Rusové chtějí místo pobytu údajného špiona CIA od Interpolu. Jeho dům střeží agenti

Autor: ČTK, tva - 
12. 9. 2019
17:40

Rusko chce prostřednictvím Interpolu najít údajného špiona Ústřední zpravodajské služby (CIA) působícího v Kremlu, který před dvěma lety uprchl do Spojených států. Kvůli útěku Rusko zahájilo proti tomuto muži a jeho rodině trestní řízení. S odvoláním na mluvčí ministerstva zahraničí o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Mluvčí Marija Zacharovová prohlášení učinila na základě mediálních zpráv, podle nichž byl agent CIA působící v Kremlu v roce 2017 vyzvednut z dovolené v Černé Hoře a převezen do USA.

List The New York Times napsal, že ruský špion byl pro USA zvlášť cenný v době, kdy se Rusko začalo vměšovat do amerických prezidentských voleb. Jeho informace byly klíčové pro zjištění, zda vměšování nařídil a organizoval sám Putin.

Rus má pobyt v městě nedaleko Washingtonu

Podle ruského listu Kommersant byl špionem pracovník prezidentské kanceláře Oleg Smolenkov, spolupracovník prezidentova poradce pro zahraniční politiku Jurije Ušakova. Deník nadto zjistil, že Rus žije ve městě Stafford nedaleko Washingtonu i se svou ženou Antoninou, která rovněž pracovala v aparátu ruské vlády. Dům, v němž Smolenkov žije pod vlastním jménem, podle televize NBC střeží policejní agenti.

Zacharovová řekla, že Rusko po zmizení Smolenkova zahájilo trestní řízení a že se mediální informace o pobytu bývalého vysoce postaveného zaměstnance v Kremlu ve Spojených státech „musejí potvrdit příslušnými kanály“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa