EU zatrhla halogenové žárovky kvůli úsporám. Od září se můžou jen doprodávat

Autor: bud - 
27. 8. 2018
12:25

Od září se v Evropské unii nebudou moci vyrábět a dovážet energeticky náročné halogenové žárovky. Dohodly se na tom členské státy Unie a cílem jsou úspory energie. Nahradit zastaralé žárovky by měly žárovky LED, které spotřebují méně elektřiny a mají delší životnost, zároveň jsou ale o něco dražší. Staré halogenové žárovky se budou moci doprodávat. V Česku na to upozornil web iDnes.cz.

Halogenové žárovky fungují stejně jako již zakázané „klasické“ žárovky na principu žhavení vlákna, takže jsou energeticky náročné a uvolňují zbytkové teplo do okolí. Proto se už v roce 2009 členské státy EU shodly na tom, že by měly být tyto žárovky také zakázané.

Schválená legislativa původně měla platit už v září 2016, ale Evropská komise se rozhodla platnost posunout na letošní rok. Zákaz se týká primárně domácností, třeba žárovek do aut se nijak nedotkne. Podle propočtů ušetří lidé přechodem na LED žárovky až 3000 korun ročně, a jak díky nižší spotřebě, tak díky delší životnosti, která činí 15 až 20 let. Cena LED navíc klesla od roku 2010 až o 75 procent.

Plán velkých úspor a snížení emisí

Plánovaná úspora elektřiny by po zákazu měla být přibližně tak velká, jako činí spotřeba elektřiny celého Portugalska. Zároveň by se mělo do roku 2025 uspořit 15 milionů tun emisí oxidu uhličitého. Tolik emisí vyprodukují dva miliony lidí, píše web iDnes.cz.

Halogenové žárovky se nebudou moci vyrábět ani dovážet, ty již vyrobené se však budou moci bez omezení doprodávat. Evropská komise odhaduje, že kvůli tomu přijde v Unii o práci 6800 lidí.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
bullshit ( 9. září 2018 13:13 )

Správně, již žádné halogenové žárovky ale pouze halogenové tepelné zdroje... , to je ale fraška za peníze nás všech. Ani se těm anglánum nedivím, že toho měli už dost...

zdenek43 ( 31. srpna 2018 10:40 )

Nejvíce peněz od daňových poplatníků z evropských států dostává předseda Evropské komise Jean-Claude J u n c k e r a předseda Rady EU Donald T u s k . Oba berou více než 32 tisíc eur měsíčně (zhruba 900 000 Kč). Špatně na tom není ani sedm místopředsedů komise Frans Timmermans, Federica Mogherini, Kristalina Georgieva, Andrus Ansip, Maroš Šefčovič, Valdis Dombrovskis a Jyrki Katainenu, kteří pobírají plat ve výši 28 000 euro (760 000 Kč). Ani zbylých 20 komisařů včetně naší ANO J o u r o v é nepřijde zkrátka. Se svými 25 000 euro měsíčně (675 000 Kč) mají pořád třikrát větší plat než český předseda vlády, který pobírá (kdo ví za co) kolem 200 000 Kč za měsíc. Tedy zhruba stejně jako každý europoslanec, kterých sedí v Bruselu bezmála 800! Když si k tomu připočteme desetitisíce úředníků, z nichž jich podle listu Die Welt má 5 000 vyšší plat než německá kancléřka (která bere něco kolem 17 000 eur měsíčně), je neuvěřitelné, že se pod touto armádou tučných parazitů evropský finanční systém ještě nezhroutil. Uplácení této "eurošlechty" je vlastně gigantickou korupcí v přímém přenosu. Oficiálně Evropská unie zaměstnává kolem 30 000 úředníků, skutečný počet je ale zhruba šestkrát vyšší. Podle organizace Open Europe pracuje pro Komisi a Parlament EU více než 170 000 lidí. Oficiální čísla uváděná Bruselem totiž nezahrnují zaměstnance pracující v tzv. expertních skupinách, kterých je více jak tisíc, což představuje zhruba 50 000 úředníků. Dalších 8 000 vyplácených zaměstnanců se skrylo pod tzv. dohodovací výbory a další desetitisíce sedí v kancelářích pro zastoupení EU ve světě, kde dublují ambasády členských států EU. STRASNE MOC MAKAJI?? ale nejak vysledky nikde . . . anooo ZAKAZ PRODEJE ZAKRIVENYCH OKUREK to fakt je dulezite . . . . atd. atd. no a ZAROVKY - sice zarovky uz NEJSOU?? ale mame tu USPORNE ale zato ?? toxické rtuti ?? . . . Toxická rtuť ze svítidel končí na skládce...CR - 2016 - 10 kg toxické rtuti skončilo nekontrolovaně na skládkách.....

zdenek43 ( 31. srpna 2018 10:28 )

a zase ..... o zarovky NATOZ o U Z P O R U vubec , ale vubec nejde - - zase lezete na LEP ........ ani jedna jedina domacnost vubec nicccccccc neusetrila ............ naopak ale jde jen o TO , ze platite UREDNIKY NA bozskem postu - protoze nad nimi uz neni skutecne ale skutecne vubec nikdo . . . a TI Z VAS DELAJI JENOM b l b c e a stado VOL. + + + Deset tisíc úředníků Evropské unie bere vyšší plat než britský premiér. Astronomické platy a penze. Jde o miliardy eur. Penzijní závazky Unie vůči jejím všem současným i bývalým zaměstnancům mohou činit podle listu The Financial Times kolem 60 miliard eur, tedy asi 1,6 biliónu korun. Ročně se jim na penzích vyplatí 1,4 miliardy eur. Na tyto důchody průběžně přispívají všechny členské státy EU včetně České republiky. + + Důchody politiků: někdejší eurokomisař a expremiér Š p i d l a , který bude brát důchod z Bruselu 110.000 korun a k tomu ještě českou penzi ve výši zhruba 20.000. Druhým politickým důchodcem-boháčem, alespoň podle dostupných informací, je exministr průmyslu Miroslav Grégr , přezdívaný atomový dědek. Měsíčně si údajně přijde na zhruba 50.000 korun.....zaskočený kníže a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg . Muž s odhadovaným majetkem až 4,5 miliardy korun se přitom s penzí 46 916 korun umístil na třetím místě....... 6. 2018 - Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun.

Vladimr Molk ( 28. srpna 2018 15:13 )

Ty na denní svícení v autě musíte zapojit tak, aby na svorkách denního svícení bylo přesně 12V! Když to zapojíte na 12V-síť v automobilu, jako se to běžně dělá, dostanete na připojených svorkách až 14,5V, což je nabíjecí napětí i pro akumulátor a je to tedy v síti celého vozu (žárovky to vydrží), ale LED diody Vám po brzkém čase shoří, poněvadž jsou vyrobeny přesně pro dané napětí! Nebo si před denní svícení musíte dát omezovací obvod ze zenerových diod, který nepustí do denního svícení víc než 12V!

Vladimr Molk ( 28. srpna 2018 15:03 )

Uvažujete, pane zacotomame, jakoby stmívání světel byla životně důležitá věc. Já například, potřebuji vidět ve tmě a stmívání je mi víte kde? Takže si jen rozsvítím a pak zhasnu. Když chcete stmívat (nadstandard), je to Váš problém.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa