního času může vydržet ještě tři roky, překvapil ministr

Autor: ČTK, kal - 
22. prosince 2018
16:30

Kdo se těšil, že už příští rok bude i v Česku s přetáčením hodinek dvakrát do roka utrum, může být zklamaný. Střídání letního a standardního – laicky zimního – času vydrží možná ještě do roku 2021. Vyplynulo to ze senátního projednávání návrhu unijní směrnice, která má ukončit sezónní změny času. Evropská komise by si přála směrnici prosadit už k počátku dubna příštího roku. Česko se ale asi připojí k rakouskému návrhu odložit záležitost až na duben 2021.

„Rakouské předsednictví navrhlo posunutí tohoto zrušení až na rok 2021, což je věc, která by měla asi podporu ČR,“ řekl senátorům ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Rovněž senátoři označili snahu komise prosadit změnu už příští rok za nereálnou vzhledem k navazujícím změnám v národních pravidlech.

Senát vybídl rovněž vládu, aby usilovala o konsenzus se sousedními státy, jaký čas zavést - rozdíly by způsobovaly potíže především v přeshraniční hromadné dopravě. Návrh komise totiž nechává na členských státech, aby si samy zvolily, zda budou mít zimní či letní čas. Německo by prý preferovalo letní čas. Česká vláda ovšem koncem října podpořila zavedení zimního, správněji standardního středoevropského astronomického času.

Zimní čas: Více spánku, méně cigaret a alkoholu

Komise návrh předložila na základě unijní konzultace, které se zúčastnilo 4,6 milionu obyvatel EU. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich. U střídání času by rády zůstaly pouze Portugalsko, Řecko a Británie.

Video Epicentrum: „Depky“ způsobuje střídání času i počasí - Blesk - Markéta Volfová a David Vaníček

Vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem, doporučují zavedení standardního času, oznámil Fyziologický ústav Akademie věd ČR. Zimní čas podle výzkumů zlepšuje kvalitu spánku, je zdravější pro lidské srdce a má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost, píše se ve zprávě. Prokázána je také jeho souvislost se snížením spotřeby alkoholu a tabáku i nižším výskytem nádorových onemocnění.

Anketa
Chtěli byste v Česku trvale zůstat u letního času?
počet hlasujících: 20303

janakveton ( 31. března 2019 13:51 )

Tak snad se to nebude pořád posouvat jak ten brexit. Dva roky jsou pro mne dlouhá doba. Jsem už důchodkyně. Ale už teď jsem si posunula jen hodinky a jedny hodiny, na které nejvíc koukám, snažím se ty nesmysly bojkovat!

mandat ( 27. prosince 2018 09:26 )

K cemu je to dobre ? Ted se na tom prizivuje spousta lidi, experti mluvi o tom, ze je to slozite a dalsi nesmysly.Ma byt zase nas puvodni cas.Basta.

salto ( 23. prosince 2018 18:51 )

Darmožrouti nenažraný

idneska ( 23. prosince 2018 00:40 )

možná se nejdřív chtěj zeptat muslima jak to tady bude chtít mít

idneska ( 23. prosince 2018 00:33 )

aspoň se nemusíme obávat že by pak někdy to střídání zavedli znovu, protože na to by pak potřebovali aspoň 40 let

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud