Čtvrtek 6. květen 2021
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, déšť 12°C

První Češka ve vedení Interpolu: Co všechno má na práci a jak se zrodil její úspěch?

Autor: Jakub Veinlich - 
26. října 2019
05:20

Mluví pěti cizími jazyky a v zákoutích mezinárodní policejní organizace Interpol není plukovnice Šárka Havránková (44) vůbec neznámou. I proto ji delegáti minulý týden hladce vyslali do nejužšího vedení. Stala se viceprezidentkou pro Evropu. V pořadu Blesk Zpráv Epicentrum ale dlouholetá policistka nastínila i to, kam by se její další kroky mohly ubírat, až jako viceprezidentka Interpolu skončí.

Její kandidaturu na viceprezidentku mezinárodní policejní organizace Interpol podepsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Do nové funkce Havránkovou minulý pátek zvolilo Valné shromáždění Interpolu, když pro ni hlasovalo 135 států ze 141 přihlášených. V čele české delegace byl také policejní prezident Jan Švejdar

„Na počátku všeho je dopis oznamující kandidaturu, kterou podepsal pan ministr vnitra. Poté následují jednání, vyjednávání o podpoře a potom na valném shromáždění, kde se volba odehrává, se formálně podává přihláška. Tu podepisuje vedoucí delegace, kterým byl policejní prezident,“ popsala Havránková v Epicentru proces, jak se dostala na jedno ze tří viceprezidentských míst v Interpolu.

Žádné stěhování nebude

Mandát Havránkové začal zvolením a potrvá tři roky. I když má Interpol hlavní sídlo v Lyonu, sama se prý stěhovat nehodlá. „Určitě ne. Mám povinnost se zúčastňovat jednání výkonného výboru a jednou za rok, kdy je Evropská regionální konference, tak ji řídit,“ zmínila.

I nadále se chce věnovat práci na českém policejním prezidiu. U policie je Havránková už 24 let a prý i díky dobré pověsti českých policistů mohla dosáhnout na takovou pozici.

„Český policista je vnímán jako velice dobře připravený a vzdělaný, připravený a ochotný spolupracovat. Je prostě flexibilní a ničeho se nebojí,“ pochválila Havránková své kolegy ve službě, mezi které patří i její bratr.

Stane i v čele Policie ČR?

V rozhovoru pro Blesk Zprávy matka dvou dětí promluvila také o korupční aféře bývalého čínského prezidenta Interpolu. A nevyloučila ani možnost, že by se mohla v budoucnu stát první ženou v čele české policie.

„Myslím, že člověk nikdy nemá říkat nikdy,“ řekla Havránková.

Celý záznam Epicentra s Šárkou Havránkovou si můžete pustit zde: 

Video Viceprezidentka Interpolu Havránková: Jsem stále česká policistka - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

altmanova ( 23. listopadu 2019 11:41 )

Vážení diskutující, znám spoustu silnějších žen a všechny jsou neskutečně šikovné. Jsou v rolích starostek, spisovatelek, manažerek. Ono důležité je co mám v hlavě, protože tady evidentně ty komentáře jsou od štíhlých diskutujících, ovšem s pilinami v palici.

dobraduse ( 23. listopadu 2019 11:37 )

..víš, tlustí budou hubení a hubení budou studení

tomik007 ( 26. října 2019 15:44 )

ANO - a ted budou vsechny nejvyssi urednice v CR uplne stejne

Jan Toth ( 26. října 2019 12:52 )

... čo sa divíte keď zeriete vepro knedlo

Jan Toth ( 26. října 2019 12:50 )

Cechačci poslali to najlepšie čo mali...

Zobrazit celou diskusi
Další videa