Závody ve zbrojení USA vs. Rusko: Putinova armáda zrychlila vývoj nových raket

Autor: ČTK - 
5. 2. 2019
11:25

Rusko musí během dvou let vyvinout pozemní verzi námořních střel s plochou dráhou letu Kalibr a novou pozemní verzi nadzvukové rakety, aby odpovědělo Spojeným státům na odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Nařídil to dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Kalibry již použily ruské lodě plovoucí ve Středozemním a Kaspickém moři k ostřelování cílů v Sýrii.

USA podle ruského ministra už aktivně pracují na vytvoření pozemních raket s doletem přes 500 kilometrů, které překročí rámec omezený smlouvou INF. Rusko má podle prezidenta Vladimira Putina odpovědět zrcadlově. Jak připomněl list Vedomosti, Šojgu o minulém víkendu ujistil prezidenta, že nové střely a rakety středního doletu vzniknou bez vyšších výdajů rozpočtu.

„Neměli bychom a nenecháme se zatáhnout do nákladných závodů ve zbrojení,“ zdůraznil šéf státu během probíhajících závodů ve zbrojení.

Využití zbraní, které již jsou ve výzbroji námořnictva a letectva, k vytvoření jejich pozemních variant má podle ministra obrany výrazně urychlit jejich výrobu a omezit náklady. Záhodno je však zvětšit dolet jejich pozemních variant. Ministr dnes nařídil svému náměstkovi Alexeji Krivoručkovi zajistit finance na vývoj pozemních střel a raket v rámci přerozdělení prostředků v rámci stávajícího obranného rozpočtu.

USA minulý pátek oznámily odstoupení od smlouvy INF, kterou podle nich Moskva porušuje. Krokem Washingtonu začala půlroční výpovědní lhůta, během níž je možné ještě o osudu dohody jednat. V sobotu ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že i Rusko od americko-sovětské smlouvy z roku 1987 odstupuje.

Moskva podle Putina nehodlá rozmístit v Evropě ani ve světě žádné rakety, pokud tak neučiní Spojené státy. Nicméně nařídil ministrovi obrany, aby začal s vývojem zakázaných druhů raket, které smlouva INF nepovolovala. Smlouva z roku 1987 zlikvidovala celou kategorii zbraní o doletu 500 až 5000 kilometrů. Sovětské rakety tehdy byly umístěny i v Československu.

USA tvrdí, že Rusko porušilo smlouvu rozmísťováním nové střely 9М729 (v kódu NATO SSC-8), jejíž dolet podle Američanů přesahuje 500 kilometrů. Rusové to popírali. Podle listu Vedomosti byla tato střela dlouhou dobu pokládána za pozemní verzi námořní střely Kalibr, jejíž dolet přesahuje 1500 kilometrů.

sekebo ( 6. února 2019 20:44 )

TRUMPeta rozjela nové kolo ve zbrojení. Zbrojaři si TRUMPetu na rozdíl od zbytku světa nemohou vynachválit.

satanas ( 5. února 2019 12:26 )

Lumpum hnUSAckejm je treba nahanet strach! Ne se jich doprosovat!

anonym01 ( 5. února 2019 12:25 )

proruskej okamura a jeho spd .neohlizi se na pravidla. Nevolte strany a hnuti které nedodrzuji pravidla, neumi se chovat. Oni chteji valku stejne jako Putin

anonym01 ( 5. února 2019 12:20 )

Rusko a jeho oligarchove, česko a naší zmetci z prognostaku to vedou . Ta naše demokracie ma jednu nevyhodu. nejdříve soudit a potom věšet, ale muže se to i zvrtnout. provokace od spd je na dennim programu

5nastolevceskych ( 5. února 2019 12:13 )

Vývoj dříve zakázaných raket bude stát USA velké prachy, Rusko nikoliv, protože je již dávno má.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa