Kormorán narazil do podvozku Boeingu 737. První pomoc poskytovali mechanici

Autor: blv - 
12. 9. 2019
05:35

V krátké době je to už druhá nehoda na moskevském Šeremetěvu. V květnu zde po zásahu bleskem v troskách letounu Suchoje Superjet 100  zahynulo 41 lidí. Tentokrát se Boeing 737-800 na stejném letišti srazil s velkým ptákem. Stejnou příčinu nedávno mělo i zázračné nouzové přistání  stroje Airbusu A321 v kukuřičném poli nedaleko Moskvy. 

Letoun společnosti Aeroflot se vracel kazachstánské Alma-Aty a šel právě na přistání na nejrušnějším ruském letišti Šeremetěvo. Jak informují zpravodajské stránky Vesti.ru, už měl vytažený podvozek, když do stroje vrazil velký pták. Podle prvních informací se jednalo zřejmě o kormorána.

Opeřenec se trefil přesně do jednoho z kol podvozku. O velkém štěstí můžou mluvit posádka i cestují, protože náraz do motoru by mohl mít osudné následky. A „kliku“ měl i opeřenec. Letadlo už zřejmě klesalo malou rychlostí a srážka nebyla čelní, takže přistál spolu s ním - pravděpodobně zraněný, určitě otřesený, ale podle záběrů rozhodně živý. 

Video zřejmě pořídil jeden z techniků, kteří pracovali na letištní ploše a ptáka z podvozku vyprostili. Posádka boeingu si nárazu ani nevšimla. Stroj o několik hodin později podle plánu pokračoval do Lisabonu.

Stejnou příčinu, tedy srážku s ptákem, mělo nedávno zázračné přistání Airbusu A321 v kukuřičném poli nedaleko Moskvy. Na jeho palubě bylo 234 lidí. Výjimečná situace se obešla bez obětí na životech. Podle finální bilance úřadů utrpělo zranění 74 pasažérů. Piloti Damir Jusupov a Georgij Murzin za zvládnutí náročného manévru obdrželi titul Hrdina Ruska.

Pták vrazil i do Boeingu 777 s 248 lidmi

Další pták před dvěma lety málem „sestřelil“ letadlo japonské letecké společnosti JAL, které mířilo do New Yorku. Pravděpodobně vletěl do motoru a způsobil malou explozi. Na palubě Boeingu 777 bylo 233 cestujících a 15 členů posádky. Letadlo vzlétalo z tokijského letiště Haneda v 11 dopoledne místního času, ale muselo se vrátit a nouzově přistát. 

Nejslavnější srážkou s hejnem ptáků byl „Zázrak na řece Hudson“.  Chesley „Sully“ Sullenberger s letounem Airbus A320, který měl poškozené oba motory, přistál v roce 2009 na vodní hladině. Zachránil život posádce i 155 cestujícím na palubě. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa