Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 4°C

Odborníci o volbách: „Odhady se mýlily.“ Trump je arogantní a Biden zvítězí?

Autor: Pavlína Horáková, Markéta Volfová, Markéta Mikešová - 
4. listopadu 2020
17:55

Ani den a půl po zahájení amerických prezidentských voleb stále není jasno, kdo v příštích čtyřech letech usedne v Bílém domě. Klání je ale velmi těsné. Natolik, že výsledky si netroufá odhadnout ani jeden z odborníků, kteří ve středu vystoupili ve speciálním volebním vysílání pořadu Epicentrum na Blesk.cz. Podle politologa Jiřího Pehe vše záleží na třech klíčových státech – Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánii. Europoslanec Alexandr Vondra podotkl, že v Americe může vypuknout násilí. A bývalý velvyslanec v USA Martin Palouš vysvětlil, že předvolební odhady neodrážely realitu.

Politolog Jiří Pehe je přesvědčen, že výsledek prezidentského klání bude důležitý i pro naši zemi. „Ovlivní ji určitými způsoby už jen proto, že Česko je členem NATO a Trump v minulosti vyslovil pochybnosti, jak je aliance financovaná,“ popisuje odborník s tím, že současný prezident vlastně může stát Česko dost peněz.

Mluvit o vítězi ale zatím nelze. „V tomto okamžiku (9 hodin ráno, pozn. red.) má, myslím, mírně navrch Donald Trump, pro Bidena bude i s korespondenčními hlasy těžké náskok dohnat. Velkou roli bude hrát konečná matematika: pokud Biden vyhraje v Arizoně, tak nemusí tak úplně záležet na Pensylvánii a bude mu stačit vyhrát v Michiganu a Wisconsinu,“ míní Pehe. Tyto tři státy podle něj rozhodnou.

Video Biden, nebo Trump? Průběžné výsledky komentuje politolog Jiří Pehe! - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

Trump je dle jeho názoru „velmi arogantní, sebestředný politik“. Podle něj má ale dar mluvit prostě a jasně, díky čemuž mu lidé rozumí. „Biden je naopak politik velmi smířlivý, který se celou kariéru snažil vycházet dobře i s umírněnými republikány,“ vyzdvihuje rozdíl u soka. Právě tato schopnost mohla některé lidi nalákat, je přesvědčen Pehe.

A čím si vysvětluje vysokou volební účast? „Jde o hodně. Na jedné straně je tu tvrdé jádro zastánců Donalda Trumpa, zhruba 30–40 % amerických voličů, ti byli rozhodnutí jít k volbám za každých okolností. A druhá skupina si myslí, že Trump je katastrofou. Trump je polarizující politik, který dokázal volby přeměnit v referendum o sobě samém,“ řekl politolog.

Současný prezident také svými činy rozbíjí spojenectví s Evropskou unií a dalšími světovými velmocemi. Pehe to nazval „sobeckou politikou“, kdy hlavu státu zajímá jen USA a nic jiného. Takže proto vystoupil z několika mezinárodních organizací a odmítá například dohody o klimatu.

„Jeho vítězství v Evropě, ale i u nás může posílit různé populistické síly. Měli bychom se informovat (…), proto je důležité pro nás sledovat, jak výsledky voleb dopadnou,“ podotkl odborník.

NATO bude v pořádku jak s Trumpem, tak Bidenem, říká Vondra

Předjímat výsledky nechce ani europoslanec a bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra (ODS). „Že to bude těsné, to jsem si myslel,“ hodnotí dosavadní průběh amerických voleb politik. Ještě za začátku roku si myslel, že současný prezident má vítězství jisté, ale s kartami zamíchala pandemie koronaviru. „Trump zoufale nezvládl první vlnu koronaviru,“ upozornil europoslanec. Paradoxně ale prezidentovi fakt, že se sám nakazil, nijak výrazně neublížil. „Náskok Joea Bidena snížil, a ne-li přeskočil,“ hodnotí, jak se Trump po nemoci vrátil do kampaně.

Europoslanec si nemyslí, že by se Severoatlantická aliance otřásla v základech, ani s jedním mužem v čele v USA, ani s druhým. „Ať vyhraje Trump, nebo Biden, NATO bude v pořádku,“ je přesvědčen bývalý velvyslanec. Nicméně jako nejhorší variantu vidí, kdyby výsledky voleb nebyly uznány.

Video Uhájí Trump Bílý dům, nebo ho vystřídá Biden? Vondra o palčivých tématech, které rozhodnou volby. - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

A okomentoval protesty, které v USA v posledních měsících probíhaly. „To, že republikáni jsou spíše za zákon a pořádek, je normální. Že demokraté jsou v tomto ohledu volnější, je také normální,“ říká k rasovým nepokojům Vondra. Nicméně zmínil, že z naší pozice je těžké hodnotit, jak velké téma to je a jak se to promítlo do voleb. Doufá, že ať výsledek bude jakýkoliv, nebude v Americe občanská válka. „Ale nedá se to vyloučit,“ varuje, že nová vlna násilí může v následujících dnech propuknout.

Jeden výrazný odlišující rys mezi Trumpem a Bidenem je přístup k ochraně klimatu. Proto se podle Vondry „všichni v Evropě modlí, aby vyhrál Joe Biden a vrátil se k Pařížské dohodě“. Ale opravdu kvůli Trumpovi porostou emise? „Já si myslím, že je to až moc ideologizováno,“ míní europoslanec. Podle něj není úplně pravda, že by se za současného prezidenta nic pozitivního v oblasti klimatu nedělo – třetina uhelných elektráren byla odstavena.

Republikáni to podle Vondry jen chtějí nechat tržním silám, těžba uhlí je drahá a navíc surovina dochází. „Rozdíl je tu spíš v tom, jak toho docílit, než čeho docílit,“ říká k rozdílu mezi přístupu k ochraně klimatu mezi Trumpem a Bidenem.

Palouš: Střet dvou odlišných světů

Další bývalý velvyslanec v USA a profesor Floridské mezinárodní univerzity Martin Palouš se dotkl předvolebních průzkumů. „Ty volební odhady… ukázalo se, a to už bude předmětem reflexí budoucnosti, že všechny profesionální společnosti se v odhadech velice mýlily a že jejich odhady byly vedeny spíše jejich volebními preferencemi,“ uvedl Palouš.

Podle profesora každopádně všichni doufají, že po vyhlášení výsledků dojde k uklidnění situace ve společnosti. Ale zatím to není jisté – bude záležet, kdy se dozvíme konečné výsledky. Biden dle jeho názoru slibuje, že bude prezidentem všech, ale skutečně to splní? To je otázka.

Video Biden, nebo Trump? Těsný souboj pohledem exvelvyslance Palouše. - Blesk

„Berte moje názory jako subjektivního pozorovatele. Za prvé je jasné, že se tu střetly dva odlišné světy. Na jedné straně byla strategie Trumpa, že přijde v úterý kritické množství oprávněných voličů. A pak tady byla druhá myšlenková škola, což znamená, že když vezmeme v potaz všechny, kteří hlasovali předčasně, tak to prospěje demokratům,“ hodnotí profesor Palouš, jak se odlišoval přístup republikánů a demokratů k volbám.

Rovněž popsal rozdíly mezi přístupem obou stran k současné pandemii. „Na obou stranách argumentů najdete určité racionále (…) Ale v každém případě koronavirus byl důležitý, ne-li nejdůležitější faktor,“ dodává bývalý velvyslanec v USA k volbám.

„Ať vyhraje ten či onen, dobré transatlantické vztahy jsou důležité pro Českou republiku,“ odpověděl profesor na otázku, zda by prezidentské klání v Americe měli sledovat i Češi.

Nevynechal ani, co se aktuálně děje v „jeho“ státě Floridě, kde působí na místní univerzitě. „Když projíždíte Miami, tak nic moc nevidíte (…) podpora byla vidět na obou stranách. Volby tady byly vidět, ale na rozdíl od států, kde si obchody musely zabedňovat výlohy, tak Florida byla relativně klidná,“ popsal Palouš.

NovyZakon ( 4. listopadu 2020 21:13 )

A nýmand Pehe ho doplňuje -). To je odborník akorát na výkaly .....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud